Od 1 czerwca mundurowi przebywający na zwolnieniach lekarskich z powodów niezwiązanych ze służbą dostaną 80 procent wynagrodzenia. Ci, którzy zastąpią w pracy chorujących kolegów będą zaś mogli liczyć na nagrody uznaniowe. To główne zmiany w ustawie o L-4. Dotyczy ona ok. 240 tysięcy mundurowych m.in. żołnierzy, policjantów, strażaków.
Ustawę zrównującą zasiłki chorobowe mundurowych i cywili jeszcze w marcu podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Od dziś przepisy wchodzą w życie. Zgodnie z nimi żołnierze przebywający na L-4 z powodu choroby, która nie jest związana ze służbą, dostaną 80 procent, a nie jak dotąd 100 procent wynagrodzenia.
– Pomniejszenie wynagrodzenie z tytułu zwolnienia lekarskiego nie wpłynie na obniżenie np. zasiłku na zagospodarowanie, nagrody jubileuszowej, odprawy, miesięcznego świadczenia pieniężnego wypłacanego przez rok po zwolnieniu ze służby czy ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy – podkreśla płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP. Dodaje, że niższe – ze względu na zwolnienie – uposażenie nie będzie też podstawą do innego naliczenia emerytury lub renty.
Pełna stawka zasiłku chorobowego zostanie utrzymana w przypadku, gdy choroba żołnierza będzie wynikała z pełnienia służby. Pełną pensję dostaną osoby, które m. in.: uległy wypadkowi w czasie pełnienia służby lub w drodze do lub z miejsca pracy, chorują w czasie ciąży, oddadzą krew, poddały się badaniom lekarskim jako kandydaci na dawców komórek, tkanek i narządów, zachorowały, ponieważ narażały swoje zdrowie lub życie, ratując życie lub mienie innych osób.
W myśl nowych przepisów zaoszczędzone w ten sposób środki będą przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg w jednostce. Część z tych pieniędzy otrzymają mundurowi, którzy będą wykonywać obowiązki chorych kolegów. O przyznaniu i wysokości nagrody zdecyduje dowódca.
Ustawa o L-4, wzorem przepisów powszechnych, wprowadziła też kontrolę zwolnień lekarskich. Prawidłowość wykorzystywania „chorobowego” będą kontrolować lekarze-orzecznicy. Dowódca jednostki wojskowej także będzie miał możliwość sprawdzenia, co jego podwładny robi w czasie przebywania na chorobowym. Wprowadzając takie rozwiązanie ustawodawca chciał wyeliminować sytuacje, w których mundurowi korzystali ze zwolnienia lekarskiego, a jednocześnie podejmowali pracę zarobkową albo wyjeżdżali poza miejsce zamieszkania w celach turystycznych. Teraz konsekwencją za wykorzystanie zwolnienia niezgodnie z jego celem, będzie utrata prawa do wynagrodzenia za cały okres przebywania żołnierza na L-4. Podobna sytuacja będzie miała miejsce także wtedy, kiedy zwolnienie lekarskie zostanie sfałszowane.
Departament Kadr przygotował pismo, szczegółowo opisujące m.in. sposoby dokumentowania zwolnień, sposoby ich ewidencji, kontroli i dostarczania do jednostki. Choć nie ma ono mocy prawnej, to dla wielu dowódców może stanowić podpowiedź w sprawach budzących wątpliwości.
Nowe przepisy poza żołnierzami zawodowymi dotyczą też: policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, BOR, CBA i ABW, Służby Więziennej, AW, SKW i SWW.
autor zdjęć: Fotolia
komentarze