O siłach specjalnych w obliczu zmieniających się zagrożeń w zakresie regionalnego bezpieczeństwa debatowali uczestnicy międzynarodowej konferencji, która odbyła się 19 maja br. w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Dowództwa Operacji Specjalnych NATO i polskich wojsk specjalnych, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz autorytety z dziedziny bezpieczeństwa międzynarodowego.
Motyw przewodni debaty - „Special Operations Forces cooperation as a regional security enhancement tool” nawiązywał do perspektyw zwiększania efektywności w zakresie zapewniania bezpieczeństwa regionalnego w Europie poprzez zacieśnianie współpracy w zakresie sił specjalnych Sojuszu.
- Siły specjalne nie są uniwersalnym panaceum w zapobieganiu wszelkim zagrożeniom. Mogą jednak, odpowiednio użyte, realizować cele operacyjne bądź nawet strategiczne. Skuteczność ich działań warunkuje w ogromniej mierze właściwe zrozumienie ich specyfiki oraz potrzeb – powiedział, otwierając obrady, gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych (KWS). – Doświadczenie pokazuje, że w większości przypadków siły specjalne potrzebują wsparcia ze strony innych rodzajów sił zbrojnych oraz służb specjalnych a także właściwej architektury systemów dowodzenia i łączności. Dlatego podczas prowadzonych operacji tak ważna jest interoperacyjność – zaznaczył dowódca KWS.
Prof. Andrzej Mania, prorektor ds. dydaktyki UJ, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, iż łączenie aspektów edukacji z praktyką staje się nieodzowne w rozumieniu zagrożeń i wyzwań w obecnym świecie. Zaznaczył, że obydwie strony (UJ oraz DKWS) w ramach współpracy coraz więcej dzięki niej zyskują, a rozmiar wspólnych przedsięwzięć dowodzi, że porozumienie podpisane w 2012 było ważnym wydarzeniem dla obu stron. - Niektóre elementy kultury organizacji SOF można by i należałoby implementować w świecie cywilnym czy wręcz w zarządzaniu tak dużą organizacją, jaką jest Uniwersytet - podkreślił prof. Mania.
Uczestnicy konferencji debatowali o tak istotnych kwestiach jak znaczenie współpracy sił specjalnych na arenie międzynarodowej w procesie budowania zdolności obronnych i gotowości przeciwdziałania nadchodzącym zagrożeniom oraz o rosnącej roli i znaczeniu sił specjalnych w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego w ujęciu Sojuszu. Zwrócono uwagę na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym wojnę hybrydową, a także postępującą globalizację konfliktów. W opinii uczestników obrad siły specjalne są jednym z najbardziej optymalnych instrumentów, jakie posiadają decydenci by przeciwdziałać globalnym zagrożeniom. Uczestnicy konferencji aktywnie partycypowali w dyskusji poprzez dzielenie się własnymi doświadczeniami, podkreślając, że jedną
z największych zalet sił specjalnych jest to, że stale dążą one do wyprzedzenia działań przeciwnika i przygotowują się na zagrożenia mogące wystąpić w przyszłości.
W konferencji uczestniczyli m.in.: gen. bryg. Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, dr Brian Maher, dyrektor Joint Special Operations University (JSOU) oraz zastępca dowódcy operacji specjalnych NATO (NS HQ).
W obradach wzięli udział m.in. przedstawiciele: Dowództwa Generalnego RSZ, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie (NSOCC-A), Dowództwa Sił Specjalnych USA (USSOCOM), Połączonego Dowództwa Sojuszniczego (JFC) w Brunssum oraz nowo utworzonego NATO Force Integration Unit (NFIU) w Bydgoszczy. Obecni byli również dowódcy sił specjalnych: Chorwacji, Czech, Estonii, Gruzji i Rumunii.
Organizatorami spotkania było krakowskie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS) oraz Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych (INPiSM) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konferencja była kolejnym, niezwykle istotnym przedsięwzięciem przeprowadzonym w ramach współpracy Wojsk Specjalnych i UJ.
Współpraca wojsk specjalnych ze środowiskiem akademickim nie jest dla żołnierzy niczym nowym. Komandosi stosują nieszablonowe techniki działania na różnych polach i wysoko sobie cenią kontakty oraz wiedzę i doświadczenia ludzi świata nauki. DKWS kontynuuje współpracę z podjętą w swoim czasie przez Dowództwo Wojsk Specjalnych (DKWS) z AON i amerykańskim JSOU. Od niedawna specjalsi współpracują również z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Porozumienie o współpracy pomiędzy Wojskami Specjalnymi a Uniwersytetem Jagiellońskim
Zawarte 11 kwietnia 2012 roku porozumienie pomiędzy ówczesnym Dowództwem Wojsk Specjalnych (DWS) a Uniwersytetem Jagiellońskim (UJ) stworzyło warunki do zacieśnienia wzajemnej współpracy żołnierzy Wojsk Specjalnych i kadry dydaktycznej UJ w dziedzinie naukowo-badawczej i dydaktycznej. W umowie przewidziano między innymi takie formy współpracy, jak prowadzenie wspólnych badań naukowych, seminariów czy konferencji z dziedziny bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, prawa konfliktów zbrojnych czy reagowania kryzysowego. Na bazie umowy strony służą sobie wzajemnym wsparciem eksperckim i doradczym. Szczegółowy plan współpracy jest ustalany wspólnie na każdy kolejny rok akademicki.
Do najważniejszych przedsięwzięć zorganizowanych dotychczas pod egidą obu instytucji zaliczyć należy: wykład Admirała Williama McRavena, Dowódcy Sił Specjalnych USA w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych z października 2012, międzynarodową konferencję „Beyond Neptune Spear” z maja 2013 roku z udziałem generała Franka Kisnera, ówczesnego Dowódcy NS HQ, konferencje „Social media” oraz „Wokół Hindukuszu” z października tego samego roku. W marcu 2014 roku przeprowadzono międzynarodową konferencję poświęconą 15-lecia członkowska Polski w NATO, a w grudniu 2015 roku seminarium poświęcone zagadnieniom związanym z systemem rozwijania korpusu podoficerów sił specjalnych Sojuszu z udziałem obecnego Dowódcy NS HQ, generała Marshalla Webba.
Tekst: Wydział Prasowy DKWS
autor zdjęć: Wydział Prasowy DKWS
komentarze