W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych 18 lutego odbyły się zajęcia ze szkolenia medycznego. Wzięli w nich udział żołnierze z Centrum przewidziani do XXXIII zmiany PKW KFOR oraz do wydzielenia do litewsko-polsko-ukraińskiej brygady.
„Ratownictwo polowe – trening działań ratowniczych w różnych sytuacjach taktycznych” był tematem zajęć. W czasie szkolenia żołnierze uczyli się praktycznego zakładania stazy taktycznej CAT (Combat Aplication Tourniqet) w różnych konfiguracjach z wykorzystaniem elementów BLOS (broń, lufa, otoczenie, spust) w styczności i bez styczności; ćwiczenie procedury MEDEVAC z ewakuacją rannego oraz zabezpieczeniem lądowiska oraz korzystania z indywidualnego pakietu medycznego (IPM).
Po wprowadzeniu w sytuację taktyczną żołnierze ćwiczyli różne warianty zachowania, gdy podczas patrolu pieszego żołnierz odniósł rany i zaistniała konieczność użycia IPM.
Na kolejnym punkcie nauczania ćwiczono zakładanie opaski uciskowej w sytuacji, gdy w czasie patrolu zostaje uszkodzony pojazd w wyniku eksplozji IED, a wewnątrz znajdują się żołnierze wymagający pomocy medycznej oraz ewakuacji.
Jak podkreślała prowadząca zajęcia por. Alicja Piwowarczyk: – Takie zajęcia są niezmiernie istotne, gdyż w warunkach, gdy dochodzi do sytuacji, gdzie zostaje ranny żołnierz, emocje mogą powodować panikę. Ćwiczenia praktyczne mogą więc zapobiec nieprzemyślanym działaniom, gdy trzeba udzielić pomocy przedmedycznej lub ewakuować rannego z pola walki.
Tekst: por. Kamila Kreis-Tomczak
autor zdjęć: por. Kamila Kreis-Tomczak
komentarze