24 sierpnia w Wielbarku odbyły się obchody 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Na terenie Garnizonu Lipowiec doszło do jednej z większych bitew tego pierwszego ogólnoświatowego konfliktu zbrojnego. Naprzeciwko siebie stanęły dwie armie: Cesarstwa Niemieckiego i Imperium Rosyjskiego. Kilkudniowa batalia zwana bitwą pod Tannebergiem pochłonęła ponad 40 tysięcy ofiar i zaginionych. Rosyjskie armie „Narew” i Niemen” poniosły druzgocącą klęskę. W niemieckiej niewoli znalazło się prawie 100 tysięcy rosyjskich jeńców.
Uroczystości rozpoczęto o godz. 11.00 mszą świętą w kościele pw. św. Jana Nepomucena w Wielbarku. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, na czele z pocztem sztandarowym, pocztem flagowym oraz w asyście kompanii honorowej 8 Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego udali się na plac przed kościołem ewangelickim w Wielbarku.
– Spotykamy się tutaj ku pamięci bardzo ważnych wydarzeń. Te wydarzenia są odległe, ale jednocześnie czas tego spotkania i sytuacja geopolityczna w Europie i na świecie pokazują, że czasem bardzo łatwo wzniecić ogień walki, wzniecić ogień wojny – powiedział podczas przemówienia mjr Romuald Żotkiewicz, zastępca dowódcy i szef sztabu 8 Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego.
Przedstawiciel jednostki z Lipowca st. sierż. Andrzej Olech odczytał Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na stanowisku treningowym, który zorganizowali żołnierze 8 brt. Dość ciekawie prezentowała się specjalnie zorganizowana na tę okazję wystawa w kościele ewangelickim. Podczas jej zwiedzania historię naszego regionu sprzed 100 lat przedstawił dr Sławomir Ambroziak oraz Witold Olbryś.
Tekst: sierż. Robert Arbatowski
autor zdjęć: sierż. Robert Arbatowski
komentarze