moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zagłosuj na książkę historyczną roku

Historia Armii Krajowej na Kresach, zapomniane akcje polskiego podziemia czy opracowanie poświęcone polskim hipisom – to tylko niektóre z publikacji, jakie znalazły się w finale konkursu na książkę historyczną roku. Przedsięwzięcie organizuje Instytut Pamięci Narodowej, czytelnicy mogą głosować przez internet do końca października.


– Chcemy popularyzować najnowszą historię Polski i czytelnictwo, szczególnie pozycji poświęconych dziejom naszego kraju – mówi Piotr Gajewski z Instytutu Pamięci Narodowej. IPN jest organizatorem konkursu na „Książkę Historyczną Roku”. Gajewski dodaje, że tegoroczna – ósma edycja konkursu – jest rekordowa pod względem liczby zgłoszonych publikacji. – Wydawnictwa i rektorzy wyższych uczelni zaproponowali aż 124 książki, czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku – podkreśla organizator.

Czas na głosy

Jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Piotra Franaszka, historyka i członka Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, wybrało 20 pozycji. Spośród nich komisja wyłoni zwycięzców w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.

Swoich faworytów mogą też wybierać czytelnicy. Pozycje, które w internetowym plebiscycie zdobędą najwięcej głosów w każdej kategorii, uzyskają specjalną nagrodę. Głosować można do końca października przez stronę www.ksiazkahistorycznaroku.pl.

Wojenne zbrodnie

Wśród prac nominowanych przez jury jest m.in. publikacja dotycząca podziemnej prasy w Poznaniu w latach 80. XX wieku, biografia Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR, czy opracowanie poświęcone polskim hipisom.

W tym roku jury wybrało też osiem pozycji traktujących o historii wojskowości i wojen. Wśród nich jest opowieść o mordzie w Katyniu oraz o rzezi mieszkańców Woli podczas pierwszych dni Powstania Warszawskiego. Wybrano także publikację o zbrodniach, jakich Litwini współpracujący z Niemcami dopuścili się na mieszkańcach Wileńszczyzny i odwetowych akcjach partyzantów Armii Krajowej w czerwcu 1944 roku.

Trudnych sąsiedzkich relacji w czasie wojny dotyczy także książka o ukraińskim podziemiu na Lubelszczyźnie w czasie niemieckiej okupacji. Znajdziemy tutaj zarówno opisy antypolskiej partyzantki, jak też działań odwetowych AK wobec Ukraińców.

Akcje podziemia

Warta uwagi jest również pozycja dotycząca zapomnianych akcji polskiego podziemia. Dowiemy się z niej o zamachach, akcjach likwidacyjnych czy operacjach odbicia więźniów organizowanych w okupowanych przez Niemców miastach oraz na ziemiach zagarniętych po 1939 roku przez ZSRR.

Jury wybrało też publikacje poświęcone walkom AK na Kresach oraz historię 16 dziewczyn z antykomunistycznego podziemia. Wśród docenionych wydawnictw jest też książka o wojennych losach aktora Aleksandra Żabczyńskiego. Przeczytamy tu m.in. o udziale aktora w obronie Warszawy, tworzeniu polskiej armii we Francji i na Bliskim Wschodzie oraz o walce w szeregach armii gen. Władysława Andersa. – Zwycięzców wskazanych przez czytelników oraz laureatów wybranych przez jury poznamy na gali 13 listopada – podaje Piotr Gajewski. Otrzymają oni statuetki i nagrody pieniężne.

Pełen spis publikacji w konkursie, którego współorganizatorami są Polskie Radio i Telewizja Polska, znajdziemy na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl. Tam też znajduje się formularz do głosowania przez internet.

Książki o tematyce wojskowej lub wojennej wśród nominowanych pozycji:

  • Paweł Rokicki „Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich”;
  • Kazimierz Krajewski „Na straconych posterunkach. Armia Krajowa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej 1939–1945”;
  • Mariusz Zajączkowski „Ukraińskie podziemie na Lubelszczyźnie w okresie okupacji niemieckiej 1939–1944”;
  • Szymon Nowak „Dziewczyny Wyklęte”;
  • Eugenia Maresch „Katyń 1940”;
  • Remigiusz Piotrowski „Rozkaz trzaskać! Zapomniane akcje polskiego podziemia”;
  • Piotr Gursztyn „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona”;
  • Ryszard Wolański „Aleksander Żabczyński. Jak drogie są wspomnienia”.
AD

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze


Formoza – 50 lat morskich komandosów
Czwarta dostawa Abramsów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Razem na ratunek
Holenderska misja na polskim niebie
Najdłuższa noc
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Uczelnie łączą siły
Wojskowa łączność w Kosmosie
Don’t Get Hacked
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Mundurowi z benefitami
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Poselskie pytania o „OPW z dronem”
Nowe zdolności sił zbrojnych
Szwedzi w pętli
Gdy ucichnie artyleria
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Z Su-22 dronów nie będzie
Borsuki jadą do wojska!
Nadchodzi era Borsuka
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Polski „Wiking” dla Danii
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Militarne Schengen
Wojsko przetestuje nowe technologie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Po co wojsku satelity?
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Przygotowani znaczy bezpieczni
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Wojsko ma swojego satelitę!
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Zwrot na Bałtyk
Plan na WAM
Nowe zasady dla kobiet w armii
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Niebo pod osłoną
Pancerniacy jadą na misję
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Artylerzyści mają moc!
Dzień wart stu lat
Czas na polskie Borsuki
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Komplet medali wojskowych na ringu
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
W krainie Świętego Mikołaja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO