moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proteza z ustawy

Gdy w życie wejdzie ustawa o weteranach, kapitan Leszek Stępień dostanie protezę z mocy prawa, a nie dzięki decyzji ministra.

Prace nad ustawą o weteranach działań poza granicami państwa ciągnęły się ponad półtora roku. Nabrały tempa, gdy projekt trafił do sejmu (23 grudnia 2010 roku). W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie, a 2 lutego nad poszczególnymi paragrafami pochyli się powołana specjalnie w tym celu podkomisja. W trakcie debaty na wspólnym posiedzeniu komisji obrony i polityki społecznej obawy posłów wzbudziło jedynie finansowanie świadczeń, jakie nowe prawo zagwarantuje 95 tysiącom żołnierzy, którzy od 1953 roku służyli w misjach poza granicami kraju, między innymi w Czadzie, Iraku i Afganistanie, a także około trzem tysiącom osób podległych MSWiA. Jeśli chodzi o MON, w 2011 roku koszty ustawy nie powinny przekroczyć 6 milionów złotych.

„Ta ustawa wypełnia lukę prawną, która istniała przez dziesięciolecia. Reguluje materialne i honorowe świadczenia dla osób biorących udział w misjach”, mówił minister Bogdan Klich.

Głównym konsultantem w trakcie przygotowywania projektu były środowiska i organizacje zrzeszające weteranów misji pokojowych. „Nie udało się zrealizować wszystkich postulatów weteranów”, przyznał minister Klich. „Ale dzięki współpracy powstał dobry projekt”.

Zgodnie z nim weteranem jest żołnierz, funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także pracownik wojska uczestniczący w misji przez co najmniej 60 dni. Status ten będzie przysługiwał także osobie, która doznała uszczerbku na zdrowiu, niezależnie od czasu spędzonego poza granicami. Ustawa rozróżnia weteranów oraz weteranów poszkodowanych. Cały pakiet świadczeń materialnych dotyczy głównie tej drugiej grupy. Będą one przyznawane z mocy prawa, a nie decyzją ministra.

Weterani poszkodowani będą poza kolejnością korzystać ze świadczeń medycznych, z opieki psychologicznej, uzyskają dofinansowanie na naukę w szkole ponadgimnazjalnej, na studia magisterskie oraz dodatkowy urlop wypoczynkowy. Bezpłatnie otrzymają leki podstawowe i uzupełniające, umieszczone w wykazach, oraz recepturowe, a także wyroby ortopedyczne (również bezpłatne protezy). Będą też mogli korzystać ze świadczeń specjalistycznych, finansowanych ze środków publicznych.

„Proteza podudzia, która pozwala na normalne funkcjonowanie, kosztuje do 30 tysięcy złotych. Dziś środki na jej zakup przydziela w formie zapomogi minister, ale co będzie za dziesięć lat? Ustawa wpłynie na morale żołnierzy wyjeżdżających na misje, którzy będą wiedzieli, że w razie wypadku mogą liczyć na pomoc państwa”, mówi kapitan Leszek Stępień, który w Afganistanie stracił nogę.

Projekt przewiduje przyznanie weteranom uprawnień do ulg komunikacyjnych w wysokości 50 procent przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej i 37 procent przy przejazdach autobusami i pociągami. Po ukończeniu 65. roku życia będzie im przysługiwać zapomoga oraz prawo do dodatku, który ma wynosić 290 złotych miesięcznie.

Zgodnie z projektem minister obrony będzie mógł nadawać weteranom Wojskową Odznakę Honorową za Rany i Kontuzje odniesione w czasie działań poza granicami państwa. „To powrót do dobrej polskiej tradycji dwudziestolecia międzywojennego”, zwrócił uwagę minister Klich. Wprowadzona zostanie też możliwość nadawania odznaki honorowej „Za Zasługi w Działaniach poza Granicami RP”.

„Ustawa otwiera nam nowe możliwości”, ocenia Daniel Kubas, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Za najważniejsze uważa jednak, że za 20–30 lat, gdy nikt już nie będzie pamiętał o misji w Iraku czy w Afganistanie, nie da się zapomnieć o weteranach, bo będzie ustawa. „Gwarancje ustawowe dają nam poczucie stabilizacji oraz uprawnienia, które pozwolą nam godnie żyć”.

„Liczymy na szybkie przyjęcie ustawy, aby można ją było ogłosić 29 maja, w Dniu Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowym Dniu Uczestników Misji Pokojowych ONZ”, podsumowuje generał brygady w stanie spoczynku Stanisław Woźniak, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Fot. Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Symulator skoków ze spadochronem
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kosmiczne technologie na MSPO
Techniki linowe dla wybranych
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Symulator dla kierowców ciężarówek
Współpraca i walka w komunikacji
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Skok na głęboką wodę
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Afganistan. Czas wracać do domu
Defendery. Innowacyjność w cenie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wybierz się na wojskowe studia
Do broni!
NATO na tropie dezinformacji
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Czołgi do ataku!
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Srebro sztafety i brąz kajakarek
MSPO 2021 - serwis specjalny
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
W jedynym słusznym kierunku
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Żołnierze wrócili do Polski
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Żołnierze bez testów z WF-u
W walce na dwa fronty – bez szans
Emerytura wypłacana w … karmie
Rzetelna informacja w cenie!
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Defendery w komplecie
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Nowe racje dla specjalsów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Course on Diplomacy
Misja, w której stawką było życie
HSW ma ofertę dla armii
Przez sport do wojska!
Pomnik prawdy o Katyniu
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Ziemia z misji na pamiątkę
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Bogate tradycje pancernego Sulejówka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO