31 marca odbyły się w Stargardzie Szczecińskim zawody użyteczno-bojowe pododdziałów inżynieryjnych 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Najważniejszym celem zawodów było wyłonienie najlepszej drużyny wśród pododdziałów inżynieryjnych „Dwunastki”, które będą reprezentować Dywizję na zawodach centralnych we Wrocławiu. Dodatkowo zawody miały pozwolić dokonać oceny: umiejętności dowódców drużyn w kierowaniu pododdziałami inżynieryjnymi i zdolności pododdziałów inżynieryjnych do realizacji podstawowych zadań inżynieryjnych.
Do wtorkowej rywalizacji stanęło pięć drużyn (dowódca drużyny + 7 żołnierzy): cztery reprezentowały 2 Stargardzki Batalion Saperów i jedna z 5 Pułku Artylerii z Sulechowa. Drużyny walczyły o miano najlepszej na szczeblu „Dwunastki” w następujących konkurencjach:
- marszobieg na 3000 m;
- przygotowanie do pracy, nastrojenie radiostacji i nawiązanie łączności z korespondentem;
- określenie szerokości przeszkody wodnej (bez możliwości jej pokonania i bez wykorzystania przyrządów optycznych);
- określenie i wyznaczenie azymutu odległości marszu oraz wskazanie właściwego miejsca na mapie;
- nakładanie opatrunku na ranę i sporządzenie wezwania MEDEVAC;
- odnalezienie i oznakowanie granic zapory minowej na podstawie meldunku tej zapory;
- strzelanie z kbk Beryl na celność i skupienie;
- zakładanie maski MP-5 na czas.
Po wykonaniu strzelania żołnierze przystąpili do pokonania pętli taktycznej na trasie 12 kilometrów, na której zaliczali kolejne konkurencje. Szybko pogarszająca się pogoda dodatkowo utrudniła żołnierzom wykonywanie zadań.
Podczas omówienia zawodów na placu apelowym 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów szef wojsk inżynieryjnych „Dwunastki” ppłk Rajmund Giera powiedział: – Między Wami wystąpił duch bardzo dużej rywalizacji. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych walczyliście między sobą zaciekle o każdy punkt, ale z zachowaniem zasad fair play. Następnie przedstawiono uzyskane wyniki, które pozwoliły wyłonić klasyfikację:
- I miejsce – drużyna kpr. Marcina Kilińskiego (2 bsap);
- II miejsce – drużyna st. kpr. Piotra Kosickiego (5 pa);
- III miejsce – drużyna kpr. Sławomira Śnieżka (2 bsap);
- IV miejsce – drużyna st. kpr. Benedykta Domżałowicza (2 bsap);
- V miejsce – drużyna kpr. Daniela Spólnickiego (2 bsap).
Dowódca zwycięskiej drużyny kpr. Marcin Kiliński, nie kryjąc uznania dla swoich żołnierzy (st. szer. Sebastian Kostera, st. szer. Kacper Bulanowski, st. szer. Tomasz Piorunek, szer. Włodzimierz Liersz, szer. Norbert Kokorzycki, szer. Dawid Karasiewicz i szer. Paweł Łaszczuk), na zakończenie zawodów powiedział: – Naszą receptą na zwycięstwo jest przede wszystkim dobre zgranie w drużynie, ciężkie treningi, które przygotowują żołnierzy do zawodów, oraz dobra motywacja. Na tych zawodach chcieliśmy przede wszystkim określić nasze granice wytrzymałości i znaleźć słabe punkty, które należy poprawić przed zawodami we Wrocławiu.
Zawody na szczeblu centralnym zostaną rozegrane w połowie kwietnia na obiektach Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Gratulując uzyskanych wyników, dowódca 2 bsap ppłk Sławomir Szwemin stwierdził: – Przed drużyną starszego kaprala Kilińskiego pozostał ostatni okres na doszlifowanie umiejętności pododdziału. Stwierdzam u żołnierzy wielkie zaangażowanie i wolę walki, a to jest bardzo ważne. Tak jak na szkoleniu z użyciem min bojowych, które dopiero co się zakończyło, tak i podczas dzisiejszych zawodów wszyscy saperzy zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie.
Tekst: por. Błażej Łukaszewski
autor zdjęć: por. Błażej Łukaszewski
komentarze