Skąd się wziął miecz? Jak wykuwa się miecz damasceński? Czy miecze miały imiona? Czym walczyli Celtowie, a czym Rzymianie? Jak pasowano rycerzy? Czym walczył Roland? Czym jest miecz pierścieniowy? Jak wygląda miecz barbarzyńców, a jak wikingów? Dlaczego Spartanie walczyli blisko przeciwnika?
Otwarta 4 kwietnia br. wystawa „Miecze Europy” w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego to jedyna ekspozycja ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Te miecze charakteryzuje nowoczesna i estetyczna forma, przemyślana i zwięzła oprawa, a także komplementarność poszczególnych elementów.
Założeniem wystawy jest nowoczesna forma ekspozycji. Zwiedzających zaskoczą bardzo atrakcyjne wizualnie druki wielkoformatowe na różnych nośnikach, prezentujące typologie, zdobnictwo, sylwety, legendy (np. Excalibur, Szczerbiec) oraz ponad 50 replik różnych typów mieczy, a ponadto elementy uzbrojenia. Wszystko umieszczone jest w nowoczesnych gablotach, projektowanych specjalnie na tę wystawę. Kopie mieczy wykonywano na zamówienie u specjalistów z Polski, Włoch, Anglii, Hiszpanii, Francji, Indii.
Całość ekspozycji wykorzystuje własne oświetlenie, a także instalacje specjalne, aktywne dla odwiedzających (np. legendarny węzeł gordyjski przecięty mieczem przez Aleksandra Wielkiego czy kamień, w którym wbity był Excalibur) lub przygotowane przez kowala fragmenty mieczy z poszczególnych etapów ich produkcji. Elementami wystawy są również przygotowane specjalnie na tę okazję filmy wyświetlane na nośnikach LCD.
Wystawa, przygotowana przez firmę Trzygłów Pokazy Historyczne Igor Górewicz,będzie prezentowana do 20 czerwca 2014 r. w Kołobrzegu, w Kamienicy Kupieckiej, ul. ppor. Emilii Gierczak 5.
Wiecej informacji na stonie www.muzeum.kolobrzeg.pl
„Polska Zbrojna” objęła wystawę patronatem medialnym.
autor zdjęć: Muzeum Oręża Polskiego
komentarze