13 stycznia w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego gen. bryg. Dariusz Łukowski zainicjował konferencję z okazji 10-lecia ustanowienia pierwszej edycji Programu Mobilizacji Gospodarki (PMG) na lata 2007–2012.
Trzydniowy panel dyskusyjny połączony z elementami szkoleniowymi (WZL 2 Bydgoszcz) rozpoczęło wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych oraz wyróżnień szefa Sztabu Generalnego WP i szefa Zarządu Planowania Logistyki – P4.
Obecny na otwarciu konferencji wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek podkreślił, że „przez ostatnie 10 lat nad programem pracowało wiele osób zarówno z resortu obrony narodowej, jak i innych ministerstw, a dzisiejsze spotkanie to dobra okazja do wyciągnięcia wniosków i zastanowienia się nad ewentualnymi zmianami dostosowawczymi w prawie”.
Właściwą część konferencji otworzył wykład na temat znaczenia PMG w zabezpieczeniu ciągłości dostaw wyrobów i świadczenia usług dla Sił Zbrojnych RP. W imieniu sekretarza stanu zagadnienie przedstawił gen. bryg. Włodzimierz Nowak, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej.
Kolejne wystąpienie na temat „Transformacja PMG w 10-letnim okresie jego funkcjonowania w aspekcie zachodzących zmian gospodarczo-politycznych” przedstawił gen. bryg. Dariusz Łukowski, szef Zarządu Planowania Logistyki – P4. W trakcie omówił m.in. aspekt finansowania zadań w czasie pokoju, zagrożenia i wojny. Szef Zarządu Planowania Logistyki przedstawił poziom dotychczasowych dotacji budżetowych oraz wartość potrzeb zgłoszonych przez poszczególne resorty.
W dalszej kolejności głos zabrali przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
W drugim dniu konferencji (WZL nr 2 z Bydgoszcz) przewidziano zapoznanie uczestników z przebiegiem procesu technologicznego wybranego zadania ulokowanego w PMG oraz zadaniami i wyposażeniem 1 Brygady Logistycznej.
Trzeci dzień zarezerwowany został m.in. na omówienie istoty i znaczenia PMG w systemie obronnym państwa, zasad zgłaszania potrzeb oraz wyciągnięcie wniosków z kryzysu ukraińskiego pod kątem doskonalenia Programu Mobilizacji Gospodarki.
***
Program mobilizacji gospodarki (PMG) jest dokumentem planistycznym określającym zadania związane z przygotowaniem gospodarki narodowej do wzmożonych świadczeń na rzecz obronności w okresie zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Dokument opracowywany jest co cztery lata na dziesięcioletni okres planistyczny. Podlega corocznej aktualizacji w formie aneksu.
Istotą PMG jest zapewnienie ciągłości zasilania systemu obronnego państwa dostawami uzbrojenia i sprzętu wojskowego (UiSW) oraz środków bojowych, zabezpieczenie realizacji remontów uzbrojenia. W części informacyjnej zadaniem programu jest przedstawienie możliwości produkcyjno-usługowych wybranych działów gospodarki oraz możliwości zaspokojenia potrzeb bytowych ludności kraju. Program obliguje partycypujących w nim przedsiębiorców do utrzymywania mocy produkcyjno-remontowych w stanie gotowości do realizowania, w okresie zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, zadań związanych z zaspokojeniem zgłoszonych przez siły zbrojne potrzeb.
Z ramienia Sztabu Generalnego WP generowaniem potrzeb oraz nakładaniem zadań obronnych na przedsiębiorców zajmuje się utworzony 2 lipca 2007 r. Oddział Programu Mobilizacji Gospodarki.
Źródło: Zespół Prasowy SGWP
autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński
komentarze