moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko pomoże tworzyć formacje reprezentacyjne

Uczniowie klas mundurowych będą mogli – w zastępstwie żołnierzy – występować jako pododdziały reprezentacyjne podczas uroczystości. Pod warunkiem, że zaliczą odpowiednie szkolenie przygotowane przez wojsko, obejmujące m.in. zajęcia z musztry i ceremoniału. Uczniów egzaminować będą żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Kompania reprezentacyjna Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

Już dziś istnieje w kraju kilka takich uczniowskich formacji. – Młodzież często zapraszana jest do udziału w imprezach patriotyczno-religijnych, wojskowych. Uczniowie razem z żołnierzami uczestniczą w uroczystych apelach i stoją w jednym szyku, bywa, że wspólnie z wojskiem defilują – mówi płk Marek Baranowski, dyrektor Biura do Spraw Proobronnych MON.

Wojsko postanowiło jednak pójść o krok dalej. Chce, aby młodzież klas mundurowymi mogła, po odpowiednim przeszkoleniu, zastępować żołnierzy jako pododdział reprezentacyjny podczas uroczystości lokalnych. – Dziś często bywa tak, że żołnierze muszą jechać na drugi koniec Polski, by swoją obecnością uświetnić imprezę lokalną. To problematyczne, trzeba bowiem angażować na przykład kierowców, sprzęt, a samym żołnierzom oddawać później dni wolne, w których normalnie powinni się szkolić – tłumaczy dyrektor Biura.

Godziny musztry

Biuro zakłada, że współpraca dotyczyć będzie tych szkół, które mają dwie-trzy klasy mundurowe. – Chodzi o to, by spośród uczniów dało się wybrać najlepszych 40-50 osób, które wejdą w skład pododdziału – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora Biura.

W porozumieniu z Dowództwem Garnizonu Warszawa ma zostać opracowany specjalny program szkolenia dla zainteresowanych szkół. Zajdą się w nim elementy musztry, wojskowego ceremoniału, zasad występowania z pocztem sztandarowym podczas uroczystości. – Wstępny plan jest taki, aby uczniowie byli szkoleni przez żołnierzy z pobliskich jednostek. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu umiejętności, młodzież przechodziłaby certyfikację pod okiem wojskowych z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Jeśli uczniowie egzamin przejdą, będą mogli samodzielnie występować podczas uroczystości jako pododdział reprezentacyjny – wyjaśnia płk Baranowski.

Kompania reprezentacyjna Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

Informację o wyszkolonych pododdziałach młodzieży otrzymają dowódcy lokalnych jednostek, władze danego miasta czy gminy. Wtedy będą mogli poprosić szkołę o reprezentacyjne wsparcie organizowanej imprezy. – Dla wielu uczniów to duże wyróżnienie. W tegorocznym Toruńskim Marszu Pułkownika Pileckiego uczestniczyła młodzież ze związków strzeleckich i było widać, jak wiele dla nich znaczy, że mogą defilować w mundurach przez środek swojego miasta, w otoczeniu rodziny, znajomych. Proszę mi wierzyć, było tak samo dostojnie jak wtedy, gdy maszerują żołnierze – dodaje oficer.

Dla szkół to ciekawa oferta

Do tworzenia pododdziałów reprezentacyjnych Biuro ds. Proobronnych zaprasza wszystkich dyrektorów i nauczycieli szkół mundurowych. Już zgłosiło się kilkadziesiąt placówek. – Nauka musztry to ciężkie zadanie, a my cywile nie mamy do tego odpowiedniego doświadczenia. Zależy nam na jakości tych zajęć, chcemy by przygotowanie młodzieży było profesjonale. Dlatego pomoc szkoleniowa wojska jest nam niezbędna. Młodzież jest też bardziej zainteresowana, gdy zajęcia prowadzą żołnierze – mówi Anna Filipak-Chełczyńska, nauczyciel prowadzący klasy mundurowe w 7 Liceum Ogólnokształcącym w Sosnowcu.

Wśród zgłoszonych do biura szkół są również te, które mają już wyszkolone formacje reprezentacyjne i chcą poddać je certyfikacji umiejętności uczniów. Tak, jak CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza w Warszawie, w którym pododdział taki działa od ponad dwóch lat. Uczniowie wspólnie z Kompanią Reprezentacyjną Wojska Polskiego brali udział w głównych obchodach Dnia Weterana w Warszawie oraz w Capstrzyku Niepodległości, występowali też w II przeglądzie musztry paradnej. W tym roku, podczas Dnia Niepodległości jako jedyny pododdział klas mundurowych wzięli udział w uroczystościach pod Grobem Nieznanego Żołnierza. – To naprawdę wartościowa lekcja historii. Jestem dumny, że mogę także poza szkołą angażować się w różne przedsięwzięcia i pielęgnować patriotyzm oraz wartości przekazane nam przez przodków. To wszystko kształtuje mnie jako obywatela – mówi Paweł Kruk uczeń trzeciej klasy warszawskiego liceum, dowódca szkolnego pododdziału reprezentacyjnego.

Szkoły, które są zainteresowane ofertą wojska, mogą przysłać swoje zgłoszenia na adres szkolenie.proobronne@mon.gov.pl.

– Nie określaliśmy terminu na przysyłanie zgłoszeń, bo szkolenie będzie trwało cały czas, w miarę zainteresowania. Liczymy, że w ciągu miesiąca powstanie program, a do końca roku rozpoczniemy pierwsze szkolenia – mówi dyrektor biura.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach

dodaj komentarz

komentarze

~Nalazek78/81
1447435200
Jeżeli będą wyglądali jak Ci na zdjęciach to ja dziękuję. Czy ktoś sprawdził Ich wygląd przed wyjściem? Nie wyprasowane spodnie, nie dopasowanie mundurów, kciuki i sposób trzymania karabinka, zapięcie i położenie pasów czy (nie)ustawienie wg wzrostu to woła o pomstę. Każdy inaczej. Tyle zobaczyłem na pierwszy rzut oka. Ciekawe jak wyglądała musztra w ich wykonaniu.
A8-D1-F2-CF
~Kornik
1447413540
Fajna idea. Tylko generałów, kompani reprezentacyjnych i kapelanów to w tej armii jest już aż za dużo.
3F-91-F9-68

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Bohater odtrącony
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
By Polska była bezpieczna
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Abramsy w pętli
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO