Kolejni ochotnicy do zawodowej służby wojskowej szkolą się w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10BKPanc). W marcu na szkolenie rotacyjne zgłosiło się 52 żołnierzy NSR, w tym 45 mężczyzn i 7 kobiet.
W pierwszych dniach szkolenia żołnierze tradycyjnie zapoznają się z brygadą i przechodzą procedurę administracyjno-logistyczną, związaną m.in. z zaewidencjonowaniem, umundurowaniem, zapoznaniem ze strukturą pododdziałów, planem szkolenia itp. Po dopełnieniu formalności i wstępnym przeszkoleniu, kandydatów czeka sprawdzian z wychowania fizycznego. Sprawdzian ten składa się z czterech dyscyplin, sprawdzających ogólną kondycję i motorykę kandydata.
Pierwszą dyscypliną jest marszobieg na dystansie 3000 metrów – norma dla mężczyzn oraz bieg na 1000 metrów – norma dla kobiet. Aby zaliczyć ten etap na piątkę mężczyźni muszą pokonać trasę w czasie 13,50 min., a kobiety w czasie 4,45 min. Jest to dyscyplina, która często sprawia trudność kandydatom do zawodowej służby wojskowej. Tymczasem każdy pancerniak w Świętoszowie pokonuje ten dystans kilka razy w tygodniu w czasie porannego rozruchu fizycznego. Dlatego poradzenie sobie z nim jest wręcz nieodzowne.
Kolejną dyscypliną jest podciąganie się na drążku wysokim przez mężczyzn i tu niezbędne jest podciągnięcie się 10-krotne na ocenę bardzo dobrą lub 6-krotne na zaliczenie. Panie realizują w tym zakresie uginanie i prostowanie ramion w podporze leżąc przodem na ławeczce (jak przy pompkach), a niezbędna liczba powtórzeń na ocenę bardzo dobrą to 28 lub 18 na zaliczenie. To konkurencja, która wymaga dobrego przygotowania siłowego. Sprawiająca niegdyś najwięcej problemów dyscyplina, coraz częściej staje się motorem do solidnego treningu poprzedzającego egzamin sprawnościowy.
W zakresie sprawdzianu siłowego ochotnicy realizują również skłony tułowia w przód, czyli tzw. „brzuszki”, których w przeciągu 2 minut panowie muszą wykonać 50, a panie 37. To norma na „piątkę”. Średnia 4,5 wśród egzaminowanej właśnie grupy żołnierzy NSR w tej dyscyplinie dobitnie świadczy o tym, że osiągnięcie najwyższej noty nie stanowi problemu dla młodych kandydatów.
Ostatnią konkurencją jest egzamin na szybkość. Tu mężczyźni realizują bieg wahadłowy 10 x 10 metrów, na przebiegnięcie którego mają 31 sekund. Panie natomiast wykonują bieg zygzakiem tzw. „kopertę”, na pokonanie którego przeznaczono 27 sekund.
Sprawdzian zaliczyło pozytywnie ponad 70% osób, które zgłosiły się na szkolenie. Ocena z wychowania fizycznego jest oceną cząstkową, która wraz z ocenami ze znajomości norm i oceną ze strzelania da ostatecznie pełny obraz wyszkolenia żołnierza.
Już od przyszłego tygodnia ochotnicy w składzie kompanii dowodzenia, zaopatrzenia i kompanii remontowej batalionu logistycznego 10 BKPanc wyruszają na poligon, by tam wraz z żołnierzami zawodowymi odbyć zajęcia m.in. z osiągania norm szkoleniowych, musztry bojowej i innych.
Normy do sprawdzianu z wychowania fizycznego znajdują się na naszej stronie internetowej w zakładce DOŁĄCZ DO NAS (http://www.10bkpanc.wp.mil.pl/pl/7.html).
Tekst: Katarzyna Przepióra
autor zdjęć: Katarzyna Przepióra
komentarze