Pokazy sprzętu m.in. zestawów przeciwlotniczych KUB i OSA, salut honorowy z zestawów Hibneryt i uroczysta defilada. W piątek koszalińskie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych świętować będzie 20-lecie istnienia. Uroczyste obchody połączone będą z dniem otwartych koszar.
Koszalińska placówka funkcjonuje od lipca 1994 roku. Utworzona na bazie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie najpierw była Centrum Szkolenia Obrony Przeciwlotniczej, a w październiku 2002 roku zmieniono jej nazwę na Centrum Szkolenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej im. Romualda Traugutta. Od 2004 roku funkcjonuje jako Centrum Szkolenia Sił Powietrznych.
– To dla nas ważna rocznica. Armia jest dziś mniejsza, ale zdecydowanie nowocześniejsza i bardziej sprawna. Takim jest również nasze Centrum. Jesteśmy jedynym w Siłach Zbrojnych RP ośrodkiem nieakademickim, kształcącym specjalistów wojsk obrony przeciwlotniczej, wojsk radiotechnicznych, rozpoznania i walki elektronicznej – mówi płk Dariusz Sienkiewicz, komendant CS SP.
Wyrzutnie i dalmierze
Obchody jubileuszu rozpoczną się w samo południe. Odbędzie się msza, uroczysty apel oraz defilada żołnierzy z udziałem orkiestry wojskowej. Z okazji jubileuszu koszalińscy żołnierze oddadzą salut honorowy z zestawów przeciwlotniczych ZU-23-2 Hibneryt. Podczas uroczystego apelu komendant Centrum podpisze porozumienie z Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego. – Chcemy wspólnie upowszechniać wiedzę o tradycji i historii lotnictwa polskiego i promować dobra z nim związane – tłumaczy kpt. Jarosław Barczewski, oficer prasowy CS SP.
Uroczystościom towarzyszyć będą pokazy sprzętu wojskowego. Koszalińscy żołnierze pokażą zwiedzającym sprzęt, z którego na co dzień korzystają podczas szkoleń i ćwiczeń. – Mamy wszystko to, czym dysponuje Wojsko Polskie w zakresie obrony przeciwlotniczej. Zaprezentujemy zwiedzającym m.in. zestawy przeciwlotnicze KUB i OSA, armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 oraz ZSU-23-4 Biała. Sprzęt radiolokacyjny reprezentować będą stacje NUR-21 oraz NUR-31. Liczymy, że jak zawsze przy tego typu imprezach odwiedzi nas sporo osób – mówi kpt. Barczewski.
Pasjonaci starszych egzemplarzy wojskowego sprzętu będą mogli odwiedzić funkcjonujące przy Centrum Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, które niedawno stało się filią dęblińskiego Muzeum Sił Powietrznych. Koszalińska placówka gromadzi i udostępnia historyczne zbiory eksponatów i uzbrojenia polskiej artylerii przeciwlotniczej od 1919 roku do czasów współczesnych. Do najcenniejszych eksponatów muzeum należą chociażby jedne z pierwszych egzemplarzy dalmierzy przeciwlotniczych, zestawy rakiet średniego zasięgu „Dźwina”, dwulufowa samobieżna armata przeciwlotnicza, wyrzutnia i stacja radiolokacyjna Krug, będące kiedyś na wyposażeniu 61 Brygady Rakiet ze Skwierzyny.
W Klubie Centrum zostanie też otwarta wystawa fotograficzna pt. „Elewi – początek drogi”. Zostaną tu pokazane zdjęcia autorstwa fotografików działających w Koszalińskiej Grupie Fotograficznej „W Obiektywie”.
Tysiące uczniów
Główne zadania Centrum to kształcenie i szkolenie oficerów na kursach specjalistycznych, przeszkolenia, przekwalifikowania i doskonalenia kadry zawodowej w ramach szkolenia specjalistycznego. Uczą się tu także podchorążowie Wyższych Szkół Oficerskich oraz Wojskowej Akademii Technicznej (przygotowanie specjalistyczne) oraz żołnierze służby przygotowawczej. W Koszalinie prowadzone są także kursy języka angielskiego na trzech poziomach. W CCSP wyszkoliło się ponad dwa tysiące elewów, a rocznie na różnego rodzaju kursach kształci się tu średnio 2500 żołnierzy.
W Dąbkach, 30 kilometrów od Koszalina, znajdują się dwa pododdziały dywizjonu zabezpieczenia CS SP (bateria rakiet OP i bateria radiotechniczna), gdzie na sprzęcie szkolą się m.in. zespoły ogniowe dywizjonów rakietowych.
Zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013-2022 już wkrótce do wojska mają trafić nowe systemy rakietowe. W przypadku dwóch najbardziej zaawansowanych – programów Narew i Wisła – umowy mają być podpisane do końca tego roku. Prawdopodobnie to właśnie na żołnierzach Centrum spocznie obowiązek wyszkolenia odbiorców nowoczesnego sprzętu przeciwlotniczego i wprowadzenia sprzętu do użytkowania.
Za wyniki w działalności służbowej koszalińska placówka dwukrotnie, w latach 2010 i 2012, wyróżniona została prestiżowym tytułem Przodującej Instytucji Sił Zbrojnych.
autor zdjęć: arch. CSSP
komentarze