W koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej odbyło się pierwsze w tym roku szkolenie utrzymujące gotowość do działania dowództwa, sztabu i pododdziałów Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE.
Od 1 stycznia Wyszehradzka Grupa Bojowa Unii Europejskiej pod dowództwem 12 Brygady Zmechanizowanej rozpoczęła swój półroczny dyżur. W ramach utrzymywania gotowości do działania zarówno dowództwo, sztab, jak i pododdziały Grupy Bojowej w dniach 11–13 stycznia uczestniczyły we wspólnym szkoleniu. – Podczas półrocznego dyżuru będziemy szlifować zdobyte umiejętności. Odbędą się szkolenia podtrzymujące zdolność pododdziałów Grupy w systemie narodowym i międzynarodowym. Ćwiczyć będzie dowództwo i sztab z pododdziałami batalionu manewrowego. W czerwcu odbędą się także warsztaty podsumowujące sześciomiesięczny okres gotowości – informuje generał brygady Dariusz Górniak, dowódca Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE.
W trakcie pierwszego w tym roku wspólnego szkolenia żołnierze z dowództwa i sztabu Grupy Bojowej doskonalili umiejętności dotyczące odzyskiwania izolowanego personelu, a także uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez oficerów z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego z procedur planowania operacyjnego oraz zapoznawali się z informacjami na temat potencjalnego rejonu zaangażowania.
Natomiast żołnierze batalionu manewrowego podczas zintegrowanych zajęć dzienno-nocnych szlifowali swoje „misyjne” umiejętności. Na strzelnicy Krzekowo, placu ćwiczeń i w okolicznych lasach żołnierze 1 Batalionu Legionów zrealizowali strzelania sytuacyjne i działania taktyczne, których scenariusz opracowany został na potrzeby przyszłego charakteru działań. – Scenariusze są kreowane przez życie i doświadczenia wyniesione z misji, na których byliśmy. Do tego dochodzi kwestia przewidywania tego, co się może wydarzyć” – wyjaśnia podpułkownik Mariusz Ostapiak, dowódca 1 batalionu „Błękitnej Brygady”. Były więc patrole plutonów piechoty zmotoryzowanej zakończone kontaktem ogniowym i ewakuacją rannych, były skryte działania strzelców wyborowych, były również i kontrole na bramie wjazdowej, a także swoją działalność rozwinęło batalionowe centrum taktyczne (tzw. TOC), którego obsada kierowała działaniami poszczególnych pododdziałów.
We wtorek koszary „Błękitnej Brygady” odwiedził generał brygady Daniel Grammatico, zastępca do spraw operacyjnych Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej. Generał Grammatico zapoznał się z zagadnieniami dotyczącymi struktury, procesu przygotowania i szkolenia Grupy Bojowej UE oraz z historią i tradycjami „Błękitnej Brygady”, a także podstawowym wyposażeniem i uzbrojeniem pododdziałów. Francuski generał uczestniczył również w szkoleniu dowództwa i pododdziałów Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej.
Tekst: kpt. Janusz Błaszczak
autor zdjęć: chor. Ryszard Królak, Norbert Kalisiński
komentarze