moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przeciwlotnicy mają 10 sekund na strzał

Wystrzelą ponad 20 tysięcy pocisków artyleryjskich i kilkanaście rakiet z zestawów Grom. 600 przeciwlotników z kilku jednostek przyjechało na poligon w Ustce. Po raz pierwszy od trzech lat żołnierze będą trenować strzelanie do tzw. celów szybkich, które lecą z prędkością zbliżoną do prędkości nowoczesnego samolotu.– Do strzelania bojowego z zestawów Grom dopuszczamy tylko tych żołnierzy, którzy przez kilkaset godzin ćwiczyli namierzanie i strzelanie na symulatorze. Każdy taki trening jest odnotowany w książeczce strzelania żołnierza. Ci, którzy co najmniej sto razy prawidłowo uchwycili cel na symulatorze, mogą strzelać na poligonie – mówi kpt. Paweł Smołucha dowódca 41 Baterii Przeciwlotniczej z Koszalina.

Na ćwiczenia na poligonie sił powietrznych w Ustce przyjechali żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa oraz z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Wspiera ich 90 rezerwistów oraz 14 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Przeciwlotnicy na poligon przewieźli ponad 100 sztuk sprzętu, m.in. zestawy artyleryjsko-rakietowe ZUR 23-2 KG, ZU 23-2, samobieżne zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4MP „Biała” i „Hibneryt”, stacje radiolokacyjne Nur-22 oraz wozy dowodzenia Łowcza i Rega.

Ćwiczenia dywizjonów i baterii potrwają ponad trzy tygodnie. Większość czasu żołnierze poświęcą na strzelanie. – Do tej pory strzelali 180 razy. Załogi zestawów Grom oraz zestawów artyleryjskich uzyskały dobre i bardzo dobre wyniki. Ogólna średnia ze wszystkich zajęć ogniowych wynosi 4,70 – mówi płk Marek Śmietana, szef obrony przeciwlotniczej 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Przeciwlotnicy strzelają do celu, imitowanego przez rękaw ciągnięty przez bezzałogowiec typu Szerszeń. Ćwiczą strzelanie do tak zwanego celu defilującego, lecącego wzdłuż stanowisk ogniowych, oraz strzelanie do celu, który pozoruje szturm na stanowiska wojsk. W tym roku po raz pierwszy od trzech lat strzelcy Gromów i załogi obsługujące zestawy artyleryjskie strzelają także do tzw. celów szybkich. Są nimi specjalne rakiety ćwiczebne wystrzeliwane z terenu poligonu. Lecą z prędkością około 180 metrów na sekundę, czyli zbliżoną do prędkości lotu nowoczesnego samolotu. Zestrzelenie ich należy do trudniejszych zadań.

Dostała je do wykonania szer. Justyna Pewińska z 41 Baterii Przeciwlotniczej z Koszalina, która służy w drużynie niemal w całości składającej się z kobiet. Szeregowa zniszczyła cel za pomocą przeciwlotniczego zestawu Grom. Na namierzenie i oddanie strzału miała zaledwie 10 sekund. Ale zadanie wykonała bezbłędnie – wart blisko pół miliona złotych pocisk rakietowy trafił w lecący obiekt.

Część zajęć przeciwlotnicy poświęcą na taktykę wojskową. Rozpoznają drogi marszu, będą zmieniać miejsca stacjonowania, ćwiczyć szybkie zajmowanie rejonów obrony czy stanowisk ogniowych.

