To była pierwsza w wojsku gala MMA - mieszanych sztuk walki, federacji PLMMA/AFC. O mistrzowskie tytuły walczyli cywile i najwięksi fighterzy w polskiej armii. W pięciu z trzynastu walk zawodniczki i zawodnicy rywalizowali o pasy mistrzowskie AFC. Imprezę, która odbyła się w piątek w Szkole Orląt, współorganizował klub Armia Dęblin.
Mieszane sztuki walki zdobywają w polskich siłach zbrojnych coraz większą popularność, jednak organizowanie gali MMA federacji PLMMA/AFC (Profesjonalna liga MMA i AmateurFightingChampionships) w wojsku to nowość. Pierwsza tego rodzaju impreza odbyła się 18 marca w sali sportowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Podczas wieczoru odbyło się 13 walk, przy czym w pięciu z nich zawodniczki i zawodnicy rywalizowali o pasy mistrzowskie AFC.
Wywalczyli je w Aleksandra Rola (w jedynej walce kobiecej walczyła o pas AFC w kategorii do 52 kg), szesnastolatek Cezary Oleksiejczuk (mistrzostwo AFC w kategorii do 66 kg), Przemysław Tokarz (kat. do 70 kg), Adam Biegański (w kat. do 93 kg) oraz ppor. Nikodem Ziemecki. Ten ostatni wystąpił w głównym starciu wieczoru. Ziemecki bronił tytułu w kategorii średniej AFC (do 84 kg).
Wśród zwycięzców trzech żołnierzy
W walkach w „klatce” zwyciężyli: ppor. Nikodem Ziemecki i sierż. pchor. Filip Ostrowski (obaj z dęblińskiej uczelni) oraz st. szer. Artur Skrzypiec, zwiadowca 2 kompanii dalekiego rozpoznania z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
W głównej karcie (AFC 3x3 min, w kategorii do 84 kg) starł się sierż. pchor. Filip Ostrowski i Hubert Szupiluk. I w zasadzie była to walka bokserska. Przez trzy rundy znakomity pięściarz rozbijał konsekwentnie przeciwnika, uniemożliwiając mu zarazem próby zajścia za plecy, obalenia i próby rozstrzygnięcia walki na swoją korzyść w parterze.
Z kolei walczący z Jackiem Bednorzem st. szer. Artur Skrzypiec (PLMMA, do 84 kg) już na początku walki dotkliwie odczuł cios zadany przez przeciwnika. Zwiadowca, będący znakomitym zapaśnikiem, natychmiast jednak sprowadził walkę do parteru, wypracował czystą pozycję do duszenia trójkątnego rękoma. Bednorz, przy ucisku na tętnice szyjną, miał do wyboru poddanie się lub utratę przytomności. Walka zakontraktowana w systemie zawodowym, na trzy razy po pięć minut, zakończyła się w drugiej minucie pierwszej rundy.
Niezwykle dramatyczny przebieg miała walka, w której broniący zdobytego w ubiegłym roku pasa mistrzowskiego ppor. Nikodem Ziemecki zmierzył się Krystianem Petrusewiczem. W pierwszej rundzie dominujący nad przeciwnikiem oficer przeniósł walkę do parteru, usiłując zastosować duszenie zza pleców. W drugiej rundzie, gdy ruszył z furią na rywala, wydawało się, że walka zakończy się przed czasem. Jednak do trzeciego starcia doszło. Co więcej role się odwróciły. Najpierw, cudem niemalże, Ziemecki wybronił się przed balachą (wyłamywanie ręki w stawie łokciowym), a na końcu walczył w parterze jedynie o przetrwanie. Zawodnik znany z tego, że nigdy się nie podaje, dotrwał do finału, a w podsumowaniu trzech rund okazał się zwycięzcą. Bezgranicznie wyczerpany, nie miał już siły, by cieszyć się z sukcesu.
Czwarty bohater gali
Bohaterem gali był z pewnością także ppor. Filip Bątkowski, ubiegłoroczny absolwent uczelni, założyciel i pierwszy prezes zespołu sportowego MMA „Armia Dęblin” a dziś dowódca plutonu w Centrum Szkolenia Wojsk Łączności i Informatyki w Zegrzu. To właśnie on zorganizował piątkową imprezę, może skromną rozmiarami ale niezwykle ciekawą i przeprowadzoną na profesjonalnym poziomie. - Cieszę się że wchodzimy z turniejami MMA do wojska, pokazujemy, chociażby na przykładzie Filipa, Artura a dziś szczególnie Nikodema, że żołnierz ma twardy charakter, jest wojownikiem na którym można polegać, że w najtrudniejszych chwilach się nie poddaje. Budujemy też wizerunek żołnierza polskiego w oczach społeczeństwa - mówił ppor. Filip Bątkowski.
Rangę imprezy podkreślał patronat rektora uczelni oraz obecność na widowni znakomitych gości, przedstawicieli władz WSOSP: płk. pil. dr Marka Bylinki, prorektora ds. wojskowych, płk. dr inż. Wojciecha Kotlarza, dziekana Wydziału Lotnictwa, oraz będącego już w stanie spoczynku płk. nawig. dr Andrzeja Marciniuka, byłego szefa Katedry Nauk Ogólnokształcących a zarazem miłośnika sportów walki.
Ppor. Filip Bątkowski nie ukrywa, że wsparcie władz uczelni pomogło mu nie tylko zorganizować piątkową galę ale przede wszystkim w tym, że mógł z przyjaciółmi utworzyć zespół sportowy MMA „Armia Dęblin”.
Mieszane sztuki walki zdobywają w polskich siłach zbrojnych coraz większą popularność a mistrzostwa wojska oraz służ mundurowych w tej dziedzinie mają już stałą pozycję w kalendarzu imprez sportowych.
autor zdjęć: Mateusz Chalot, www.facebook.com/foto.chalot
komentarze