moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykański medal dla generała Guta

Dowódca Centrum Operacji Specjalnych generał Jerzy Gut, został uhonorowany amerykańskim odznaczeniem za zasługi dla operacji specjalnych. Jest drugim Polakiem który odebrał ten prestiżowy medal. Polskiego oficera dekorował szef Operacji Specjalnych USA, admirał Wiliam H. McRaven.


– Nie odbieram tego wyróżnienia jako medalu przyznanemu jedynie mnie. Traktuje je jako docenienie wysiłku naszych wojsk specjalnych, jako sprawnie działającej całości. To wyróżnienie dla wszystkich żołnierzy, którzy służyli w dawnym Dowództwie Wojsk Specjalnych. – mówi gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych (COS-DKWS).

Polski oficer odebrał odznaczenie w ostatnim tygodniu maja podczas Międzynarodowej Konferencji Sił Specjalnych w Tampie na Florydzie. Medal Dowództwa Operacji Specjalnych USA (USSOCOM Medal) otrzymał na wniosek generała Marshalla B. Webba, dowódcy Sił Specjalnych USA w Europie.

USSOCOM doceniło Polaka za jego wkład w budowanie współpracy regionalnej sił specjalnych i za tworzenie zdolności Sojuszniczego Dowództwa Operacji Specjalnych. Amerykanie wyrazili uznanie dla pracy generała Guta w dążeniu do uzyskania przez Polskę statusu państwa ramowego Sojuszu Północnoatlantyckiego w zakresie prowadzenia operacji specjalnych. Status państwa ramowego Polska uzyskała w ubiegłym roku w czasie manewrów „Cobra-13”. Poligonowy test specjalsów potwierdził, że jesteśmy gotowi, by dowodzić wszystkimi komandosami NATO. Podczas ćwiczenia „Cobra-13” generał Gut dowodził 1,5 tysiącem specjalsów z 12 różnych państw.

– To że polskie wojska specjalne posiadają dziś zdolność do dowodzenia sojuszniczymi operacjami specjalnymi jest jednocześnie zdolnością całych sił zbrojnych. Wojska specjalne są integralną częścią armii i współpracują ze wszystkimi rodzajami sił zbrojnych – przyznaje gen. Gut. – „Specjalne” nie znaczy lepsze od innych wojsk. My po prostu mamy inne procedury i inne potrzeby.

Amerykańskie dowództwo odznaczając polskiego generała, doceniło także jego wkład w przygotowanie chorwackich komandosów, którzy wspólnie z Polakami od lutego do maja służyli w Afganistanie. Chorwaci i żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca działali w ramach Zadaniowego Zespołu Bojowego Task Force 50. Wykonywali zadania bojowe w prowincji Ghazni i szkolili afgańskie pododdziały antyterrorystyczne.

Medal Dowództwa Operacji Specjalnych USA przyznawany jest od 1994 roku. Odznaczenie otrzymują nieliczni żołnierze sił specjalnych Stanów Zjednoczonych i państw partnerskich za szczególne zasługi. Generał Gut jest drugim w historii polskiej armii oficerem uhonorowanym tym medalem. Wcześniej, pośmiertnie odznaczenie przyznano twórcy polskich wojsk specjalnych generałowi broni Włodzimierzowi Potasińskiemu.

MKS

autor zdjęć: COS-DKWS

dodaj komentarz

komentarze


Cześć bohaterom naszej wolności
„Military Doctor 2025”, czyli wiedza, która ratuje życie
Rekrutacja w Dęblinie na finiszu
Sprawdził się na misjach i na granicy. Dron latający Orbiter
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Zmodernizowany Leopard 2PL
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Kanadyjski żołnierz ranny podczas ćwiczeń
Warszawa uczciła rocznię Powstania
Pucharowe zmagania Polaków
Polskie uzbrojenie na wojnie i w gospodarce
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Orlik na Alfę
Szkolenie wojskowe dla funkcjonariuszy SOK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na szkoleniu płetwonurkowym
Terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej BOT w akcji
„Z dumą nosiłem polską flagę w kosmosie”
Pilot F-16 doceniony przez widzów
Terytorialsi zawitają do Płocka
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Polska ubiega się o miliardy z SAFE na zakupy dla wojska
Rekompensaty na ostatniej prostej
7TP – czołg kompromisu
Armia Rezerwowa generała Sosnkowskiego
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
BWR-1 – weteran po liftingu
Zmiana warty na wschodniej granicy
Coraz więcej żołnierzy pomaga usuwać skutki nawałnic
Warszawo, do broni!
Pamięć o poległych na misjach wciąż żywa
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Las Pamięci uczci poległych
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Pojazdy wojsk pancernych – serwis specjalny
Brytyjczycy żegnają Malbork
Czas próby
Rosjanie zaatakowali polską fabrykę w Ukrainie
Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
Czołg K2 made in Poland
Czołgi saperskie dla Wojska Polskiego
Ostatnia niedziela…
Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w gotowości w Brzegu i Nisku
Inwestycje w mobilność wojska
Aira – pierwszy pies wojskowy w 6 Mazowieckiej Brygadzie OT
Tłumy na zawodach w Krakowie
Cisza przed wojną
Prezydent Trump spotkał się z szefem NATO
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
Amerykańskie wsparcie dla polskiej modernizacji
Terytorialsi usuwają skutki nawałnic
Stańcie do apelu!
Na ratunek pancerniakom
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Żołnierze walczą ze skutkami ulew
Pieta Michniowska
Polskie szkolenie dla pilotów FA-50
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Opady ustąpiły, ale żołnierska misja trwa
Kolarskie święto w stolicy
Rząd o bezpieczeństwie Polski
Na rosyjskim pasku
W drodze po młodszego nurka
Kontrakt na K2 gotowy do podpisu
Nie żyje „Sławka”, prezes Związku Powstańców Warszawskich
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Rocznica powstania warszawskiego w MPW
Żołnierze medalistami na igrzyskach studentów
K2 będą produkowane w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO