moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cisi i skuteczni. Święto komandosów

Jej żołnierze są wizytówką polskiej armii. W Afganistanie zatrzymywali najgroźniejszych terrorystów, uwalniali zakładników i szkolili miejscową policję. Perfekcyjnie wyszkoleni, od stycznia trzymają dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. Dziś Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca obchodzi swoje święto.Uroczystości w Lublińcu rozpoczęły się w południe. Na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów odbył się uroczysty apel, podczas którego żołnierze JWK zostali wyróżnieni medalami, odznaczeniami, krzyżami wojskowymi, Gwiazdami Iraku i Afganistanu. Dekoracji dokonali kawalerowie orderu Virtuti Militari – żołnierze Armii Krajowej. Jeden z nich, żołnierz Batalionu AK „Parasol”, gen. bryg. w st. spocz. Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. „Gryf”, otrzymał tytuł honorowego członka JWK.

W tym roku został wyróżniony komandos, który kilka dni temu wykonał 5000. skok ze spadochronem. Zaprezentowano także sztandar 1 Samodzielnej Kompanii „Commando”. Chorągiew na rok została wypożyczona jednostce przez Muzeum Wojska Polskiego.

Uczestnicy uroczystości obejrzeli szkolenie operatorów JWK i współpracujących z nimi funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji. Od czasu zakończenia misji w Afganistanie jednostka wspiera pododdziały SPAP, przekazując im swoje doświadczenia.

Perfekcyjni w działaniu

Komandosi z Lublińca należą do najlepiej wyszkolonych żołnierzy w armii. Ich umiejętności doceniane są nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Doskonałe wyszkolenie, sprawność i skuteczność udowodnili służąc na misjach na Bałkanach, w Iraku i w Afganistanie. Pod Hindukuszem służyli od 2004 roku. Początkowo odpowiedzialni byli za ochronę dyplomatów oraz polskich i amerykańskich dowódców. Od 2010 roku tworzyli na misji pododdział sił specjalnych tzw. Task Force 50 (TF-50). Działali na terenie dwóch prowincji: Ghazni i Sharana.


Do ich głównych zadań na misji należało prowadzenie rozpoznania specjalnego, akcje bezpośrednie, rozbijanie organizacji terrorystycznych, chwytanie najgroźniejszych przestępców oraz likwidowanie składów broni i materiałów wybuchowych. Pod Hindukuszem szkolili „Afgańskie Tygrysy”, czyli oddziały antyterrorystyczne policji PRC (Provincial Response Company).

Operacje, które przeprowadzali operatorzy JWK w Afganistanie, dziś są uznawane za modelowe działania sił specjalnych. Przykłady ich skuteczności w Afganistanie można mnożyć. Do najbardziej znanych operacji zalicza się: odbicie zakładników przetrzymywanych w budynkach administracji rządowej w Sharanie oraz zatrzymanie m.in. przywódcy talibów mułły Dawooda, który znajdował się na szczycie listy najbardziej poszukiwanych przywódców afgańskich rebeliantów tzw. JPEL (Joint Priority Effects List).

Żołnierze JWK byli wielokrotnie wyróżniani za swoją służbę. Dla przykładu: w marcu 2011 roku generał David Petraeus, dowódca ISAF w Afganistanie, w imieniu prezydenta USA Baracka Obamy wręczył „Białemu” (dowódca TF-50) Meritorious Service Medal. Dowódca ISAF uznał, że działalność komandosów przyczyniła się do sukcesu całej operacji ISAF. „Biały” jest pierwszym Polakiem i drugim nieamerykańskim żołnierzem na świecie, który otrzymał takie wyróżnienie za działalność bojową.


Nowe wyzwania

– Ostatni rok poświęciliśmy na przegląd i zweryfikowanie naszych zdolności w zakresie bezpośredniej obrony państwa, a także na wdrożenie zdobytych w Afganistanie doświadczeń – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca JWK. – Dokonaliśmy kilku zmian strukturalnych oraz rozpoczęliśmy starania o zakup nowego wyposażenia. Nadal szkolimy także siły specjalne wybranych państw NATO – dodaje dowódca.

W JWK służy obecnie kilkuset żołnierzy. Większość z nich tworzy trzy zespoły bojowe. Na początku 2015 roku jednostka powiększyła skład: w etacie JWK znajduje się teraz Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych.  W przyszłym roku w Lublińcu w zespołach bojowych służbę rozpoczną psy służbowe. Czworonogi (psy ofensywne, wykrywające materiały wybuchowe oraz rozpoznawcze) będą uczestniczyć w większości szkoleń operatorów.

Od pięciu miesięcy jeden zespół bojowy JWK trzyma dyżur w ramach Sił Odpowiedzi NATO. Inne pododdziały przygotowują się do udziału w Grupie Bojowej Unii Europejskiej, która aktywowana będzie w 2016 roku. Komandosi delegowani będą także do kolejnego dyżuru w ramach Sił Odpowiedzi NATO. W ramach tej struktury swój chrzest bojowy przejdzie zespół przeznaczony do poszukiwania broni biologicznej, chemicznej i nuklearnej, tzw. MERT (ang. Mobile Exploitation and Reconnaissance Team).


Podstawowym wyposażeniem żołnierzy JWK są: karabinek HK 416, pistolety Glock 17 i USP, karabiny maszynowe, różnego rodzaju granatniki, moździerze. JWK dysponuje także samochodami opancerzonymi HMMWV w wersji dla sił specjalnych. Jednostka stara się także o zakup łodzi szturmowych klasy SOC-R (Special Operations Craft-Riverine). Dzięki nim operatorzy będą mogli lepiej działać na rzekach oraz w ich otoczeniu.

Mocne korzenie

Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca istnieje od 1993 roku (początkowo jako 1 Pułk Specjalny), ale jej historia sięga roku 1957. Powstała wówczas kompania rozpoznawcza, a później samodzielny 26 Batalion Rozpoznawczy. JWK kontynuuje działanie wielu słynnych formacji, między innymi 1 Samodzielnej Kompanii „Commando”, Batalionów Armii Krajowej „Zośka” i „Parasol” oraz Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego. W ubiegłym roku jednostka przejęła także tradycje batalionu AK „Miotła”.

Rozwój lublinieckiej jednostki nabrał tempa w 2007 roku, kiedy wojska specjalne stały się odrębnym rodzajem sił zbrojnych. Ówczesny 1 Pułk Specjalny Komandosów został podporządkowany Dowództwu Wojsk Specjalnych i przekształcony w Jednostkę Wojskową Komandosów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Irek Dorożański

dodaj komentarz

komentarze


W Jachrance o skokach spadochronowych
 
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Telefon zaufania dla żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Leopardy jadą na poligon
Nowoczesna łączność dla armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Priorytety dla armii
Lotnictwo i kobiety
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Będzie za co kupić koreańską broń
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zamiana po włosku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Sztandar dla Dowództwa WOT
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Abramsy pod dobrą opieką
Ferie w mundurze
Przerwany lot „Orlika”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Mocny sygnał od NATO
Kleszcze dla wojska
Nowy szef CWCR
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
Wojenny bohater na szubienicy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zachód przeciwko „korsarzom”
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Palmiry – miejsce kaźni
Rusza morski „Dragon”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Lista trupich główek
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pamiętamy o Niezłomnych
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO