W ramach 7. przeglądu filmowego „Echa Katynia” widzowie obejrzą trzy produkcje: „Pokutę” i „Epitafia katyńskie” oraz dokumentalną opowieść o mjr. Hieronimie Dekutowskim, „Zaporze”. Projekcje odbędą się w kwietniu w 40 polskich miastach. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.
– Celem naszego przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni katyńskiej – mówi koordynator przeglądu Karol Wisłocki z Instytutu Pamięci Narodowej. Zaznacza jednak, że w repertuarze znajdą się też produkcje, które są poświęcone upamiętnieniu ofiar innych zbrodni. – W tym roku tylko „Epitafia katyńskie” obrazują tragedię polskich oficerów – mówi. – Dwa pozostałe filmy : „Pokuta” i „Zapora”, poruszają inne, równie ważne tematy – zdradza.
W filmie „Epitafia katyńskie” (realizacja: Paulina Brzezińska, Maciej Dancewicz, Marek Drążewski, Paweł Pawlicki i Piotr Wejchert) przedstawiono sylwetki oficerów, lekarzy, nauczycieli i sportowców, którzy zginęli wiosną 1940 roku z rąk NKWD w Katyniu, Kalininie (dzisiejszym Twerze) i Charkowie. O zamordowanych mówią ich bliscy – przedstawiają ich życie rodzinne i zawodowe oraz zasługi dla kraju.
„Pokuta”, gruzińskiego reżysera Tengiza Abuładze, to jedna z pierwszych produkcji o zbrodniach stalinizmu. Film opowiada o odpowiedzialności władzy za maltretowanie ludzi, skazywanie ich na pobyt w obozach i śmierć. Jak mówi Wisłocki, bardzo ciekawe są też kulisy produkcji filmu. – „Pokuta” powstała w 1984 roku, ale emisja nastąpiła dopiero dwa lata później – mówi Wisłocki. – Jego premiera była bardzo ważnym wydarzeniem, nie tylko kinematograficznym, lecz także i politycznym – dodaje.
Zdaniem przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej na szczególną uwagę zasługuje dokument o mjr. Hieronimie Dekutowskim, „Zaporze” w reżyserii Konrada Starczewskiego. W filmie o dowódcy partyzantów z Lubelszczyzny – cichociemnym, żołnierzu polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanym przez komunistów, opowiadają jego podkomendni. – Jest to nowy film, jego premiera miała miejsce miesiąc temu – mówi Wisłocki. – Podczas produkcji zastosowano nowoczesne techniki – obraz urozmaicono m.in. animacjami, dlatego też film ten powinien szczególnie zainteresować ludzi młodych – dodaje.
Karol Wisłocki zachęca do udziału w przeglądzie przede wszystkim uczniów. – W wielu miastach dla młodzieży przygotowano specjalne pokazy w godzinach porannych – mówi Wisłocki. – Często będą one poprzedzane wprowadzeniem do tematu przez historyków IPN, więc młodzi ludzie mogą się wiele dowiedzieć – zaznacza.
W tym roku przegląd filmów „Echa Katynia” odbędzie się w 40 miastach, m.in. w Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie i Częstochowie. Wszystkie projekcje będą miały miejsce w kwietniu. Wstęp na nie jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń są na bieżąco publikowane na stronie pamięć.pl.
W Warszawie filmy będą emitowane w kinie Muranów. „Pokuta” – 13 kwietnia, a „Epitafia katyńskie” i „Zapora” – dzień później. Aby uczestniczyć w seansach, trzeba odebrać w kinie bezpłatną wejściówkę.
Przegląd filmowy „Echa Katynia” jest organizowany po raz siódmy. Do tej pory w jego ramach zaprezentowano łącznie 31 filmów, powstałych w Polsce, a także na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Danii, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Pierwsze pokazy odbywały się tylko w Warszawie, a cztery ostatnie miały już charakter ogólnopolski.
autor zdjęć: IPN
komentarze