220 żołnierzy 22 Królewskiego Pułku Piechoty z kanadyjskiego Quebec przyjechało do Polski w ramach piątej zmiany operacji „Reassurance”. Do końca sierpnia mają szkolić się z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Wezmą też udział w planowanym na pierwszą połowę roku sojuszniczym ćwiczeniu „Anakonda-16”.
Kanadyjskich żołnierzy przywitał w Warszawie ambasador tego kraju Stephen de Boer oraz gen. Stanisław Kaczyński, dowódca 25 BKPow. – NATO jednoczy Amerykę Północną i Europę w obronie wspólnego bezpieczeństwa i wspólnych wartości – mówił ambasador Kanady podczas ceremonii przekazania dowodzenia pomiędzy czwartą, a piątą zmianą kanadyjskich żołnierzy.
Wspólne działanie jest możliwe
Kanadyjczycy od dwóch lat rotacyjnie ćwiczą z Polakami na terytorium naszego kraju. W tym czasie brali udział w dużych ćwiczeniach NATO, odbywających się także poza Polską - m.in.: w Niemczech oraz na Litwie i Łotwie.
– Jestem bardzo dumny z pracy tu wykonanej i poziomu szkolenia osiągniętego przez naszych żołnierzy podczas siedmiu miesięcy pobytu w Europie. Jestem też przekonany, że członkowie kolejnej – piątej – zmiany nadal będą wzmacniać współpracę z naszymi sojusznikami NATO – mówił major Simon Cote, dowódca wracającej do Kanady czwartej zmiany.
Jego następca major Eric Beauchamp przyznał, że jego podwładni ciężko trenowali przed przyjazdem do Polski: – Cieszymy się na współpracę z naszymi sojusznikami w Europie Środkowej i Wschodniej. Nasi koledzy z czwartej zmiany stworzyli warunki do tego, byśmy również odnieśli sukces. A my ze swojej strony zrobimy wszystko, by pomóc wzmocnić gotowość wojsk NATO – zadeklarował.
Generał Stanisław Kaczyński zapewnił, że współpraca pododdziałów kanadyjskich z poszczególnymi batalionami 25 BKPow przebiegała podczas czwartej zmiany wzorowo. Wyraził też nadzieję, że podobnie będzie podczas kolejnej rotacji. – Organizowaliśmy wspólne ćwiczenia, szkolenia w różnym terenie, łącznie ze skokami spadochronowymi, treningi ze strzelaniem. To były dla nas ważne przedsięwzięcia, dzięki nim mogliśmy wzajemnie się poznać, a także poznać swoje procedury – powiedział portalowi polska-zbrojna.pl gen. Kaczyński podczas spotkania w ambasadzie Kanady.
Przyznał, że jednym z najtrudniejszych elementów wspólnych ćwiczeń było uczenie kanadyjskiej piechoty skoków na spadochronach według polskich procedur i przy użyciu polskiego sprzętu. – Wymagało to od obu stron wiele wysiłku i zrozumienia, że najważniejsze w tym wszystkim jest bezpieczeństwo – dodał.
Podczas pobytu czwartej zmiany Polacy i Kanadyjczycy wspólnie zorganizowali w Polsce wiele ćwiczeń poligonowych, a także szkoleń dla pododdziałów rozpoznawczych i pododdziałów snajperów, które szkoliły się według odrębnych planów. – To przekonało nas, że potrafimy ze sobą współpracować, komunikować się, wykonywać zadania, a nasze procedury działań są bardzo podobne. Niewielkie różnice są do pokonania, a wspólne działanie jest jak najbardziej możliwe – zapewnił dowódca 25 BKPow.
To już piąta zmiana
W obecnej edycji szkolenia weźmie udział blisko 220 żołnierzy piątej zmiany, wyposażonych w 30 lekkich pojazdów wraz ze wsparciem logistycznym i specjalistycznym. Pododdział kanadyjski w sile kompanii piechoty, wydzielono ze składu Królewskiego 22 Pułku z Quebeku, zwanego też „The Van Doos” – od „zangielszczonej” wymowy francuskiego słowa dwadzieścia dwa (vingt-deux). Pułk, zasłużony podczas walk na terenie Włoch w II wojnie światowej, jest największym pododdziałem w armii kanadyjskiej.
Kanadyjczycy, którzy symbolicznie przejęli flagę od swoich poprzedników, będą realizowali zadania do końca sierpnia br. Nie oznacza to, że przez cały ten czas będą szkolili się tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju. Wzorem poprzednich rotacji Polska będzie bazą i głównym miejscem szkolenia Kanadyjczyków, którzy w tym czasie będą brali udział w ćwiczeniach na terenie Rumunii, Bułgarii, Estonii, Łotwy i Litwy. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć naszych sojuszników będzie udział w największych tegorocznych manewrach na terenie naszego kraju – ćwiczeniu wojsk NATO „Anakonda-16”. Ma być ono przeprowadzone przed planowanym na lipiec szczytem Sojuszu w Warszawie.
Wspólne ćwiczenia z polskimi żołnierzami będą się odbywały na poligonach i placach ćwiczeń w Drawsku Pomorskim, Wędrzynie, Tomaszowie Mazowieckim i Nowym Glinniku. Kanadyjczycy główny wysiłek zamierzają skupić na szkoleniu taktycznym do szczebla kompanii i ogniowym z etatowego uzbrojenia.
Od maja 2014 roku na terenie naszego kraju ćwiczyło wspólnie z polskimi żołnierzami już ponad tysiąc żołnierzy kanadyjskich. Realizowali oni zadania w ramach operacji „Reassurance”. Współpraca ta jest wyrazem zaangażowania naszych sojuszników w bezpieczeństwo regionu.
Podczas poprzednich rotacji Kanadyjczycy szkolili się m.in. ze spadochroniarzami z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz kawalerzystami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, brali też udział w ćwiczeniu Dragon-15. Uczestniczyli także w obchodach święta Wojska Polskiego, maszerując wspólnie z polskimi żołnierzami w defiladzie w centrum Warszawy.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze