Chcesz wybrać się na koncert wojskowej orkiestry, obejrzeć kabaret lub film? Zajrzyj na portal kulturadostepna.pl. Wojsko włącza się w program pod tym tytułem, by dotrzeć z ofertą kulturalną wojskowych klubów do jak najszerszego grona. Zaproszenia publikowane w serwisie są bezpłatne lub kosztują nie więcej niż 20 złotych.
Program „Kultura Dostępna” to pomysł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach inicjatywy powstał serwis internetowy, w którym zamieszczane są informacje o tanich lub darmowych ofertach kulturalnych w całej Polsce. – Chcemy likwidować bariery w dostępie do kultury, szczególnie dla grup, które z różnych względów: zdrowia, finansów czy miejsca zamieszkania mają problemy z uczestniczeniem w życiu kulturalnym – mówiła na inauguracji portalu kulturadostepna.pl prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury.
Serwis powstał kilka tygodni temu. Jego partnerami są m.in. Narodowe Archiwum Cyfrowe, Biblioteka Narodowa, samorządy, szkoły, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i muzea. Teraz dołącza do nich także wojsko.
Garnizonowe centra kultury
Gen. dyw. Jerzy Michałowski, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, napisał do podległych mu jednostek, by nawiązały współpracę z koordynatorami projektu „Kultura Dostępna”. Armia chce dotrzeć do jak najszerszego grona z informacjami o działalności swoich klubów wojskowych.
W Dowództwie Generalnym jest ich prawie sto. – To często prawdziwe ośrodki życia kulturalnego, zwłaszcza w małych, „zielonych” garnizonach – mówi mjr Ireneusz Chodyka, zastępca kierownika klubu Dowództwa Generalnego w Warszawie. Kluby organizują literackie wieczory autorskie, spotkania z osobistościami kultury, zapraszają na koncerty, turnieje szachowe, wycieczki.
Szefowie klubów przyznają, że zamieszczanie oferty na ogólnopolskim portalu to dobry sposób na rozpropagowanie ich działalności. – Na co dzień docieramy do lokalnej prasy, teraz o naszych inicjatywach będzie wiedzieć cała Polska – mówi Łucjan Siwiec, kierownik klubu 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina.
Są już pierwsze wojskowe propozycje. – Właśnie planujemy zamieścić na portalu informację o występie kabaretu Rewers z Zielonej Góry, który przyjedzie do nas na Święto Wojska Polskiego – mówi Tatiana Kardynał-Grzegrzółka, kierowniczka klubu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Z kolei klub Dowództwa Generalnego będzie zapraszać na organizowane u siebie spektakle i wycieczki.
Jak korzystać z portalu
– Myślę, że zamieszczane na portalu propozycje z armii będą atrakcyjne dla cywilnych odbiorców, szczególnie koncerty czy występy orkiestr wojskowych – mówi Sylwia Burska z Narodowego Centrum Kultury.
Zasady korzystania z portalu są proste – informacje o wydarzeniu może umieścić każdy pod warunkiem, że udział w nim będzie bezpłatny lub będzie kosztował nie więcej niż 20 zł.
Miesięcznie na portalu zapowiadanych jest około 7 tysięcy wydarzeń: koncertów, festiwali, spektakli i wystaw, z czego prawie 4 tysiące to imprezy bezpłatne. Dzięki wyszukiwarce każdy może sprawdzić, co dzieje się w jego mieście lub najbliższej okolicy. Są tam też linki do najciekawszych stron z zasobami on-line: filmami, e-bookami czy muzeami do zwiedzania w 3D.
Filmy wojenne
W ofercie „Kultury Dostępnej” znajdą też coś dla siebie żołnierze, pasjonaci wojskowości lub militariów. W najbliższym czasie odbędą się w Warszawie dwa wydarzenia, które mogą ich zainteresować. 31 lipca – koncert z muzyką z serialu „Czas honoru” oraz wspólne śpiewanie powstańczych piosenek, które zaplanowano na 1 sierpnia. Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny.
Atrakcyjna może okazać się też tania oferta filmowa. Do końca roku w każdy czwartek o 18.00 w trzydziestu kinach Helios w Polsce oraz warszawskim Iluzjonie będą się odbywać pokazy polskich filmów. Bilety na nie kosztują tylko 10 zł. Najbliższy pokaz już 30 lipca – będzie można zobaczyć film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Natomiast 27 sierpnia – „Tajemnicę Westerplatte”, obraz Pawła Chochlewy o heroicznej obronie polskiej składnicy we wrześniu 1939 roku.
Więcej informacji znajdziemy na stronie: kulturadostępna.pl.
autor zdjęć: materiały dystrybutorów
komentarze