Saperzy z 16 Batalionu Saperów z Niska są organizatorami zgrupowania nurkowego dla żołnierzy z zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych. Szkolenie po raz kolejny odbywa się w Jeziorze Tarnobrzeskim.
Na przełomie października i listopada odbywa się już kolejne w tym roku zgrupowanie nurków w oparciu o Jezioro Tarnobrzeskie. Jezioro jest doskonałym zbiornikiem do nurkowania, jego powierzchnia to ponad 450 hektarów, a głębokość miejscami sięga 40 metrów. Dodatkowym atutem zbiornika jest duża przejrzystość wody.
Wraz z żołnierzami z 16 Batalionu Saperów z Niska pod wodę schodzą także nurkowie z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego, 3 Batalionu Inżynieryjnego z Niska oraz najliczniejsza grupa z 6 Batalionu Dowodzenia w Krakowie. Łącznie w zgrupowaniu bierze udział około 20 nurków.
Głównym zadaniem nurków w czasie szkolenia jest doskonalenie swoich umiejętności w ramach wykonywania wsparcia inżynieryjnego. Żołnierze prowadzą podwodne rozpoznanie dna zbiornika, obiektów hydrotechnicznych oraz podwodnych przeszkód. Rozpoznają także obiekty na powierzchni, do których trzeba skrycie podpłynąć i podejść. Inne ćwiczone elementy w czasie szkolenia to pływanie na azymut oraz przeszukiwanie dna. Może ono być szczególnie przydatne przy akcjach poszukiwawczych topielców oraz zagubionego w zbiorniku wodnym sprzętu wojskowego. Dobrym sprawdzianem dla nurków jest też lokalizacja i rozpoznanie zatopionych w zalewie łodzi, które żołnierze sprawdzają pod kątem ewentualnego wydobycia lub w razie potrzeby zniszczenia. Ponadto doskonalona jest współpraca pomiędzy nurkami a grupą asekuracyjną znajdującą się na powierzchni poprzez podawanie odpowiednich sygnałów i pracę liną sygnałową, która łączy nurka z grupą.
– Ważne jest też samo przebywanie pod wodą. Poprawia to kondycję psychofizyczną nurka, a obniżona już w listopadzie temperatura wody pozwala na przystosowywanie organizmu do nadchodzących zimowych warunków – mówi sierż. Marek Jankowski. Wspólne szkolenie żołnierzy z różnych jednostek pozwala także na wyminę doświadczeń oraz umiejętności nabytych w czasie innych szkoleń grup nurkowych.
Tekst: kpt. Konrad Radzik, st. szer. Bartłomiej Kawa
autor zdjęć: st. szer. Bartłomiej Kawa
komentarze