moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sejm i NATO o bezpieczeństwie na Wschodzie

Zmiany w funkcjonowaniu Sojuszu i bardziej zdecydowana polityka wobec Rosji to konieczne warunki dla zwiększenia bezpieczeństwa na wschodzie Europy – podkreślali uczestnicy seminarium Rose – Roth. Dwudniowe obrady zorganizował Sejm i Zgromadzenie Parlamentarne NATO.


– Kryzys na Ukrainie zmienił nasze podejście do kwestii bezpieczeństwa i pokazał, że nowe zagrożenia nie wyparły klasycznych, związanych z obroną integralności terytorialnej i suwerenności – podkreślał minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Wsparcie Sojuszu

Głównym tematem dwudniowego spotkania, w którym uczestniczyli parlamentarzyści i reprezentanci rządów państw Sojuszu i krajów partnerskich oraz przedstawiciele ośrodków badawczych i organizacji pozarządowych, był kryzys na Ukrainie i związane z nim nowe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

Jak zaznaczył minister Siemoniak, aneksja części Ukrainy skłoniła szczyt NATO w Newport do przyjęcia rozwiązań prowadzących do wzmocnienia bezpieczeństwa sojuszników ze wschodniej flanki oraz lepszego przygotowania Sojuszu do reagowania na nowe zagrożenia.

– Aby zapewnić błyskawiczne wsparcie w tym regionie, konieczne jest stworzenie sił natychmiastowej gotowości oraz rozmieszczenie na naszym terytorium odpowiedniej infrastruktury – podkreślał szef MON.

Reżim Putina

Paneliści dyskutowali też o przyczynach ukraińskiego kryzysu. Jak stwierdził rosyjski politolog Andriej Piontkowski, wojna przeciw Ukrainie rozpoczęła się w 2013 r., kiedy prezydent Rosji Władimir Putin zaczął kampanię przeciwko podpisaniu przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

– Putin postrzegał tę umowę jako zagrożenie dla swojej władzy, ponieważ jej wdrożenie mogło przekształcić poradziecką Ukrainę w nowoczesny demokratyczny kraj – argumentował analityk. Stwierdził też, że prezydentowi Rosji zależy na podporządkowaniu Ukrainy swojej woli, a zajęcie Krymu było pierwszym krokiem w tym kierunku.


Podobnego zdania był dr Witold Rodkiewicz z Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich. Podkreślał on, że polityka zagraniczna Rosji ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo reżimowi w tym kraju. – Dla Putina Zachód jest wrogiem. Sądzi on, że celem krajów NATO jest przede wszystkim zmiana władzy w Rosji – mówił dr Rodkiewicz.

Pomoc dla Ukrainy

Podczas obrad w Warszawie zastanawiano się też na odpowiednią reakcją państw UE i NATO na sytuację na Ukrainie. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski argumentował, że szczyt NATO w Newport, choć zapoczątkował wzmacnianie wojskowe wschodniej flanki Sojuszu, był rozczarowaniem dla Ukrainy. – Zaproponowaliśmy jej wszelkie wsparcie z wyjątkiem pomocy – stwierdził marszałek.

Zdaniem Piontkowskiego w sprawie kryzysu na Ukrainie trzeba działać jak najszybciej, wykorzystując instrumenty polityczne i ekonomiczne. – Należy też tak wzmocnić NATO, aby powstrzymać Putina, wzbudzając w nim respekt dla siły Sojuszu – mówił rosyjski politolog.

Wiceminister obrony Ukrainy Ihor Kabanenko podkreślił, że rosyjska agresja zagraża także bezpieczeństwu Europy. – Dlatego Zachód powinien wesprzeć nasz kraj udzielając nam pomocy wojskowo-technicznej, logistycznej i szkoleniowej – apelował Kabanenko.

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Hugh Bayley mówił natomiast o konieczności znalezienia sposobu na dotarcie z prawdziwymi informacjami do rosyjskiego społeczeństwa.

Podczas obrad poruszono też problemy i wyzwania polityczne w innych państwach Europy wschodniej. Mówiono m.in. o prawach człowieka na Białorusi i polityce zagranicznej tego kraju, a także o rozwoju demokracji w Gruzji i jej staraniom integracyjnym do UE i NATO.

Program Rose – Roth zainicjowali w 1990 r. były kongresmen USA Charlie Rose i senator Bill Roth. Jego celem i organizowanych w jego ramach seminariów było wspieranie krajów partnerskich Europy Środkowej i Wschodniej w budowaniu demokracji. Obecnie seminaria są poświęcone głównie regionalnym kwestiom bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1413675360
Największym zagrożeniem dla Europy jest NIEUCHRONNA islamizacja państw europejskich (Francja, Anglia, Niemcy, Dania, Belgia Holandia, Szwecja-na razie, później Polska...) Czy dotrze to wreszcie do głów polityków i wojskowych? Im szybciej tym lepiej.
2F-A8-7D-60

Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
„Ta ziemia do Polski należy…”
Śladami ojca
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Orzeł dla bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pierwsi na oceanie
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Gry wojenne w szkoleniu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO