Podczas warsztatów w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (20-21 sierpnia) delegacja dziesięciu oficerów i pracowników Dowództwa Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie (USAREUR) przedstawiła oficerom z DGRSZ i podległych jednostek wojsk lądowych propozycję planu szkoleń i ćwiczeń pododdziałów amerykańskich na polskich poligonach do końca 2015 roku.
W trakcie spotkań specjalistów z różnych służb, w których uczestniczyli także przedstawiciele Dowództwa Sił Połączonych NATO z Brunssum, wojskowi omówili szczegóły organizacji przybycia i obecności pododdziałów reprezentujących tym razem wojska pancerne i zmechanizowane, kierowane do udziału w operacji wzmocnienia sojuszników we wschodniej Europie, opatrzonej kryptonimem „Atlantic Resolve”. Przedstawiciele dowództwa NATO oceniali z kolei, które z planowanych ćwiczeń bilateralnych mogą zostać rozbudowane do formy ćwiczeń wielonarodowych.
Ustalenia warsztatów (operacyjne, logistyczne, cele szkoleniowe) zostały uzgodnione w postaci notatki podpisanej przez pułkowników przewodniczących obradom – Tomasza Gugałę i Jamesa McDonaugha. Są one zgodne z planem przedstawionym 14 sierpnia 2014 roku dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych generałowi broni pilotowi Lechowi Majewskiemu przez przebywającego w Warszawie dowódcę amerykańskich wojsk lądowych w Europie generała broni Donalda Campbella.
– Plany są ambitne i zakładają, że w pierwszej połowie października szkolących się ze spadochroniarzami z naszej 6 Brygady Powietrznodesantowej na poligonie w Drawsku Pomorskim żołnierzy 173 Brygady Piechoty (Powietrznodesantowej) zastąpią pancerniacy z 1 Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Kawalerii Pancernej. Przybędą oni na poligon w Drawsku Pomorskim z 10 czołgami M1 Abrams, kilkoma transporterami M2 Bradley oraz kilkudziesięcioma pojazdami wsparcia i zabezpieczenia. Kawalerzyści z Fort Hood w Teksasie będą ćwiczyć żołnierzami z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, ale nasi sojusznicy wyrażają chęć skierowania jednego ze swoich plutonów na ćwiczenia innych polskich jednostek na innych poligonach – mówi generał Majewski.
Na początku 2015 roku pododdział pancerny powinien zostać zastąpiony kompanią na transporterach Stryker, reprezentującą 2 Pułk Kawalerii stacjonujący w Niemczech. W kolejnych kwartałach na zasadzie rotacji pojawią się komponenty innych związków taktycznych i będą angażować się w szkolenie i ćwiczenia z następnymi polskimi brygadami i pułkami.
Pułkownik James McDonaugh, przewodniczący delegacji USAREUR, zapowiedział, że w kolejnych rotacjach mogą być uwzględnione pododdziały Gwardii Narodowej Stanu Illinois – partnerskie w stosunku do polskich wojsk lądowych, gdyż gwardziści posiadają pewne zdolności operacyjne, jakich nie mają regularne jednostki US Army. Podkreślił, że amerykańscy wojskowi planują objąć zasięgiem operacji „Atlantic Resolve” także inne kraje NATO, leżące na południe od Polski – stosownie do decyzji politycznych zapadających w Waszyngtonie.
– Zamierzamy rozwijać współpracę polsko-amerykańską, obejmując nią jak największą liczbę jednostek. Należy spodziewać się wspólnych szkoleń i ćwiczeń pancerniaków, artylerzystów, przeciwlotników, piechoty zmechanizowanej. Jestem przekonany, że planowane przedsięwzięcia znakomicie uzupełnią intensywną współpracę polsko-amerykańską prowadzoną w obszarze sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych. Naszym celem jest organizacja coraz bardziej skomplikowanych ćwiczeń formacji połączonych. To bardzo ważne w sytuacji, gdy wszystkie współczesne operacje wojskowe mają wymiar połączonych, tj. angażują kilka rodzajów sił zbrojnych: komandosów, lotników, piechotę, kawalerię pancerną czy marynarzy – podkreśla generał Lech Majewski.
Tekst: ppłk Artur Goławski
autor zdjęć: Źródło: DGRSZ
komentarze