„Pamięć o tych wydarzeniach jest ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń przed zbrodniami, do jakich prowadzi nienawiść, antysemityzm, rasizm i uprzedzenia”, powiedział podsekretarz stanu w MON Maciej Jankowski podczas obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
17 kwietnia wiceminister Maciej Jankowski wziął udział w obchodach kolejnej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przywołując tragiczne wydarzenia, jakie miały wówczas miejsce, przypomniał zebranym: "Tamto powstanie było największym wystąpieniem zbrojnym ludności żydowskiej skierowanym przeciwko siłom niemieckim. Stanowi ono jednocześnie symbol oporu wobec straszliwej zbrodni holocaustu – eksterminacji, prześladowaniom i zagładzie narodu Żydowskiego".
Jednocześnie wiceminister przypomniał o pomocy jaką obrońcom getta nieśli Polacy. "Polegała ona nie tylko na dostarczaniu do getta broni i amunicji, ale także na pomocy w wydostawaniu się Żydów z getta. Pomoc taka niejednokrotnie przybierała formy walki zbrojnej", podkreślił M. Jankowski.
Odwołując się do świadomości młodego pokolenia, reprezentowanego przez zebranych przed pomnikiem podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, podsekretarz stanu zaznaczył: "Ta niezwykła lekcja historii jest okazją do oddania czci bohaterom narodów polskiego i żydowskiego. Stanowi również możliwość do kształtowania świadomości historycznej opartej na szacunku do kulturowej spuścizny Rzeczpospolitej, która była ojczyzną dla wielu narodów i grup religijnych".
"Pomnik Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków stanowi symbol wspólnej historii Polaków i Żydów oraz zbrodni hitlerowskich, których ofiarami były oba narody", dodał podsekretarz stanu w MON.
W uroczystościach pod pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków w Warszawie wzięli również udział przedstawiciele Urzędu Miasta, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Fundacji Rodziny Nissenbaumów, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz delegacje podchorążych ze wszystkich szkół oficerskich w Polsce.
***
Powstanie rozpoczęło się w wigilię żydowskiego święta Paschy - 19 kwietnia 1943. Do jego wybuchu doszło podczas zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w którym, w tamtym okresie przebywało około 50 - 70 tysięcy ludzi. W chwili wkroczenia na teren getta oddziały niemieckie zostały zatrzymane przez powstańców, którzy podjęli heroiczną walkę z nieprzyjacielem. W ciągu następnych tygodni siły SS i policji oraz ukraińskie i łotewskie formacje pomocnicze krwawo stłumiły powstanie. Cały teren dzielnicy żydowskiej metodycznie pustoszono - 16 maja 1943 wysadzono w powietrze Wielką Synagogę. Pomimo ogłoszenia, iż powstanie zostało stłumione, ostatnie walki ustały dopiero w czerwcu 1943 roku, a nieliczni ocaleli powstańcy ukrywali się na terenie getta do 1944 roku.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DPI MON
komentarze