moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krzyż Honorowy Bundeswehry dla podhalańczyka

Attachè obrony Niemiec pułkownik Joachim Haiurich Franke podczas wizyty w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie odznaczył zastępcę dowódcy brygady płk. Jarosława Mokrzyckiego Srebrnym Krzyżem Honorowym Bundeswehry.


Pułkownik Joachim Haiurich Franke wraz z małżonką odwiedził podhalańczyków 25 kwietnia. Celem wizyty attachè było między innymi odznaczenie płk. Jarosława Mokrzyckiego Srebrnym Krzyżem Honorowym Bundeswehry. Ceremonia odznaczenia odbyła się w Sali Tradycji 21 BSP. Odznaczenie zostało nadane przez Federalnego Ministra Obrony Niemiec.

– Pułkownik Mokrzycki do 2013 roku był szefem Oddziału Współpracy Międzynarodowej w Dowództwie Wojsk Lądowych. Od wielu lat pracował z pełnym zaangażowaniem na rzecz rozwoju niemiecko-polskiego partnerstwa, współpracy i przyjaźni. Był dla nas pierwszym kontaktem, zawsze chętnie służył pomocą i pośredniczył w kontaktach służbowych między oficerami niemieckiego i polskiego wojska. Jego działania charakteryzowały się głębokim przekonaniem, że intensywna współpraca niemiecko-polska stanowi niezwykle ważny element w przyszłości naszych obydwu narodów – powiedział w swym wystąpieniu płk Franke.

Uroczyste odznaczenie odbyło się w obecności dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk. Wojciecha Kucharskiego, żołnierzy dowództwa oraz pocztu sztandarowego ze sztandarem brygady.

W czasie wizyty pułkownik Franke odwiedził także 1 Batalion Strzelców Podhalańskich, gdzie został zapoznany z jednostką oraz sprzętem, jakim dysponuje. Zwiedził także salę tradycji batalionu.

* * *

Krzyż Honorowy Bundeswehry – odznaczenie wojskowe Republiki Federalnej Niemiec, nadawane żołnierzom Bundeswehry, żołnierzom sił zbrojnych innych państw oraz osobom cywilnym za czyny waleczności w warunkach bojowych, za zasługi dla Bundeswehry, a także za długoletnią wzorową służbę wojskową. Odznaczenie wprowadził w 1980 roku ówczesny minister obrony RFN Hans Apel z okazji rocznicy 25-lecia utworzenia Bundeswehry. Pierwsze nadanie miało miejsce 6 listopada 1980 roku. Odznaka posiadała początkowo cztery stopnie: złoty, srebrny i brązowy krzyż oraz brązowy medal. Odznaczenie od początku istnienia nadaje minister obrony RFN, reprezentowany zwykle przez oficera w randze co najmniej dowódcy batalionu. Zgodnie ze statutem, krzyż złoty może otrzymać żołnierz bez względu na posiadany stopień po co najmniej 20 latach służby, krzyż srebrny po 10 latach, brązowy po 5 latach, zaś medal po 7 miesiącach służby, przy czym nadania nie następują automatycznie. Przy nadaniach dla żołnierzy innych państw okres służby nie jest brany pod uwagę. Odznaka w danym stopniu może być nadana tylko raz.

Tekst: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze


Obowiązek budowy schronów staje się faktem
„Koalicja chętnych” rozmawia w sprawie Ukrainy
Samolot dobry do „fikołków”
Polscy piloci trenują już na symulatorach FA-50
„Road Runner” w Libanie
Cisza przed wojną
Misje satelitarne pod kontrolą
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Od akademii do uniwersytetu
Pies asystujący u boku weterana
„Żelazny Obrońca” na wschodniej flance
Orlik na Alfę
Korpus w Szczecinie ma nową strukturę
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Hekatomba na Woli
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Premierowe strzelania Spike’ami z Apache’ów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wypadek przed Air Show
Beret „na rekinka” lub koguta
Rosnąca sprzedaż i inwestycje
W przyszłym roku niemieccy żołnierze także w Poznaniu
Wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawia o technologiach nuklearnych
Bohaterowie 15 sierpnia wyróżnieni
Duże osiągnięcie polskich skoczków
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Brytyjczycy żegnają Malbork
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
(Nie) wysoka cena użycia dronów-wabików
Flytrap, czyli młot na drony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Relokacja wojsk na Podkarpaciu
Norwegowie budują na polskim poligonie
Nowe ustalenia o obronie Westerplatte
Atak na polskiego żołnierza
Jak zostać kapralem rezerwy
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Warszawo, do broni!
Uszyte na miarę
Strzelanina w bazie US Army
Ofiary zbrodni katyńskiej spoczną w Katedrze Polowej
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Terytorialsi i czarna taktyka
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
„Piorun” już nie tylko dla łącznościowców
Nocne ataki na Ukrainę
Poradnik na czas kryzysu gotowy!
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Akt oskarżenia w sprawie planu „Warta”
Kierunek na ochronę ludności i obronę cywilną!
Znamy program Air Show – sprawdźcie, co się będzie działo w Radomiu
Nowe K2 i K9 już w Polsce
Z najlepszymi na planszy
Zwycięska batalia o stolicę
Program Pilica+ przyspiesza
Strategiczne partnerstwo Polski i Kanady
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Wsparcie dla Husarza
Inwestycja w rozwój narodowych zdolności
„Tarcze” dla Jastrzębi
Nowe Kraby na Śląsku
Świetne występy polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO