Za saperami 21 patrolu rozminowania z 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego intensywny rok działalności. Działalność w nowym roku rozpoczęli z przytupem, realizując zgłoszenie w miejscowości Pietrzyków.
Ubiegły rok dla 21 patrolu rozminowania 5 Kresowego Batalionu Saperów (5 bsap) był rokiem intensywnej pracy. Krośnieńscy saperzy przyjęli 193 zgłoszenia o wykryciu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Łącznie wykryli ponad 711 ton materiałów wybuchowych, aż 74 razy przystąpili do ich neutralizacji, zużywając 221 kilogramów materiałów wybuchowych. Nowy rok nie oszczędza saperów. Po powrocie z przerwy świąteczno-noworocznej mają pełne ręce pracy.
Styczeń rozpoczął się od realizacji zgłoszenia o wykryciu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych w miejscowości Pietrzyków w powiecie Żarskim. Miejsce zgłoszenia znajdowało się na terenie kompleksu leśnego w odległości około 500 m od zabudowań mieszkalnych miejscowości. Po przybyciu na miejsce zgłoszenia przystąpiono do procedury podejmowania zgłoszonego niewybuchu, który znajdował się w rozkopanym dole na głębokości około 60–70 cm. Wstępne oględziny pozwoliły zidentyfikować niewybuch jako rosyjską bombę lotniczą typu A, o wadze około 50 kilogramów i średnicy korpusu 220 mm.
Po wydobyciu widocznego niewybuchu saperzy przy pomocy wykrywacza min dokonali ponownego sprawdzenia terenu wykopu. Okazało się, iż w dalszym ciągu coś się w nim znajduje. Saperzy podjęli dalsze prace, w wyniku których ujawniono dziewięć kolejnych bomb lotniczych. Wśród wydobytych bomb znajdowały się dwie bomby lotnicze o średnicy 150 mm, długości korpusu 700 mm i długości wraz ze statecznikiem 960 mm. Ponadto cztery bomby lotnicze o średnicy 105 mm, długości korpusu 430 mm i długości wraz ze statecznikiem 670 mm, jedna bomba lotnicza o średnicy 120 mm, długości korpusu 690 mm i długości wraz ze statecznikiem 1060 mm, jedną bombę lotniczą o średnicy 120 mm, długości korpusu 530 mm, bez stateczników i dwie bomby lotnicze o średnicy 130 mm, długości korpusu 490 mm i długości wraz ze statecznikiem 900 mm.
Po zakończeniu wydobywania wykrytych przedmiotów wybuchowych oraz ponownym sprawdzeniu terenu wykopu i terenu przyległego przystąpiono do załadunku znalezisk na pojazd przystosowany do przewozu przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie przystąpiono do neutralizacji bomb lotniczych, która przebiegła bez zakłóceń. Ciekawostką tego znaleziska jest fakt, iż bomby lotnicze o średnicy od 105 mm do 150 mm były wyprodukowane z pocisków artyleryjskich, do których przymocowano stateczniki bomb lotniczych. Była to forma produkcji bomb lotniczych stosowana przez Rosjan pozwalająca na zwiększenie efektywności produkcji, która borykała się w końcowej fazie wojny z brakami surowców i elementów do produkcji klasycznych bomb.
Tekst: por. Dorota Kusiak
autor zdjęć: Archiwum 5 bsap
komentarze