W GROM-ie odbyło się pilotażowe, wzorowane na natowskim szkolenie specjalistów Systemu Wykorzystywania Doświadczeń. Jest to pierwszy z cyklu kursów, które zostaną przeprowadzone w jednostkach wojskowych w kraju. Specjaliści Centrum Doktryn i Szkolenia chcą przekazywać wiedzę o tym jak działa system, dzięki któremu każdy żołnierz czy pracownik wojska może mieć wpływ na to, co dzieje się w armii.
Centrum Doktryn i Szkolenia SZ RP zajmuje się systemowym gromadzeniem doświadczeń i formułowaniem na ich podstawie gotowych do wdrożenia rozwiązań, lub koordynacją przedsięwzięć mających wskazać takie rozwiązania. Tak działa System Wykorzystywania Doświadczeń.
W każdej jednostce Wojska Polskiego są osoby, które zajmują się SWD. – Już wkrótce będziemy ich szkolić, pogłębiać ich wiedzę na temat Systemu – mówi mjr Radosław Wojtowicz z CDiS SZ RP. – W GROM-ie przeprowadziliśmy szkolenie pilotażowe dla kilku osób, które zajmują się SWD w jednostkach specjalnych. Oprócz żołnierzy GROM-u szkoliliśmy specjalistów z Formozy, JW NIL i JW AGAT.
Dlaczego akurat GROM? - Dowódca jednostki płk Piotr Gąstał studiując w USA, przekonał się o skuteczności systemu Lessons Learned – wykorzystywania doświadczeń – mówi szef Grupy Wniosków i Doświadczeń JW GROM - Dowódca mocno wspiera działalność SWD. Płk Gąstał podkreśla, że umiejętność korzystania z doświadczeń wpoili Polakom Amerykanie, a system SWD pomógł nam tylko usystematyzowaniu tej formy działalności.
Specjaliści z CDiS SZ wzorowali się na natowskim kursie Lessons Learned Staff Officer Course, który cyklicznie organizowany jest w Szwecji przez kadrę Joint Analysis Lessons Learned Centre z Portugalii. – Nie tylko przekazaliśmy wiedzę, ale również ją zdobyliśmy, szczególnie na temat doświadczeń, jakie mają jednostki wojsk specjalnych w obszarze SWD. Dodatkowo sugestie uczestników kursu posłużą nam do udoskonalenia metod i form szkolenia – mówi mjr Wojtowicz. – Mamy nadzieję, że dzięki temu szkolenia, które będziemy prowadzić cyklicznie dla personelu SWD z innych jednostek Wojska Polskiego będą bardziej efektywne.
***
Systemy zbierania, analizowania i wykorzystania doświadczeń (zarządzania wiedzą) funkcjonują w większości sił zbrojnych państw NATO i UE. Rozwój i doskonalenie tych systemów traktuje się priorytetowo z uwagi na wymierne korzyści wyrażające się między innymi w osiąganiu lepszych wyników szkoleniowych, wprowadzaniu doskonalszych rozwiązań organizacyjnych, wyższej jakości wyposażenia i uzbrojenia, większej efektywności użycia wojsk w operacjach oraz zwiększeniu bezpieczeństwa żołnierzy.
„System Wykorzystania Doświadczeń prowadzony przez Centrum to narzędzie, dzięki któremu znacznie łatwiej możemy diagnozować problemy, często już u ich źródła. Analiza napływających zgłoszeń pozwala szybko opracowywać rozwiązania” – pisał na łamach polski-zbrojnej.pl gen. Franciszek Kochanowski, były dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.
W każdej jednostce wojskowej jest osoba lub kilka osób, które zajmuje się SWD. To oni analizują (jeśli trzeba wraz ze spacjalistami z danej dziedziny, np. saperami) dany problem. Na podstawie wyników analiz formułowane są wnioski i rekomendacje usprawniające działania Sił Zbrojnych RP lub poszczególnych dowództw, jednostek i instytucji wojskowych. Po wdrożeniu działań naprawczych przez dowódców ich wyniki są weryfikowane i upowszechniane w Siłach Zbrojnych RP.
Korzyści wynikające z Systemu Wykorzystania Doświadczeń to przede wszystkim zmniejszenie ryzyka powielania tych samych błędów. - Dla Sił Zbrojnych RP oznacza to poprawę efektywności działania przy jednoczesnym zmniejszaniu nakładów finansowych – mówi mjr Radosław Wojtowicz.
Systemy zbierania, analizowania i wykorzystania doświadczeń funkcjonują w większości sił zbrojnych państw NATO i UE. Rozwój i doskonalenie tych systemów traktuje się priorytetowo z uwagi na wymierne korzyści wyrażające się między innymi w osiąganiu lepszych wyników szkoleniowych, wprowadzaniu doskonalszych rozwiązań organizacyjnych, wyższej jakości wyposażenia i uzbrojenia, większej efektywności użycia wojsk w operacjach oraz zwiększeniu bezpieczeństwa żołnierzy.
autor zdjęć: JW GROM
komentarze