Podczas zajęć taktycznych kompanii transportowej z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej dokonano oceny stopnia wyszkolenia plutonów. Razem z żołnierzami zawodowymi ćwiczyli żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych.
Kompania transportowa średniej ładowności jest kolejnym elementem wydzielanym z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej do realizacji zobowiązań sojuszniczych. Tworzona jest na bazie kompanii transportowej 2 Batalionu Logistycznego. Obecnie trwa proces przygotowania do realizacji zadań, wśród których głównym będzie transport materiałów skonteneryzowanych i spaletyzowanych zgodnie z obowiązującymi standardami NATO w ramach wsparcia sił sojuszniczych we wszelkiego rodzajów operacjach. Jednym z etapów przygotowań jest cyklicznie prowadzone ćwiczenie taktyczno-logistyczne z całym stanem osobowym kompanii.
Zajęcia zaplanowano w okresie, kiedy w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej prowadzone jest rotacyjne szkolenie żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Dzięki temu stworzono możliwość do przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy NSR. Jak informuje dowódca kompanii transportowej kapitan Paweł Adamski: – W etacie mojego pododdziału mam zarówno żołnierzy zawodowych, jak i żołnierzy NSR. Ćwiczenie poligonowe w pełnym składzie kompanii pozwala mi realnie ocenić nasze możliwości, określić słabe i mocne strony oraz wyznaczyć cele szkoleniowe na najbliższą przyszłość. W tym ćwiczeniu szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy żołnierzom Narodowych Sił Rezerwowych, z którymi spotykamy się tylko podczas ćwiczeń rotacyjnych. Z satysfakcją zauważam, że z roku na rok poziom ich wyszkolenia podnosi się, a braki w umiejętnościach nadrabiają pracowitością i zaangażowaniem.
Celem ćwiczenia poligonowego było sprawdzenie umiejętności dowódców plutonów w zakresie organizacji i dowodzenia plutonem podczas wykonywania działań bojowych. Oceniane było również wyszkolenie indywidualne żołnierzy oraz zgranie plutonu podczas wykonywania praktycznych zadań. Powołany do oceny wyszkolenia plutonów zespół kontrolny sprawdził wykonywanie norm szkoleniowych z podstawowych przedmiotów. W obszarze wyszkolenia ogólnowojskowego oceniano umiejętności żołnierzy w poruszaniu się na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, ewakuację rannych, topografii, posługiwania się filtrowentylacyjną odzieżą ochronną, sprzętem łączności oraz składanie i rozkładanie broni. Sprawdzenie wyszkolenia obejmowało również umiejętności specjalistyczne dotyczące obsługi sprzętu logistycznego. Instruktorzy na punktach kontrolnych sprawdzali czas oraz poprawność przygotowania pojazdów i sprzętu m.in. pojazdu typu Jelcz 862 Mulitilift.
Tekst: por. Piotr Płuciennik
autor zdjęć: por. Piotr Płuciennik
komentarze