Jedna z najniebezpieczniejszych organizacji o charakterze zbrodniczym, apokaliptyczna sekta śmierci kierowana przez skrajnego radykała, zmierzającego do całkowitego zapanowania nad Bliskim Wschodem, Afryką a w konsekwencji nad całym światem. Tzw. Państwo Islamskie (ISIS) z niespotykaną skutecznością realizuje plan poddawania coraz to większych terenów ultaraortodoksyjnej wersji islamu.
Celem konferencji organizowanej przez Uniwersytet w Białymstoku jest zbadanie i analiza kluczowych wyzwań, z jakimi musi Bliski Wschód i Afryka Północna, związanych z obecnością ISIS w wymiarze militarnym, politycznym, gospodarczym i społecznym.
Bojówkarze ISIS brutalnie rozprawiają się z opozycją, regularnymi armiami, szerząc terror na coraz to większych terenach. Hasło tej organizacji brzmi: Przyłącz się albo giń! Ci, którzy nie podążają za wizją kalifatu, coraz częściej wybierają ucieczkę do państw sąsiednich, które i tak borykają się z problemem migracyjnym. Z przepełnionych obozów uchodźcy masowo uciekają ku lepszemu życiu w Europie, stanowiąc wyzwanie dla rządów, służb migracyjnych i społeczeństw państw Unii Europejskiej. Na terenach zajętych przez ISIS usytuowane są istotne dla regionu złoża ropy naftowej. Obecność ISIS wraz z toczącą się wojną domową w Syrii jest rudymentarną kwestią dla stabilności regionu MENA (Middle East and North Africa), którego losem są również zainteresowani kluczowi gracze geopolityczni jak Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska, Turcja, Iran i Rosja.
W związku z powyższym konferencja naukowa „ISIS jako czynnik destabilizujący obszar MENA” ma charakter ekspercki i interdyscyplinarny, łączy cywilne i wojskowe ośrodki naukowe, zaś podczas obrad poruszane będą zagadnienia dotyczące stanu obecnego, przyszłości ISIS i prognoz dla całego regionu. Niezwykle istotny jest również wątek zagrożeń społeczno-kulturalnych związanych z niekontrolowanym napływem uchodźców do Europy oraz ekspansją salafickiego dżihadyzmu, zdobywającego coraz więcej popleczników nie tylko wśród mieszkańców MENA.
Więcej informacji na stronie konferencji.
autor zdjęć: Instytut Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku
komentarze