moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko pamięta o imieninach Marszałka

Przed II wojną 19 marca był dniem uznawanym niemal za święto państwowe, szczególnie w armii. „Nie ma oddziału, który by nie chciał uczcić imienin Marszałka” – pisała o Józefie Piłsudskim w 1923 roku „Polska Zbrojna”. Tego dnia organizowano akademie, koncerty i defilady. Do dziś armia uroczyście przypomina o Piłsudskim, a historia obchodów jego imienin doczekała się nawet wystawy.


– Bez geniuszu Józefa Piłsudskiego nie byłoby niepodległej Polski, dlatego dla uczczenia jego zasług i kontynuując przedwojenną tradycję, obchodzimy 19 marca jego imieniny – mówił nadbrygadier Stanisław Śliwa, prezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, podczas uroczystości w stołecznej Centralnej Bibliotece Wojskowej, która nosi imię marszałka.

– Chcemy przypomnieć o osobie Józefa Piłsudskiego młodemu pokoleniu – tłumaczy dr Jan Tarczyński, dyrektor CBW. Z tej okazji po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano film archiwalny o życiu i działalności Marszałka nakręcony po jego śmierci w 1935 roku. – Blisko półtoragodzinny dokument przywiozłem z Instytutu Piłsudskiego w Londynie, w bibliotece zrobiliśmy z niego 25-minutowy materiał – mówi Tarczyński.

Podczas uroczystości w Centralnej Bibliotece odbył się koncert pieśni legionowych Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, otwarto też dwie wystawy. Jedna przedstawia udział harcerzy w Związku Strzeleckim, z kolei druga – historię obchodów imienin Marszałka w II Rzeczpospolitej, pokazano ją na fotografiach i planszach.

Przed II wojną światową był to bowiem dzień uznawany niemal za święto państwowe, zwłaszcza w armii. 19 marca dworek w Sulejówku, a potem Belweder stawały się miejscem pielgrzymek. Organizowano rewię wojsk, uroczyste akademie, koncerty i defilady.

Nie obywało się też bez prezentów. „Na jedne imieniny mąż dostał dwa psy, przeszło dziesięć królików, jedną owcę, sarenkę, lisa, gęsi i wojowniczego koguta” – pisała we wspomnieniach żona Aleksandra Piłsudska. W ostatnie imieniny Piłsudskiego w 1935 roku na lotnisku wojskowym na Okęciu odsłonięto pomnik ku jego czci, ufundował go 1 Pułk Lotniczy.


Dziś członkowie Związku Piłsudczyków, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o działalności Marszałka, organizują obchody jego imienin w wielu polskich miastach. Kutno uczciło imieniny Józefa koncertem orkiestry dętej, zawodami strzeleckimi i marszem śladami tradycji piłsudczykowskich. Na ulicach Lublina pojawiły się grupy rekonstrukcyjne odtwarzające formacje strzelców, prekursorów legionów, a harcerze pod pomnikiem Marszałka rozdawali przechodniom cukierki. Natomiast w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w koszalińskim Centrum Szkolenia Sił Powietrznych zorganizowano uroczystą akademię połączoną ze zwiedzaniem szkoły i żołnierską grochówką.

– Jesteśmy zadowoleni, że święto nie zostało w Polsce zapomniane – mówi Anna Klamer z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Tam obchodzono je, sadząc imieninowe krokusy, zaprezentowano też książkę Włodzimierza Kalickiego o Marszałku pt. „Powrót do Sulejówka”.

O Piłsudskim pamiętają także goście z zagranicy. Przebywający 19 marca z wizytą w Polsce prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves przekazał Krzysztofowi Jaraczewskiemu, dyrektorowi muzeum i wnukowi marszałka, duplikaty odznaczeń nadanych Piłsudskiemu przed II wojną przez władze Estonii. – Marszałek otrzymał około 30 najwyższych odznaczeń wielu krajów, niestety wszystkie zaginęły w czasie II wojny. Teraz odtwarzamy tę kolekcję – tłumaczą pracownicy muzeum.

W Sulejówku cały czas trwają prace nad utworzeniem muzeum. Powstaje ono m.in. w zabytkowych budynkach dworku „Milusin”, w którym Piłsudski mieszkał z rodziną. Placówkę prowadzić będzie wspólnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego założona przez jego córki Wandę i Jadwigę oraz wnuków. Na wsparcie budowy muzeum rząd przeznaczy blisko 170 mln zł.

Powstał już projekt, teraz wyłaniani są wykonawcy prac. Jeszcze w tym roku placówka ma uzyskać pozwolenie na budowę, która rozpocznie się na początku przyszłego roku. – Uroczyste otwarcie planujemy w 2017 roku, w 150. rocznicę urodzin Marszałka – mówi dyrektor Jaraczewski.

***
Józef Piłsudski urodził się w 1867 roku na Wileńszczyźnie. Działał w ruchu niepodległościowym, utworzył I Polską Kompanię Kadrową walczącą w I wojnie, był też założycielem Legionów Polskich. Po odzyskaniu niepodległości jako Naczelnik Państwa rządził krajem do 1922 roku. Potem wycofywał się z życia politycznego aż do zamachu majowego w 1926 roku. Po przejęciu władzy był twórcą rządów sanacyjnych, naczelnym wodzem polskiej armii i pierwszym marszałkiem Polski. Zmarł 12 maja 1935 roku, a jego ciało spoczęło na Wawelu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Na straży wschodniej flanki NATO
 
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Front przy biurku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zachować właściwą kolejność działań
Szarża „Dragona”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Charge of Dragon
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Italii, za wolność waszą i naszą
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO