W procesie modernizacji technicznej sił zbrojnych pragniemy zrealizować dwa cele. Pierwszy to wyposażyć nasze siły zbrojne w najnowocześniejsze uzbrojenie i sprzęt wojskowy. Drugi to zwiększyć potencjał polskiej nauki i przemysłu – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek podczas wizyty w Politechnice Warszawskiej. 11 września na zaproszenie rektora prof. dr. hab. inż. Jana Szmidta wiceszef resortu obrony spotkał się z władzami uczelni, by porozmawiać o roli nauki w procesie modernizacji Wojska Polskiego.
Minister Mroczek został zapoznany z pracami naukowymi oraz badawczo-rozwojowymi pozostającymi w bezpośrednim związku z realizacją planu modernizacji technicznej SZ RP na lata 2013–2022. W tym celu powołano uczelniane Centrum Badawcze Obronności i Bezpieczeństwa, które tworzy 15 wydziałów politechniki. Uczelnia pracuje w zakresie m.in. technologii rakietowych, systemów bezzałogowych, radarów, nowatorskich rozwiązań w zakresie pancerzy, autonomicznych pojazdów i platform, napędów, a także konstrukcji egzoszkieletu.
– Deklarujemy aktywne uczestnictwo w projektach modernizacyjnych sił zbrojnych. Politechnika Warszawska będzie rozwijać przede wszystkim te kierunki, które w tych obszarach będą potrzebne – zapewniał rektor uczelni. Jako przykład podał kierunek studiów doktoranckich w zakresie technologii rakietowych.
W ramach prowadzonych badań politechnika bardzo ściśle współpracuje z polskim przemysłem obronnym. Swój potencjał naukowy angażuje również w ramach prac Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a zwłaszcza przy projektach związanych z energią kierowaną, satelitą obserwacyjnym, załogowymi i bezzałogowymi platformami bojowymi, technologiami radiolokacyjnymi oraz cyberobroną. W zakresie kooperacji międzynarodowej politechnika nawiązała współpracę z Europejską Agencją Obrony EDA oraz Europejską Agencją Kosmiczną.
– Badania i technologie muszą być przede wszystkim skierowane na uzyskanie konkretnych zdolności operacyjnych sił zbrojnych. Niemniej jednak powinny również być przełomowe i pozwalać na uzyskanie nowych zdolności oraz zmieniać obraz przyszłego pola walki – podsumował minister Mroczek.
Minister Czesław Mroczek posiada także dyplom Politechniki Warszawskiej. W związku z tym na zakończenie wizyty został uroczyście przyjęty do Klubu Absolwenta najbardziej prestiżowej warszawskiej uczelni technicznej.
W spotkaniu z władzami uczelni wzięli również udział dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego Stanisław Walicki oraz jego zastępca płk Robert Kurowski.
Tekst: ppłk Szczepan Głuszczak
autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak
komentarze