Najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym – orderem wojennym Virtuti Militari – uhonorowano dzisiaj Mieczysława Łuniewskiego, ps. „Montana”. W sierpniu 1944 roku dowodził on plutonem w Obwodzie Praga Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Córki odebrały w jego imieniu order od prezydenta. Bronisław Komorowski odznaczył dziś 23 powstańców warszawskich.
1 sierpnia minie 71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody, jak co roku, zaczęły się już w lipcu i będą trwały wiele dni. Spotkanie prezydenta z bohaterami tamtych wydarzeń odbyło się 30 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
– Co może powiedzieć stary żołnierz? Długo jeszcze po nas będzie to Muzeum Powstania Warszawskiego trwać, uczyć, przekazywać następnym pokoleniom to, co było i jest, i będzie najdroższe – mówił Zbigniew Ścibor-Rylski, żołnierz AK, prezes Związku Powstańców Warszawskich, sam wielokrotnie odznaczany, w tym dwa razy właśnie Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. – Oby nigdy wolność zdobywana przez nas nie była liczona krzyżami – podkreślił.
– Wolność mierzy się osiągnięciami, rozwojem i nowoczesnością, nie krzyżami – powiedział Bronisław Komorowski. Uhonorował w czwartek 23 powstańców warszawskich.
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari jest przyznawany za wybitne zasługi bojowe. Mieczysław Łuniewski nie mógł odebrać go osobiście. Prezydent przekazał więc order uroczyście rodzinie powstańca.
Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, działalność społeczną i kombatancką Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Jerzy Cercwadze-Wardisiani, pseudonim „Brawura”, z kompanii dyspozycyjnej przy Komendzie Placu Śródmieście-Południe.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano: Tadeusza Bańkę, pseudonim „Łowca”, z Pułku „Baszta” Batalionu „Olza”, a także Dariusza Kruzego, „Janka”, z Batalionu „Kiliński”.
Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość państwa polskiego Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości odznaczono: Stanisława Brzoskę, „Sochę”, z Batalionu „Kiliński”; Kazimierza Czańkę, pseud. „Kanada”, z Batalionu „Gozdawa”; Danutę Jeżewską, pseud. „Maria” i „Dana” z II Batalionu Szturmowego „Odwet”; Jana Kacprzaka – „Janka” z Batalionu „Gozdawa”; Jerzego Majkowskiego – „Czarnego” z Batalionu „Gustaw”; Romualda Malinowskiego – „Orła” z Batalionu „Kiliński”; Ryszarda Małeckiego, pseud. „Błyskawica”, ze zgrupowania „Róg”; śp. Tadeusza Rodaka – „Rolanda”, zmarł wiosną tego roku; Zofię Stępniewską i Barbarę Wilczyńską-Sekulską, czyli „Penelopę”, łączniczkę ze zgrupowania „Żubr”.
A za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości państwa polskiego Krzyże Orderu Krzyża Niepodległości otrzymali: Jadwiga Biernacka-Gawell, szeregowa o pseud. „Edwarda”, sanitariuszka; Andrzej Dławichowski, czyli po prostu „Andrzej”, strzelec z Pułku „Baszta”; Zofia Gordon; Barbara Jagodzińska-Wyszogrodzka; Zbigniew Kruszewski, pseud. „Jowisz”, z Szarych Szeregów, następnie Batalionu „Miłosz”, kapral; Barbara Lipińska; Maria Milbrandt, z domu Bryner, czyli „Marysia” z grupy bojowej „Krybar”, sanitariuszka w szpitalu bojowym na ul. Gęstych, w gmachu PKO; Jadwiga Śliwczyńska; Feliks Walerych, „Lampart”, VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu AK, zgrupowanie 662.
– Żadna piękniejsza forma podziękowania nie może się przytrafić powstańcom, tym, którzy żyją, i tym, którzy zginęli, niż to, że stolica polskiego państwa rozwija się i pięknieje w oczach – mówił Bronisław Komorowski.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniała, że stolica nigdy nie zapomni o zasługach powstańców. – Syreny, których dźwięk usłyszymy 1 sierpnia, są wyrazem wdzięczności i pamięci, której nasze miasto zawsze dawało dowód – mówiła na spotkaniu.
Odznaczenia od prezydenta Komorowskiego odebrały również osoby związane z Muzeum Powstania Warszawskiego. Za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o powstaniu odznaczeni zostali Krzyżem Zasługi: złotym – Marek Kępka i Jan Wawszczyk; srebrnym – Anna Kotonowicz, Justyna Rudkowska i Agnieszka Szulejewska; brązowym – Janina Czerwińska-Buczek, Joanna Kłopotowska, Szymon Niedziela, Małgorzata Rafalska-Dubek, Dorota Sas i Katarzyna Utracka.
– To wielka radość wręczać odznaczenia związane i z walką o Polskę wtedy, w 1944 roku, i ze służbą dla Polski niepodległej dzisiaj – powiedział prezydent. – Wszyscy wiemy, że w trudnej polskiej historii wolność mierzyło się krzyżami. Dzisiaj zasługi mierzy się wręczanymi odznaczeniami – zaznaczył.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DKS MON
komentarze