Od 15 do 17 kwietnia odbył się Ogólnopolski Turniej Klas Mundurowych 2015 organizowany przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną we Włocławku, Centrum Bezpieczeństwa i Monitorowania Zagrożeń „Małopolska” – Obozy Szkoleniowe, firmę Sortmund oraz Navio, a także portal Klasamundurowa.pl.
Honorowy patronat nad turniejem objął pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. społecznych inicjatyw proobronnych gen. dyw. prof. Bogusław Pacek. Turniej objęli patronatem również: ZS „Strzelec”, Krakowska Legia Akademicka, Polish Emergency Team PCPM, Ratownictwo Wodne Asekuracja, Aeroklub Polski, Burmistrz Gminy i Miasta Krzeszowice, Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej, Starosta Olkusza, 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy, Starosta Krakowski.
Głównym przesłaniem turnieju była zarówno szeroko rozumiana promocja służb mundurowych, jak i integracja oraz wymiana doświadczeń pomiędzy szkołami ponadgimnazjalnymi prowadzącymi klasy o profilu mundurowym. Kulminację kilkudniowego współzawodnictwa stanowiło wyłonienie najlepszej szkoły przygotowującej kandydatów do służby w wojsku, policji, straży granicznej i straży pożarnej.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się 124 uczestników z 12 województw, tj.: małopolskiego, śląskiego, lubuskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, lubelskiego.
W malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej uczestnicy rywalizowali ze sobą
w 11 konkurencjach. Każda konkurencja była nagradzana. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, tj.: plecaki , nawigacje, zegarki, polary, szkolenia dla klas mundurowych, szkolenia specjalistyczne i wiele innych.
Trzydniowy turniej rozpoczął się odprawą dwuosobowych zespołów i zapoznaniem ich z obowiązującymi regulaminami. Uczestnicy zostali zakwaterowani w remizie OSP w Czernej i niemal natychmiast przystąpili do rywalizacji. Pierwszą konkurencją był leśny tor przeszkód. Kolejnymi konkurencjami w tym dniu były: test wiedzy, marszobieg na orientację, a w godzinach wieczornych rywalizacja o jeden most za daleko. Ta ostatnia konkurencja wymagała od uczniów nie tylko siły i sprawności fizycznej, ale również odporności psychicznej i odwagi do podejmowania odważnych decyzji.
Drugi dzień to kolejne konkurencje: odbicie zakładnika oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. Następnie krótki odpoczynek i rozwinięcie gaśnicze oraz road to stars. Po kolacji – dla miłośników wyzwań i adrenaliny – Normandia 1944.
Dzień trzeci zaskoczył uczestników turnieju – pobudka o godzinie 6 rano i przed śniadaniem bieg rzeźnika. Uczestnicy turnieju wbiegali pod stromą górę na polanie (najwytrwalsi kilkadziesiąt razy). Zespół, który przybiegł jako ostatni, odpadał z rywalizacji, pozostali znowu biegli i tak do ostatniego zawodnika. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z siebie uczniowie przystąpili do pakowania swoich rzeczy. Ostatnia konkurencja odbyła się na strzelnicy w Paczółtowicach.
Konkurencje te trwały trzy dni i dwie noce, co pozwoliło wyłonić najlepszą klasę mundurową w Polsce.
Pierwsze miejsce zajął zespół w składzie Adrian Niewiadomski i Michał Mistela z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Zwycięzcy otrzymali darmowe studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku oraz zaszczytny tytuł najlepszej klasy mundurowej w Polsce.
Drugie miejsce przypadło Jakubowi Szczepańskiemu i Patrykowi Wesołowskiemu z Zespołu Szkól Akademickich we Włocławku. Zwycięzcy otrzymali 3 bezpłatne semestry na studia I-go stopnia w ramach oferty Centrum Systemów Bezpieczeństwa i Kształcenia Służb Mundurowych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku.
Trzecie miejsce zajęli Michał Rojecki i Łukasz Leszczyński z Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku. Otrzymali 1 bezpłatny semestr na studia I-go stopnia w ramach oferty Centrum Systemów Bezpieczeństwa i Kształcenia Służb Mundurowych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Klas Mundurowych 2016.
Tekst: mgr Witold Filipski
autor zdjęć: Witold Filipski
komentarze