Będą płynąć na zmianę dzień i noc. W ciągu ośmiu dni zamierzają pokonać 400 km dzielących Świnoujście od Krynicy Morskiej. Wystartowała niecodzienna sztafeta, w której bierze udział dziesięć policjantek i dwie zawodniczki z marynarki wojennej. Przedsięwzięcie zabezpiecza okręt ORP „Lech”.
Sztafeta rozpoczęła się na plaży w Świnoujściu. W poniedziałek punktualnie o 11.00 sygnał do startu dał zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Wojciech Olbryś. To już drugie tego typu przedsięwzięcie. W ubiegłym roku z trasą długości 400 km zmierzyli się sami panowie. – Tym razem ich wyczyn stara się powtórzyć sztafeta żeńska. W ten sposób chcemy upamiętnić 90. rocznicę powołania kobiet do służby w policji, a także, podobnie jak w ubiegłym roku, przypomnieć o Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, która czeka na wsparcie – mówi asp. Mirosława Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Film: KWP Szczecin
Tegoroczna sztafeta jest wyjątkowa również z innego powodu. Po raz pierwszy bierze w niej udział marynarka wojenna. Bazą dla uczestniczek jest okręt ratowniczy ORP „Lech”, gdzie będą nocować. – Nasza załoga zadba o bezpieczeństwo pływaczek. Na pokładzie będą też odpoczywały i przygotowywały się do pokonania kolejnych odcinków – zapowiada kmdr ppor. Wojciech Prys, dowódca ORP „Lech”. Panie będą płynęły na zmianę, dzień i noc. Każda ze zmian potrwa 45 minut.
Film: KWP Szczecin
W sztafecie bierze udział 12 kobiet. Dziewięć z nich to policjantki, często służące w komisariatach wodnych, jedna – pracownik cywilny Komendy Głównej Policji. – Wszystkie dobrze pływają, zajmują czołowe miejsca w zawodach organizowanych przez policję – dodaje asp. M. Rudzińska. Podobnymi sukcesami, tyle że w rywalizacji wojskowych, mogą się pochwalić dwie panie z marynarki wojennej, które uzupełniają sztafetę. Pierwsza z nich to por. mar. Joanna Sowa, druga – mar. Karolina Rocławska. – Obie służą na okrętach naszej flotylli. Porucznik Sowa jest nurkiem na jednostce ratowniczej – zaznacza kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 Flotylli Okrętów.
Start sztafety poprzedziły długotrwałe przygotowania. – Uczestniczki mają co prawda spore doświadczenie, ale pływanie w morzu jest specyficzne. Trzeba poradzić sobie z falowaniem, prądami, stosunkowo niską temperaturą, przyzwyczaić do pływania w piance – podkreśla asp. M. Rudzińska. – Każda z pań dostała rozpisany na dni program szkoleniowy. Początkowo przygotowywały się same, na basenie. Potem pojechały na tygodniowe zgrupowanie w Unieściu koło Mielna – dodaje.
Sztafeta potrwa do 21 lipca.
autor zdjęć: KWP Szczecin
komentarze