Jednym z najważniejszych etapów prac nad nowym sprzętem i uzbrojeniem jest sprawdzenie zgodności zakładanych parametrów produktu. Wykonywaniem m.in. takich badań zajmuje się Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS) w Sulejówku. 15 października sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek zapoznał się z harmonogramem prac placówki, strukturą jednostki oraz bazą badawczą.
– W najbliższej przyszłości musimy zwiększyć rolę Instytutu w realizacji procesu modernizacji technicznej sił zbrojnych – zapowiedział wiceszef resortu obrony narodowej. W rozmowie z dyrektorem WITPiS Markiem Szudrowiczem minister Mroczek podkreślał znaczenie prowadzenia dialogu pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w modernizację.
– Podstawą funkcjonowania naszego instytutu są dwa niezwykle istotne filary: testy wdrażanego sprzętu i prace rozwojowe – podkreślił dyrektor WITPiS. Jak zauważa Marek Szudrowicz, aktywność ich prac jest skorelowana z realizacją kolejnych programów wykonywanych w ramach planu modernizacji technicznej. Zajmowali się dotychczas m.in. testami podwozi do armatohaubicy Kryl, całą rodziną kołowych transporterów opancerzonych Rosomak czy mostami Daglezja.
W czasie wizyty w Sulejówku Czesław Mroczek miał okazję zobaczyć infrastrukturę i najważniejsze obiekty badawcze, m.in.: komorę niskich temperatur, stację prób balistycznych czy tor przeszkód dla pojazdów.
Do głównych zadań WITPiS należy wykonywanie badań i rozwoju pojazdów oraz ich wyposażenia, systemów i sprzętu zabezpieczenia technicznego, badań na rzecz bezpieczeństwa i ograniczenia wpływu eksploatacji na ludzi i środowisko, a także badanie i rozwój wybranych problemów inżynierii materiałowej dla potrzeb konstrukcji i technologii pojazdów.
Tekst: ppłk Szczepan Głuszczak
autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak
komentarze