Żandarmeria Wojskowa była gospodarzem pierwszego w tym roku posiedzenia grupy roboczej Europejskich Sił Żandarmerii (EGF).
Obrady poprzedziło spotkanie komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr. Mirosława Rozmusa z dowódcą Europejskich Sił Żandarmerii płk. Francisco Estebanem Perezem z hiszpańskiej Guardia Civil. Dowódcy przedyskutowali aktualne zaangażowanie Europejskich Sił Żandarmerii na arenie międzynarodowej, szczególną uwagę skupiając na kwestii angażowania EGF-u w misje zarządzania kryzysowego. Omówili również planowane zwiększenie udziału polskiej żandarmerii, która odczerwca 2013 roku ma status pełnoprawnego członka organizacji, w działalność stałego dowództwa Europejskich Sił Żandarmerii.
25 marca w Ośrodku Reprezentacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Helenowie 30 przedstawicieli z 9 państw członkowskich, partnerskich i obserwatorów EGF oraz ze stałego dowództwa w Vicenzie uczestniczyło w posiedzeniu, którego priorytetowym tematem było zaangażowanie Europejskich Sił Żandarmerii w misje zarządzania kryzysowego.
Całodniowe obrady prowadził płk Philippe Rio z francuskiej Gendarmerie Nationale, która w tym roku pełni prezydencję w Międzyresortowym Komitecie Wysokiego Szczebla CIMIN.
* * *
Propozycja utworzenia międzynarodowej organizacji żandarmerii wysunięta została podczas nieformalnego spotkania ministrów obrony państw Unii Europejskiej w październiku 2003 roku przez ówczesną minister obrony Republiki Francuskiej Michele Alliot-Marie. U zrębów tej propozycji legła konieczność wdrażania Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (ESDP, ang. European Security and Defence Policy) oraz dążenia do zapewnienia wolności, bezpieczeństwa i poszanowania prawa.
Francja, Włochy, Holandia, Portugalia i Hiszpania, posiadające siły policyjne o statusie wojskowym, zdolne do realizacji zadań policyjnych, przystąpiły do realizacji inicjatywy zapewnienia Europie zdolności do wypełniania zadań i misji policyjnych zawartych w Deklaracji Petersburskiej, tj. misji humanitarnych i ratunkowych, utrzymania pokoju oraz reagowania kryzysowego. W tym celu, kierując się zamiarem wykorzystania posiadanych zdolności policyjnych, wyżej wymienione państwa zdecydowały się utworzyć wielonarodowe siły żandarmerii zdolne do operacyjnego użycia i szybkiego przerzutu w rejon misji w celu realizacji pełnego spektrum zadań policyjnych.
Europejskie Siły Żandarmerii sformowane zostały na podstawie porozumienia ustanawiającego podpisanego 17 września 2004 roku w Noordwijk (Holandia). Dowództwo EUROGENDFOR dyslokowano w Vicenzie (Włochy).
Od 2011 roku wzmożono starania o przyjęcie Polski w poczet stałych członków Europejskich Siły Żandarmerii. Prace zespołu w tym obszarze, kierowane przez komendanta głównego ŻW gen. dyw. dr. Mirosława Rozmusa, zakończyły się pełnym sukcesem i w 2013 roku polska Żandarmeria Wojskowa została pełnoprawnym członkiem organizacji.
Obecnie pełnoprawnymi członkami EGF jest 7 państw Unii Europejskiej posiadających siły policyjne o statusie wojskowym: Francja, Hiszpania, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia i Włochy. Ponadto status partnera posiada Litwa, a status obserwatora – Turcja.
W sytuacjach kryzysowych Europejskie Siły Żandarmerii mogą stanowić efektywne uzupełnienie komponentu wojskowego współdziałającego z policją lokalną, szczególnie podczas okresu przejściowego od operacji wojskowej do operacji o charakterze cywilnym.
EUROGENDFOR jest gotowy do prowadzenia operacji poza Unią Europejską, ułatwiając stopniowe przekształcanie misji z wojskowych w policyjne. W sytuacji zagrożenia siły te są zdolne do podejmowania działań z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Mogą być również użyte do wspomagania działań policji kryminalnej oraz zwalczania terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. EGF może pozostawać w użyciu do czasu stworzenia odpowiednich warunków do rozwinięcia misji policyjnej o zadaniach tradycyjnych.
Tekst: płk Marek Brylonek
autor zdjęć: Sylwia Guzowska
komentarze