Major Angelika Szymańska i Tomasz Kloc z 12 Brygady Zmechanizowanej uczestniczyli w trzytygodniowym projekcie Wounded Warriors Assistance zorganizowanym przez Departament Stanu USA.
Projekt Wounded Warriors Assistance wspiera programy pomocy rannym żołnierzom powracającym z misji zagranicznych, które skoncentrowane są na adaptacji w społeczeństwie i w życiu zawodowym oraz pomocy psychologiczno-medycznej.
Z tego też powodu do prestiżowego projektu w ramach programu International Visitor Leadership (IVLP) Ambasada Stanów Zjednoczonych nominowała osoby zajmujące się nie tylko leczeniem, ale i wsparciem rannych i poszkodowanych żołnierzy, uczestników misji poza granicami kraju. Oprócz przedstawicieli „Błękitnej Brygady” w spotkaniach na terenie Stanów Zjednoczonych uczestniczyli także: major Bartosz Żakowski (lekarz ortopeda),major Jarosław Sadowski (lekarz ortopeda) i pani Anna Jaśkiewicz (dziennikarka „Polski Zbrojnej”).
Program rozpoczął się w Waszyngtonie, ale spotkania odbywały się w kilku miejscach na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na wielu spotkaniach między innymi z przedstawicielami Departamentu do spraw Weteranów, kongresmenem, który w przeszłości jako żołnierz pełnił służbę w Iraku, oraz przedstawicielami instytucji i organizacji działających na rzecz weteranów toczyła się wymiana myśli i poglądów na temat pomocy weteranom.
Uczestnicy projektu odwiedzili kilka centrów medycznych, w których leczeni oraz rehabilitowani są weterani. – Przyznam szczerze, że te ośrodki wzbudziły u mnie zachwyt, ale również zazdrość. Najwyższej jakości sprzęt medyczny, oddziały rehabilitacji czy protetyki – wszystko to pozwala rannym weteranom w jednym miejscu kompleksowo wracać do zdrowia, rehabilitować się, a w przypadku potrzeby protezowania mieć sprzęt najwyższej jakości, dopasowany wieloma korektami, na tyle funkcjonalny, że pozwala realizować indywidualne pasje czy marzenia rannych żołnierzy – opisuje swoje wrażenia pan Tomasz Kloc, pracownik wojska 12 Brygady i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych.
Jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas spotkań był problem opieki psychologicznej nad weteranami uczestniczącymi w operacjach militarnych. Tą tematyką żywo interesowała się major Angelika Szymańska, psycholog 12 Brygady Zmechanizowanej, która skoncentrowana była na wymianie doświadczeń w zakresie diagnozy i leczenia stresu pourazowego, następstw urazów mózgu powstałych w wyniku fali uderzeniowej oraz w zakresie psychologicznych następstw udziału w misji dla żołnierza i jego najbliższych. – Najnowocześniejsze metody diagnozy PTSD (Posttraumatic Stress Disorder) i TBI (Traumatic Brain Injury) oraz badania prowadzone w tym kierunku były tematem dyskusji z naukowcami i terapeutami na uniwersytetach w Teksasie i w Kalifornii oraz w Instytutach Medycznych: Brooke Army Medical Center (San Antonio - Texas), Naval Medical Center San Diego Navy & Marine Corps Public Health Center (San Diego - California), VA Medical Center (Denver - Colorado). Niezwykle ciekawy program leczenia PTSD i wspierania weteranów poszkodowanych zaprezentowany został w „K9s for Warriors”, gdzie jako podstawowy elementem terapeutyczny wykorzystuje się relację poszkodowanego żołnierza z psem – podzieliła się swoimi wrażeniami major Szymańska.
– Podstawową różnicą między Polską a USA jest definicja weterana, u nas jest to uczestnik misji zagranicznej, który złożył wniosek o nadanie tego statusu i legitymacji, natomiast tam weteranem jest były żołnierz, który odbywał przez określony czas służbę wojskową, niezależnie od miejsca jej pełnienia – ocenia prezes Stowarzyszenia i dodaje: – Mimo wielkich różnic dotyczących liczby weteranów i weteranów rannych uważam, że wiele procedur i rozwiązań, które mieliśmy okazję poznać, można zastosować w naszym kraju.
Wizyty w wioskach, domach weteranów, fundacji Wounded Worrior Project uświadomiły wszystkim uczestnikom projektu, jak ważnym elementem w Stanach Zjednoczonych jest opieka nad słabymi czy zagubionymi członkami społeczności weteranów. Jednocześnie ogromne wsparcie wolontariuszy, którymi są zarówno byli wojskowi, ich rodziny, jak i również obywatele niezwiązani bezpośrednio z armią – wszyscy oni pomagają ze świadomością szacunku i wsparcia dla tych, którzy służyli ojczyźnie.
Programy International Visitor Leadership (IVLP) polegają na spotkaniach z amerykańskimi przedstawicielami organów rządowych i NGOs, instytucji i organizacji, które zajmują się konkretną lub zbliżoną tematyką danego projektu w celu wymiany doświadczeń, poszerzenia wiedzy w danym zakresie tematycznym i zacieśnienia polsko-amerykańskich relacji poprzez wzajemne zrozumienie zagadnień dotyczących omawianego zakresu tematycznego.
Tekst: kpt. Janusz Błaszczak
autor zdjęć: Archiwum uczestników
komentarze