We wtorek 1 kwietnia rozpoczęły się dwudniowe warsztaty, których celem będzie ocena współdziałania różnych instytucji w czasie operacji reagowania kryzysowego, jak również prowadzenia działań wojennych.
Warsztaty skierowane są do żołnierzy odpowiedzialnych za realizację współpracy ze środowiskiem cywilnym oraz za reagowanie kryzysowe i planowanie działań. Przedstawiciele jednostek wojskowych 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc) będą mieli możliwość głębszego poznania zagadnień z tego obszaru oraz przygotowania się do właściwego współdziałania ze środowiskiem cywilnym, zwłaszcza w sytuacji braku komórek współpracy cywilno-wojskowej (CIMIC) w etatowych strukturach.
W warsztatach poza żołnierzami jednostek wojskowych 11 LDKPanc udział wzięli przedstawiciele: Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze, Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze i Urzędu Miasta Gorzów Wlkp. oraz służb mundurowych Policji i Straży Pożarnej, a także Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim.
Reagowanie kryzysowe wymaga współdziałania, ale i koordynacji wielu różnych elementów na różnych poziomach odpowiedzialności. Tylko dzięki tego tupu warsztatom możliwe jest skuteczne dzielenie zwłaszcza w sytuacjach reagowania kryzysowego, jak również prowadzenia działań wojennych.
– Działanie wojska nie odbywa się w próżni. Żołnierze wykonując swoje zadania w większości działają w rejonie środowiska cywilnego. W tych sytuacjach wojsko otrzymuje wsparcie ze strony cywilnej oraz wspiera środowisko cywilne. Jednak zawsze celem nadrzędnym jest wykonanie zadania, które musi zostać zrealizowane w pełnym współdziałaniu ze środowiskiem cywilnym – mówił do uczestników generał brygady Zbigniew Smok, zastępca dowódcy – szef sztabu 11 LDKPanc.
Podczas warsztatów zostanie omówionych wiele aspektów kooperacji, obejmujących zarówno system reagowania militarny, jaki pozamilitarny. Współdziałanie tych systemów wymaga wzajemnych ustaleń, uzgodnień, bieżącej wymiany informacji oraz znajomości i właściwego stosowania obowiązujących procedur.
– Warsztaty dotyczące współdziałania wojska z elementami układu pozamilitarnego to kolejna lekcja, która poza wspólnymi ćwiczeniami i treningami, umożliwia pogłębianie wiedzy z zakresu wzajemnego wsparcia w razie konieczności. Dzięki obecności przedstawicieli wielu instytucji spoza wojska mamy możliwość przede wszystkim wymienić informacje dotyczące praktycznej realizacji zadań, co jest niezwykle cenne – wyjaśniał podpułkownik Arkadiusz Stachowiak, szef Wydziału CIMIC 11LDKPanc i organizator warsztatów.
Warsztaty pozwolą ponadto zapoznać się z zadaniami i możliwościami 11 LDKPanc w zakresie wsparcia środowiska cywilnego w ramach reagowania kryzysowego na zagrożenia niemilitarne oraz podczas prowadzenia działań zbrojnych na terenie kraju. Omówione zostanie również znaczenie i zadania komórek współpracy cywilno-wojskowej w zakresie współdziałania z elementami układu pozamilitarnego, utrzymania stałego kontaktu oraz wymiany informacji ze środowiskiem cywilnym.
Uczestnicy zapoznają się również ze strukturą, rolą i zadaniami poszczególnych elementów układu pozamilitarnego, sposobu realizacji zadań obronnych oraz możliwości wsparcia na rzecz Sił Zbrojnych.
– Warsztaty pozwolą wymienić praktyczne informacje z obecnymi tutaj przedstawicielami układu pozamilitarnego oraz ugruntować wiedzę z zakresu wzajemnego współdziałania. Jestem pewien, że zdobyta tutaj wiedza i umiejętności będą bardzo przydatne, przede wszystkim podczas wspólnych ćwiczeń i treningów, ale również przygotują nas do właściwego działania w razie konieczności – mówił dalej ppłk Stachowiak.
Tekst: mjr Artur Pinkowski
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło
komentarze