moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejm i NATO o bezpieczeństwie na Wschodzie

Zmiany w funkcjonowaniu Sojuszu i bardziej zdecydowana polityka wobec Rosji to konieczne warunki dla zwiększenia bezpieczeństwa na wschodzie Europy – podkreślali uczestnicy seminarium Rose – Roth. Dwudniowe obrady zorganizował Sejm i Zgromadzenie Parlamentarne NATO.


– Kryzys na Ukrainie zmienił nasze podejście do kwestii bezpieczeństwa i pokazał, że nowe zagrożenia nie wyparły klasycznych, związanych z obroną integralności terytorialnej i suwerenności – podkreślał minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Wsparcie Sojuszu

Głównym tematem dwudniowego spotkania, w którym uczestniczyli parlamentarzyści i reprezentanci rządów państw Sojuszu i krajów partnerskich oraz przedstawiciele ośrodków badawczych i organizacji pozarządowych, był kryzys na Ukrainie i związane z nim nowe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

Jak zaznaczył minister Siemoniak, aneksja części Ukrainy skłoniła szczyt NATO w Newport do przyjęcia rozwiązań prowadzących do wzmocnienia bezpieczeństwa sojuszników ze wschodniej flanki oraz lepszego przygotowania Sojuszu do reagowania na nowe zagrożenia.

– Aby zapewnić błyskawiczne wsparcie w tym regionie, konieczne jest stworzenie sił natychmiastowej gotowości oraz rozmieszczenie na naszym terytorium odpowiedniej infrastruktury – podkreślał szef MON.

Reżim Putina

Paneliści dyskutowali też o przyczynach ukraińskiego kryzysu. Jak stwierdził rosyjski politolog Andriej Piontkowski, wojna przeciw Ukrainie rozpoczęła się w 2013 r., kiedy prezydent Rosji Władimir Putin zaczął kampanię przeciwko podpisaniu przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

– Putin postrzegał tę umowę jako zagrożenie dla swojej władzy, ponieważ jej wdrożenie mogło przekształcić poradziecką Ukrainę w nowoczesny demokratyczny kraj – argumentował analityk. Stwierdził też, że prezydentowi Rosji zależy na podporządkowaniu Ukrainy swojej woli, a zajęcie Krymu było pierwszym krokiem w tym kierunku.


Podobnego zdania był dr Witold Rodkiewicz z Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich. Podkreślał on, że polityka zagraniczna Rosji ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo reżimowi w tym kraju. – Dla Putina Zachód jest wrogiem. Sądzi on, że celem krajów NATO jest przede wszystkim zmiana władzy w Rosji – mówił dr Rodkiewicz.

Pomoc dla Ukrainy

Podczas obrad w Warszawie zastanawiano się też na odpowiednią reakcją państw UE i NATO na sytuację na Ukrainie. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski argumentował, że szczyt NATO w Newport, choć zapoczątkował wzmacnianie wojskowe wschodniej flanki Sojuszu, był rozczarowaniem dla Ukrainy. – Zaproponowaliśmy jej wszelkie wsparcie z wyjątkiem pomocy – stwierdził marszałek.

Zdaniem Piontkowskiego w sprawie kryzysu na Ukrainie trzeba działać jak najszybciej, wykorzystując instrumenty polityczne i ekonomiczne. – Należy też tak wzmocnić NATO, aby powstrzymać Putina, wzbudzając w nim respekt dla siły Sojuszu – mówił rosyjski politolog.

Wiceminister obrony Ukrainy Ihor Kabanenko podkreślił, że rosyjska agresja zagraża także bezpieczeństwu Europy. – Dlatego Zachód powinien wesprzeć nasz kraj udzielając nam pomocy wojskowo-technicznej, logistycznej i szkoleniowej – apelował Kabanenko.

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Hugh Bayley mówił natomiast o konieczności znalezienia sposobu na dotarcie z prawdziwymi informacjami do rosyjskiego społeczeństwa.

Podczas obrad poruszono też problemy i wyzwania polityczne w innych państwach Europy wschodniej. Mówiono m.in. o prawach człowieka na Białorusi i polityce zagranicznej tego kraju, a także o rozwoju demokracji w Gruzji i jej staraniom integracyjnym do UE i NATO.

Program Rose – Roth zainicjowali w 1990 r. były kongresmen USA Charlie Rose i senator Bill Roth. Jego celem i organizowanych w jego ramach seminariów było wspieranie krajów partnerskich Europy Środkowej i Wschodniej w budowaniu demokracji. Obecnie seminaria są poświęcone głównie regionalnym kwestiom bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1413675360
Największym zagrożeniem dla Europy jest NIEUCHRONNA islamizacja państw europejskich (Francja, Anglia, Niemcy, Dania, Belgia Holandia, Szwecja-na razie, później Polska...) Czy dotrze to wreszcie do głów polityków i wojskowych? Im szybciej tym lepiej.
2F-A8-7D-60

Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
 
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Będzie ustawa o obronie
Będą podwyżki dla żołnierzy
Zbrodnia bez kary
Saper robi przejście
AZOR – podwodny specjalista
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Kraby dla podhalańczyków
W jedynym słusznym kierunku
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Course on Diplomacy
103 lata Sztabu Generalnego
O bezpieczeństwie państw NATO
Święto sportowców w mundurach
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
KFOR: wyższy stopień gotowości
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Duch Invictus jest, czas na formę
Szczury Torbuku
Ogień na alpejskich szczytach
Wybierz się na wojskowe studia
Szef MON odwiedził USA
Raki dla podhalańczyków
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Dron dla hydrografów
Inwestycje Stoczni Wojennej
Ciemne strony Facebooka
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żołnierze poszkodowani na granicy
Time for Miecznik
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
BohaterONy 2021 wręczone!
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Żołnierze bez testów z WF-u
Wilk na poligonie
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Emerytura wypłacana w … karmie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Afganistan. Czas wracać do domu
Polityka nie znosi próżni
Napięta sytuacja na granicy
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Kobiety a pokój
Sportowiec roku
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Legia Akademicka po raz piąty
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO