14 października w Centrum Eksperckim Policji Wojskowych NATO (NATO MP CoE) w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego (SC, ang. Steering Committee).
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 7 państw członkowskich – Polska jako państwo wiodące oraz Czechy, Holandia, Niemcy, Rumunia, Chorwacja i Bułgaria jako państwa sponsorujące. Komendanta głównego ŻW reprezentował płk Robert Jędrychowski, który pełni rolę zastępcy przewodniczącego Komitetu.
Komitet Sterujący jest organem decyzyjnym wobec Centrum, w skład którego wchodzą przedstawiciele poszczególnych państw członkowskich (sponsorujących) NATO MP CoE oraz państwa ramowego (Polska). Jego główną rolą jest zapewnienie wytycznych i określenie kierunków działania i celów instytucji, a także zapewnienie kontroli finansowej.
Pierwszym punktem obrad było oficjalne przekazanie obowiązków przewodniczącego Komitetu Sterującego. Objął je płk Rafał Nowak, zastępca dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych. W swoim wystąpieniu przewodniczący SC podkreślił wagę istnienia i realizacji zadań przez MP CoE oraz wyraził przekonanie, że wspólne wysiłki poszczególnych państw członkowskich przełożą się na jeszcze większy wzrost znaczenia Centrum w strukturach NATO.
Pierwszą decyzją przewodniczącego, potwierdzoną jednogłośnym wynikiem głosowania, było przyjęcie dwóch państw (Włochy i Słowacja) w charakterze obserwatorów. Przedstawiciel strony włoskiej przekazał oficjalną informację o podjęciu decyzji w zakresie przystąpienia Włoch do MP CoE w charakterze państwa sponsorującego i zamiaru skierowania swojego przedstawiciela na stanowisko w strukturze Centrum.
Po uzgodnieniu kwestii formalnych dyrektor NATO MP CoE płk Grzegorz Wasielewski zapoznał zgromadzonych z aktualnym statusem Centrum oraz dotychczasowymi osiągnięciami i najistotniejszymi zamierzeniami, a także przedstawił perspektywy strategiczne i plan rozwoju NATO MP CoE (strategic perspective and development of NATO MP CoE) na kolejny rok. Obejmują one dalszy, intensywny rozwój Centrum oraz integrację z NATO, jak również pogłębianie współpracy z licznymi instytucjami krajowymi i międzynarodowymi.
Zasadnicza część posiedzenia poświęcona była dyskusji nad propozycjami kluczowych dokumentów, tj. planem zamierzeń (Program of Work), procedurami rozliczeń finansowych (Financial Accounting Procedures) i budżetem NATO MP CoE na 2015 rok. Członkowie Komitetu Sterującego jednogłośnie zatwierdzili wszystkie wymienione dokumenty, co stało się podstawą do właściwego funkcjonowania Centrum w 2015 roku.
Jednocześnie przedstawiciele strony polskiej wystąpili z propozycją rozważenia ujęcia dodatkowych przedsięwzięć w planie zamierzeń Centrum na 2015 rok. Przedstawione propozycje obejmują zamierzenia związane ze wsparciem integracji państw bloku wschodniego z Sojuszem Północnoatlantyckim. Udział Centrum w tym zakresie realizowany może być poprzez wsparcie budowania nowych struktur czy tworzenia doktryn i procedur na potrzeby transformowanych sił policji wojskowych w Gruzji i na Ukrainie. Takie zaangażowanie niewątpliwie może przyczynić się do wzrostu rozpoznawalności i znaczenia NATO MP CoE, a przez to Żandarmerii Wojskowej na arenie międzynarodowej.
Tekst: ppłk Krzysztof Liwski
autor zdjęć: Źródło: ŻW
komentarze