Prezentacja sprzętu specjalsów i wykład szefa elitarnej jednostki komandosów z Lublińca „Cisi i skuteczni” – to tylko niektóre atrakcje obchodów pięciolecia Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych z Dąbrowy Górniczej. Z okazji jubileuszu dla prawie 500 uczniów klas mundurowych zorganizowano zajęcia z ekspertami poszczególnych służb.
Centrum działa przy Wyższej Szkole Biznesu, gdzie dziś odbywają się warsztaty i widowiskowe pokazy służb mundurowych. W zajęciach biorą udział studenci WSB oraz uczniowie z województw śląskiego i małopolskiego.
– Dlatego postawiliśmy przede wszystkim na spotkania z ekspertami, by młodzież mogła z bliska przyjrzeć się, jak działają różne służby mundurowe – mówi Katarzyna Sroka, kierownik Centrum. – Tematyka zajęć jest różnorodna. Od technik kryminalistycznych, przez współczesne problemy uchodźców, po ratownictwo medyczne w warunkach ekstremalnych i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak zostać komandosem – dodaje.
Wykładowcami warsztatów będą bowiem między innymi żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. – Będą obecni na dwóch warsztatach – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca lublinieckiej JWK. – Pierwszy jest poświęcony procesowi naboru do jednostki. Komandosi opowiedzą o uwarunkowaniach naboru, a także odpowiedzą na nurtujące studentów pytania. Drugi warsztat poświęcony jest misjom poza granicami kraju. Tam weterani misji opowiedzą o uwarunkowaniach tej służby oraz o zdobytych doświadczeniach – zachęca pułkownik.
Przedstawiciele armii poprowadzą też trzecie zajęcia – Wojskowa Komenda Uzupełnień z Będzina będzie udzielać informacji na temat służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. A sam dowódca komandosów z Lublińca wystąpi w drugiej części obchodów, podczas uroczystej gali, ze specjalnym wykładem „Siły specjalne kontra ISIS – starcie tytanów”. – Trzeba mówić o tym, jak działają siły tzw. Państwa Islamskiego, co jest kluczem ich sukcesów i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego do walki z nimi kieruje się siły specjalne – uważa płk Wiesław Kukuła. – Także o tym, jak dzisiaj definiuje się strategię walki z takimi organizacjami oraz co zyskujemy będąc częścią Globalnej Sieci Sił Specjalnych. Omówię też wkład, jaki w tę sieć wnosi JWK – dodaje szef jednostki.
Podczas obchodów na terenie uczelni zaplanowano m.in. pokaz z udziałem psów policyjnych z Sosnowca, a także widowiskowy popis Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: pokaz na wysokościach i zjazd na linach po elewacji budynku szkoły. Będą też prezentacje sprzętu należącego do różnych służb, m.in. straży pożarnej, czy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji.
– Dzieci i młodzież już od najmłodszych lat należy uczyć, jak w praktyce radzić sobie z zagrożeniami, nie tylko ze strony natury czy żywiołów, lecz także innych ludzi. Najskuteczniej pomaga w tym wyszkolony na europejskim światowym poziomie polski komponent mundurowy. Zaangażowanie wojska, policji, straży pożarnej czy służb specjalnych w proces edukacji to najefektywniejsza metoda w dotarciu do młodych ludzi – zauważa prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik, prorektor WSB.
Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych WSB prowadzi studia dla kandydatów do pracy m.in. w wojsku, policji, straży granicznej i pożarnej oraz dla pracowników tych służb.
autor zdjęć: arch. CBiESM WSB
komentarze