Saperzy 2 Mazowieckiego Pułku Saperów nie zwalniają tempa podczas szkolenia specjalistycznego. W dniach 19–20 marca pododdziały batalionu wsparcia inżynieryjnego wykonywały zadania na inżynieryjno-saperskich ośrodkach szkolenia. W ciągu ostatnich dwóch dni pluton przewodników psów oraz kompanie rozminowania oraz wydobywania i oczyszczania wody szkoliły się w ramach wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem pododdziału.
Podczas zajęć kompania rozminowania przeprowadziła rozpoznanie odcinków dróg oraz miejsc zagrożonych występowaniem improwizowanych urządzeń wybuchowych. Saperzy wykorzystując procedury mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa oczyszczali drogi z „min pułapek”.
– W chwili obecnej ajdiki (IED) są największym zagrożeniem podczas wykonywania zadań poza granicami państwa. Jedyne co ogranicza sposób ich przygotowania to wyobraźnia konstruktora – tłumaczy dowódca drużyny rozminowania kapral Paweł Chwaszczewski, który kilka miesięcy wcześniej wrócił z odległego Afganistanu. Pluton rozminowania wykorzystując specjalistyczny sprzęt przeprowadzał również neutralizację min i urządzeń niebezpiecznych rozpoznanych w trakcie patrolu.
W tym samym czasie kompania wydobywania i oczyszczania wody wykonywała duży punkt wodny. Od godzin porannych żołnierze przygotowywali sprzęt oraz szukali dogodnych miejsc do pozyskania wody. Jeszcze przed południem, po otrzymanych meldunkach o gotowości do prowadzenia oczyszczania wody w ruch ruszyły pompy i rozpoczęły się procesy mające na celu przygotowanie wody do celów spożywczych. Po tych zabiegach dowódcy zameldowali, że zadanie zostało wykonane.
Pracowite dni mieli również przewodnicy psów specjalnych, którzy szkoli się z wyszukiwania przedmiotów wybuchowych. Na specjalnie przygotowanej ścieżce umieszone zostały niebezpieczne materiały, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla pojazdów oraz osób poruszających się po drodze. Wykorzystując znakomity węch psów specjalnych przewodnicy identyfikowali miejsca podejrzane.
W trakcie zajęć saperzy z Kazunia mieli możliwość zgrywania się w ramach poddziałów. Dzięki zaangażowaniu, doświadczeniu oraz umiejętnościach wszystkie zadania zostały wykonane zgodnie z założeniami. Był to dobry sprawdzian przed zbliżającym się szkoleniem poligonowym żołnierzy batalionu wsparcia inżynieryjnego.
Tekst: kpt. Tomasz Słodziński
autor zdjęć: kpt. Tomasz Słodziński
komentarze