Żołnierzy Wyklętych nikomu nie trzeba przedstawiać. Niezłomni bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy przez lata w PRL-u byli nazywani przestępcami, a formacje, w których służyli bandami faszystów. Tak też byli traktowani – internowanie i pokazowe procesy, zakończone najczęściej karą śmierci. Wielu z nich zostało zamęczonych w więzieniach lub poległo w walce. W pamięci kolejnych pokoleń mieli przetrwać jako zwykli bandyci.
W wolnej Polsce doczekali się swojego miejsca w historii, podkreślonego ustanowieniem dnia pamięci. Ostatnie lata to także coraz liczniejsze publikacje opowiadające o ich losach. Marek A. Koprowski, historyk specjalizujący się w tematyce wschodniej i badaniu losów Polaków na Wschodzie, po raz kolejny wysłuchał i spisał wspomnienia żołnierzy, którzy nie złożyli broni wraz z zakończeniem II Wojny Światowej. „Żołnierze Wyklęci. Złapali go i dostał czapę” to już trzeci tom dramatycznych wspomnień. Tym razem swoją historię opowiadają: Marian Sobczyk, Zbigniew Matysiak, Wiesław Jeżewski, Jerzy Krusenstern. Maksymilian Mieczysław Jarosz, Bolesław Ogrodniczuk, Roman Domański i Stanisław Maślanka.
Czytelnik znajdzie tu szczegółowe opowieści o życiu pod ciągłą presją, nieludzkich torturach i trudnych wyborach, ale też o odwadze i poświęceniu. Obrazu dopełniają fotografie i w niektórych momentach skromna narracja autora. „Żołnierze Wyklęci” to pozycja godna polecenia, szczególnie młodzieży, która coraz chętniej kształtuje w sobie ducha patriotyzmu. Tym bardziej, że sami bohaterowie zebranych w niej relacji, również obecnie angażują się w pielęgnowanie pamięci o minionych czasach.
Marek A. Koprowski, „Żołnierze Wyklęci. Złapali go i dostał czapę”, Wydawnictwo Replika, 2015
Polska Zbrojna objęła patronat medialny nad książką. Publikację można zamówić m.in. przez stronę Wydawnictwa Replika.
autor zdjęć: Wydawnictwo Replika
komentarze