Szkolenie pododdziałów przeciwlotniczych w Ustce zakończy się 28 marca.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Jarosław Rutkowski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1395324300
Komu na tym zależy aby nasi żołnierze mieli tak mało skuteczną broń, o tak małym zasięgu. Armata 35 mm z programowalnymi pociskami pracująca w automacie jak przygotowywana PILICA już dawno powinna stać w miejscu tych STARÓW
BC-86-82-AB
~scooby
1395220980
Tani dobry sprzęt do strącania niektórych typów bezzałogowych statków obserwacyjnych , nisko lecących śmigłowców np transportowych + strzelanie do niektórych celów lądowych. Co do wiekowości sprzętu. Ma być sprawny i spełniać wymagania. Wiek jest nie istotny. AK 47 tej jest już sędziwy a działa i jest bardo popularny. Jest to na pewno - może nie na froncie ale w strategicznych miejscach- uciążliwy dla wroga sprzęt. Najistotniejsza jest tutaj integracja zawodowych + rezerwa + NSR. Cena pocisku jest nie istotna , bo państwo kupuje od siebie . p.s. Trzeba zastępować te zestawy naszą podróbką pancyr S1 -Jelcz + KDA+ radar z loary + dowolna rakieta do 50 km. A te zestawy przekazać NSR i niech służą jeszcze kolejne 40 lat.
E3-2A-71-C0
~mi;ro
1395176280
Tak sobie czytam ten artykow i pod nosem sie smieje,,,A to z tego powodu ze to jest,,,Muzem,,50-lenie zestawy plus Star 266 ktory ma 40 lat i jest bez wspomagania kierownicy,,,,Jeden nowoczensy smiglowiec bojowy,,,nawet rosyjski, Mi-35,,,Wyczyscil by te cale zestawy w 30 minut,,,Ten artykow to i moze robi wrarzenie na tym co w wojsku nie byl,, albo dla mlodzierzy w wiekiu 25 lat,,aby podbudowac morale,Powiedzcie ludzom prawde,,,Zolnierze cwicza na,,,Zlomie muzealnym,,wyprodukowanym w 1960 roku,
ED-4A-D6-A1
~Wacha
1395166620
20 000 / 600 = 33,(3) 33 naboje na żołnierza? To jest jakiś żart? Do tych 33 dodać 2 zera i w tedy te ćwiczenia były by odpowiednie. 180 m/s x 3,6 = 648 km/h Tyle to latał Mig-15 60 lat temu! Mig-35-2400 km/h Mig-31-3300 km/h Su-35-2300 km/h Su-34-1900 km/h Su-30-2100 km/h Su-27-2400 km/h Te cele powinny latać 2-3 razy szybciej! Jakby się kupiło 450 000 sztuk Gromów to by było tanio i można by zorganiować jakieś ćwiczenia i coś zmagazynować. Dokupić 100 000 sztuk pocisków Spike i kilkaset wyrzutni i będzie dobrze.
98-3E-48-1E
~mic
1395163920
Jeżeli rakieta Grom leci max 400m/s (to 1500km/h) to może nie dogonić np su-27 . Na śmigłowce wystarczy. Rakiety są bardzo drogie. Mamy wydać na tarczę Wisła około 12,5 mld PLN a z tego 70 proc to koszt rakiet których podobno ma być 1000 sztuk to daję orientacyjny koszt jednej rakiety około 8750000PLN czyli jakieś 2mln Euro wieć cena nie całe 500000 PLN za rakietę GROM może nie być wysoko w porównaniu do zachodniej konkurencji tylko żeby ta rakieta była trochę szybsza.
2F-FA-24-AD
~oszołom
1395161940
SU 27 to dobry cel. Jeden Grom = jeden Su
07-0F-EB-D8
~jakiś
1395145920
"Pierwszy raz od 3 lat strzelają do celów szybkich"- wyciągam wniosek że nie jest to łatwe i dlatego pociski grom powinny pracować w pełnych układach automatyki czyli wszystko (znalezienie celu, identyfikacja, naprowadzanie itp) powinno być wykonywane przez urządzenia a żołnierz powinien tylko nacisnąć spust. Pół miliona za rakietę? Nie ma gdzieś tańszych? A może kupno ich większej ilości spowoduje zmniejszenie ceny? Drogie te zabawki!
5C-11-C8-A2

Ferie w mundurze
 
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Przerwany lot „Orlika”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tajna misja polskiej agentki
Dobrowolsi – czas start!
Mocny sygnał od NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Rusza morski „Dragon”
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Eurofightery znowu w Polsce
Offset dla „Wisły”
Leopardy jadą na poligon
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
Lista trupich główek
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
W Jachrance o skokach spadochronowych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pamiętamy o Niezłomnych
Nowoczesna łączność dla armii
Będzie za co kupić koreańską broń
Wielki test w West Point coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zamiana po włosku
Wojenny bohater na szubienicy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Priorytety dla armii
Lotnictwo i kobiety
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO