W czerwcu rozpocznie się pierwszy kurs dla ukraińskich wojskowych, którzy pod okiem Polaków będą przygotowywać się do szkolenia podoficerów swojej armii. Dwa następne szkolenia zaplanowane są na wrzesień i październik. W sumie weźmie w nich udział około 50 ukraińskich instruktorów.
– Szkolenie odbędzie się w ramach natowskiego programu DEEP (Defence Education Enhancement Program) – Ukraine – informuje płk Jacek Sońta, rzecznik ministerstwa obrony. Celem tego programu jest dostosowanie szkolnictwa wojskowego Ukrainy do standardów Sojuszu. Polska pełni w tym programie rolę państwa wiodącego. Wicepremier Tomasz Siemoniak, szef MON, mówił pod koniec lutego, że ministerstwo obrony Ukrainy zwróciło się do krajów NATO o pomoc w reformie armii oraz szkoleniu podoficerów. – Taki program był przygotowywany od kilku miesięcy pod auspicjami Sojuszu – stwierdził wówczas minister.
Polska to dobre miejsce na szkolenia
W ubiegłym tygodniu podczas wizyty w Kijowie przedstawiciele NATO oraz polskiej i ukraińskiej armii ustalili, że pierwsze szkolenie odbędzie się w czerwcu, a następne szkolenia zostaną zorganizowane we wrześniu i w październiku. Strona ukraińska zadeklarowała, że weźmie w nich udział około 50 kursantów. – Mamy dobre warunki do prowadzenia kursów, to przesądziło o wyborze Polski jako miejsca szkolenia – mówi gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik MON i doradca NATO ds. reformy wojskowego systemu edukacyjnego Ukrainy. Generał dodał, że szczegółowy program kursów oraz miejsce szkolenia opracuje Dowództwo Generalne RSZ. – Kursy, przelot i pobyt ukraińskich żołnierzy sfinansuje NATO i polski resort obrony – dodał generał Pacek.
Program DEEP realizowany jest od 29 października 2013 roku. Spośród 13 funkcjonujących obecnie programów ten poświęcony Ukrainie należy do największych. Oprócz Polski biorą w nim udział m.in. Czechy, Niemcy, USA, Wielka Brytania i Kanada. Pentagon zadeklarował, że amerykańscy wojskowi rozpoczną w drugiej połowie kwietnia szkolenie 900 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej.
Z kolei portal BBC News podał, że szkolenie ukraińskich żołnierzy, którzy walczą z separatystami w Donbasie, zaczęli już Brytyjczycy. 35 brytyjskich wojskowych szkoli armię na południu kraju w udzielaniu pomocy lekarskiej i w taktyce obronnej.
Nauka i leczenie
Polska pomaga Ukrainie także w inny sposób, m.in. na naszych uczelniach wojskowych odbywają staże ukraińscy wykładowcy. – Rozważane jest także zorganizowanie kursów niesienia pomocy psychologicznej dla osób, które brały udział w działaniach wojennych – mówi generał Pacek. W tym przypadku pomocne będą doświadczenia Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Już w grudniu 2014 roku specjaliści z kliniki uczyli lekarzy z Ukrainy, jak pomagać żołnierzom i cywilom dotkniętym PTSD. – Istnieje też możliwość przeprowadzenia wspólnych badań naukowych przez uczelnie wojskowe obu krajów nad wypracowaniem wniosków z konfliktu na Ukrainie – dodaje generał.
autor zdjęć: ppłk Wadim Kowaliow / Народна армія
komentarze