W Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej odbyła się roczna odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna połączona ze szkoleniem kierowniczej kadry Żandarmerii Wojskowej.
Celem odprawy było rozliczenie działalności Żandarmerii Wojskowej i jej funkcjonowania w 2013 roku, uszczegółowienie priorytetów i głównych kierunków działania na kolejny rok oraz ocena i analiza dyscypliny wojskowej. Przez dwa dni, 19 i 20 lutego, komendanci jednostek terenowych Żandarmerii Wojskowej oraz szefowie komórek wewnętrznych Komendy Głównej ŻW analizowali i dokonywali ewaluacji 12 miesięcy pracy.
Główny wysiłek formacji w 2013 roku skupiony był na zmianie właściwości procesowej i dostosowaniu jej do art. 3 ustawy o ŻW, zabezpieczeniu działalności Sił Zbrojnych RP na terenie kraju i za granicą, modernizacji sprzętu wojskowego i specjalistycznego, dostosowaniu stanu osobowego jednostek organizacyjnych do przydzielonych limitów oraz wydzieleniu i przygotowaniu sił do udziału w operacjach poza granicami kraju (w PKW służyło ponad 250 żołnierzy ŻW).
Ponadto w ubiegłym roku formacja uzyskała status pełnoprawnego członka Europejskich Sił Żandarmerii, a w Bydgoszczy działalność rozpoczęło Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO. Żandarmeria z sukcesem zorganizowała w Krakowie Konferencję Szefów Policji Wojskowych NATO.
W działalności prewencyjnej najważniejszymi przedsięwzięciami były zabezpieczenie ćwiczenia pk. „Steadfast Jazz 2013”, realizacja zadań HNS – zabezpieczenie przerzutu wojsk sojuszniczych na terytorium Polski oraz wzmocnienie działań Policji i Straży Granicznej podczas XIX sesji Konwencji Narodów Zjednoczonych dotyczącej zmiany klimatu (UNFCCC – COP 19).
W ubiegłym roku opracowano i wprowadzono do użytku podręcznik „Zasady organizowania, realizowania i dokumentowania działalności prewencyjnej”. Natomiast w 2014 roku priorytetowymi pozycjami w planie przedsięwzięć prewencyjnych są ćwiczenia dowódczo-sztabowe pk. „Anakonda-14” i „Sharp Lynx-14” (Czechy).
Pion dochodzeniowo-śledczy w działalności służbowej osiągnął założone w 2012 roku wskaźniki, kontynuował szkolenie kadry i zakupił sprzęt specjalistyczny, m.in. ambulanse kryminalistyczne i przyczepki do przewozu psów służbowych.
Bieżący rok będzie dla dochodzeniowców okresem przygotowań do zmian właściwości przedmiotowo-podmiotowej oraz modernizacji informatycznej i technicznej. Ponadto do użytku wprowadzone zostaną nowe wytyczne komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej w sprawie prowadzenia i dokumentowania czynności O-R przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.
Podczas odprawy zorganizowano panel szkoleniowy dla kierowniczej kadry ŻW, w ramach którego odbyły się zajęcia na temat ustawy o służbie wojskowej żołnierzy, systemów łączności wykorzystywanych w żandarmerii i dostępu do informacji publicznej.
Podsumowania obrad dokonał komendant główny ŻW gen. dyw. dr Mirosław Rozmus. Komendant przedstawił również najważniejsze zadania oraz główne kierunki działania formacji w 2014 roku. – Będzie to rok realizacji zadań dochodzeniowo-śledczych i prewencyjnych w rozszerzonej właściwości procesowej Żandarmerii Wojskowej, a co za tym idzie – dostosowywania struktur organizacyjno-dyslokacyjnych formacji. Kontynuować będziemy również modernizację sprzętu i inwestycje infrastrukturalne. Te zmiany na pewno pozytywnie wpłyną na naszą działalność służbową, ale również poprawią komfort pracy – powiedział gen. Rozmus.
W 2014 roku Żandarmeria Wojskowa nadal będzie aktywnie działać na arenie międzynarodowej. Żołnierze formacji będą angażować się w przedsięwzięcia Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO, Europejskich Sił Żandarmerii i NATO MP Panel. Jednocześnie ponad stu żołnierzy ŻW będzie służyć w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Republice Środkowoafrykańskiej i na Litwie.
Doroczna odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierowniczej kadry Żandarmerii Wojskowej była okazją do wyróżnienia oddziałów i żołnierzy, którzy w 2013 roku osiągnęli najlepsze wyniki w działalności służbowej. 20 lutego zasłużone dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe otrzymali ci, dla których ubiegły rok był okresem wytężonej pracy.
W działalności prewencyjnej najlepszy był Wydział Prewencji Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie; w działalności kryminalnej – Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, w działalności dochodzeniowo-śledczej – Oddział Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu. Najwyżej oceniona została praca sztabu Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Bydgoszczy.
Wyróżnieni zostali również najlepsi żołnierze w poszczególnych korpusach osobowych. Tytuł honorowy oficera roku otrzymał kpt. Marcin Łazarski z Wydziału ŻW w Gdyni; podoficera roku – chor. Michał Bromirski z Wydziału ŻW w Gdyni; szeregowego roku – st. szer. Marceli Herman z Oddziału ŻW w Krakowie.
Warto podkreślić, że st. szer. Herman 6 lutego br. w Katowicach, będąc świadkiem wypadku drogowego, zabezpieczył miejsce zdarzenia i udzielił pomocy poszkodowanym.
Najlepsze wyniki sportowe osiągnęli: I miejsce – Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie; II miejsce – Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim; III miejsce – Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej.
Wyróżnionym jednostkom i żołnierzom gratulujemy i życzymy jeszcze lepszych wyników w działalności służbowej w bieżącym roku.
Tekst: Sylwia Guzowska
autor zdjęć: Sylwia Guzowska
komentarze