W sobotę 13 lutego br. Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Krakowie uczestniczył w obchodach 75. rocznicy pierwszego zrzutu "Cichociemnych", które obyły się z udziałem ministra obrony narodowej w Dębowcu na Śląsku Cieszyńskim. W programie uroczystości, poza okolicznościowymi przemówieniami oraz złożeniem kwiatów znalazły się również pokazy skoków spadochronowych, inscenizacja podjęcia „Cichociemnych”, a także wystawy militarne oraz pokazy multimedialne. Nie zabrakło też niebieskiego namiotu AMW, w którym znalazło się też miejsce na wystawę sprzętu i umundurowania z czasów kampanii wrześniowej z 1939 roku.
Uroczystości z udziałem wojska oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych rozpoczęły się o 13.00 przed kamieniem upamiętniającym to szczególne wydarzenie. To właśnie w Dębowcu w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku miało miejsce pierwsze lądowanie cichociemnych w kraju, które jednocześnie było pierwszym zrzutem spadochroniarzy do okupowanej Europy. Poza ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem, wśród zaproszonych gości znalazła się także córka jednego z Cichociemnych – Marta Święcicka, dyrektor generalny MON Bogdan Ścibut oraz dowódcy jednostek wojskowych, harcerze i kombatanci. Zorganizowana uroczystość wpisuje się w tegoroczne obchody 75. rocznicy pierwszego zrzutu „Cichociemnych” w ustanowionym przez Sejm RP roku „Cichociemnych”.
O godzinie 13.00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości rocznicowych podczas których minister Antoni Macierewicz powiedział: „Gdy dzisiaj patrzę na żołnierzy sił specjalnych, tych, którzy przyjęli zaszczytne miano „Cichociemnych”, tych, do których przecież odnosi się także uchwała Sejmu RP czyniąca z roku 2016 rok Cichociemnych to myślę nie tylko o waszym wspaniałym wyszkoleniu bojowym, nie tylko o tym, co już zrobiliście, ale także o obowiązku jaki na was spada. Obowiązku bojowym, ale także obowiązku przekazywania najwyższych wartości patriotycznych, bo przyjęliście na siebie imię z imion w Polsce najwspanialszych, imię bohaterów, imię tych, którzy nigdy się nie poddali nie tylko w boju […].”
Po nabożeństwie ekumenicznym i przemówieniach okolicznościowych uczestnicy obchodów złożyli wieńce i kwiaty w hołdzie „Cichociemnym”. Pomimo niesprzyjającej pogody w święcie wzięło udział wielu mieszkańców gminy, którzy po części oficjalnej uroczystości mogli obejrzeć skoki spadochronowe oraz inscenizację podjęcia "Cichociemnych" w wykonaniu Fundacji Delta im. Cichociemnych i Spadochroniarzy Polskich Sił Zbrojnych oraz Stowarzyszenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W sali gimnastycznej gimnazjum w Dębowcu zwiedzać można było wystawę militarną: ekspozycję broni Pawła Mosznera z Fundacji Delta, eksponaty Małopolskiego Stowarzyszenia Strzelców i Kolekcjonerów Militariów, a także zbiory m.in. Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle oraz Stowarzyszenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wystawę uatrakcyjniły też pokazy multimedialne, tor małego komandosa oraz strzelnica ASG, które sprawiły wielką frajdę wszystkim dzieciom.
Dodatkową atrakcję stanowiło też stoisko sprzedażowe AMW, gdzie miłośnicy militariów mogli zaopatrzyć się w wycofany z wojska sprzęt oraz elementy żołnierskiego umundurowania: menażki, manierki, niezbędniki, lampy naftowe, rogatywki, a także zapoznać z ofertą nieruchomości oraz terminami najbliższych przetargów. Agencja Mienia Wojskowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39” zorganizowała też wystawę, na której pojawił się sprzęt z czasów kampanii wrześniowej z 1939 roku: działo przeciwpancerne na licencji Bofors wz. 36, kaliber 37 mm, ciężki karabin maszynowy wz.30 oraz radziecki ręczny karabin maszynowy Diegtiariowa DP wz. 1927. Zaprezentowano także kompletne umundurowanie spadochroniarzy Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego.
100% zysków ze sprzedaży powojskowego mienia zasili Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Dotychczas Agencja Mienia Wojskowego przekazała na ten cel ponad 1,75 mld złotych.
Źródło: AMW
autor zdjęć: AMW
komentarze