W Republice Środkowoafrykańskiej rozpoczął służbę Polski Kontyngent Wojskowy. Siedzibą kontyngentu jest międzynarodowa baza Camp UCATEX umiejscowiona w stolicy kraju Bangui. Głównym trzonem kontyngentu, liczącego 50 żołnierzy i pracowników wojska, jest pluton manewrowy Żandarmerii Wojskowej wystawiony przez Oddział Specjalny ŻW z Mińska Mazowieckiego.
Ponadto, w skład PKW wchodzi personel realizujący zadania w międzynarodowych strukturach dowodzenia misji oraz Narodowy Element Wsparcia Logistycznego przygotowany przez 1. Brygadę Logistyczną z Bydgoszczy. Oprócz wymienionych już jednostek skład Kontyngentu uzupełniają żołnierze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wojsk Specjalnych, 6. Brygady Powietrznodesantowej, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz 10. Brygady Kawalerii Pancernej.
Celem misji jest stworzenie warunków do odbudowy struktur rządowych, ustabilizowanie trudnej sytuacji w kraju ogarniętym wewnętrznymi konfliktami oraz stworzenie warunków umożliwiających dostarczanie pomocy humanitarnej.
Zadaniem polskich Żandarmów występujących pod flagą Unii Europejskiej jest zapewnienie przestrzegania prawa i porządku publicznego w stolicy kraju. Dowodzony przez kpt. Ryszarda Skoczylasa pluton wchodzi w skład międzynarodowej kompanii policji wojskowej IPU (ang. – Integrated Police Unit). Polscy żołnierze, wspólnie z francuskimi i hiszpańskimi kolegami, rozpoczęli patrolowanie ulic miasta, w którym działają także siły misji Unii Afrykańskiej (MISCA) oraz siły francuskiej operacji pk. „SANGARIS”.
Ponadto specjaliści Żandarmerii Wojskowej wspierają lokalne siły policyjne w zakresie kryminalistyki. Uczą sposobów prowadzenia postępowań karnych oraz pomagają w czynnościach dochodzeniowo – śledczych w miejscu zdarzeń o charakterze kryminalnym.
Realizując zadania w różnych strukturach organizacyjnych sił EUFOR RCA polscy żołnierze codziennie stykają się z nowymi wyzwaniami, które są wyjątkowe ze względu na odmienność warunków klimatycznych i kulturowych.
Morale jest jednak wysokie. Jak mówi st. chor. szt. Sławomir Błaszczyk – „Nie możemy narzekać na warunki, które zastaliśmy w Bangui. Pracując w warunkach wysokich temperatur i dużej wilgotności powietrza na zewnątrz, możemy odetchnąć po wykonaniu zadań w klimatyzowanych kontenerach”. Mając zapewnioną łączność z najbliższymi w kraju, za równo telefoniczną, jak i internetową, łatwiej znosić trudy misji i rozłąki.
Tekst: por. Tomasz Urbanek
autor zdjęć: st. chor. Robert Rębisz, plut. Albin Szlązak
komentarze