Strzelania z bojowych wozów piechoty i samobieżnych haubic, taktyka, kierowanie ogniem – to tylko niektóre z przedsięwzięć realizowanych przez pododdziały 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w czasie szkolenia poligonowego w lutym i marcu.
Od 17 lutego do końca marca w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba odbywa się szkolenie poligonowe wojsk 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Bierze w nim udział kilka jednostek brygady. W pierwszych dwóch tygodniach swoje umiejętności doskonalą żołnierze z 21 Batalionu Logistycznego, 21 Batalionu Dowodzenia oraz 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.
– 1 Batalion Strzelców Podhalańskich kontynuuje odtworzenie zdolności bojowej po XIII zmianie PKW Afganistan. W tym czasie siły, które pozostały w kraju, realizują szkolenie na szczeblu plutonu, a poligon jest podsumowaniem tego etapu, gdzie realizowane są zajęcia taktyczne, szkolenie ogniowe, ćwiczenia przygotowawcze i strzelania szkolne. Jest to też przygotowanie do zawodów użyteczno-bojowych plutonów na szczeblu brygady. Od kwietnia br. batalion rozpocznie już szkolenie w pełnej strukturze po zakończeniu misji, a w tym przygotowanie do ćwiczenia
z wojskami pk. „Pantera” – mówi dowódca 1 bsp ppłk Tomasz Gdak.
W marcu zaplanowana jest rotacja ćwiczących poddziałów. Swoje zajęcia rozpocznie 5 Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz 16 Batalion Saperów z Niska. Następnie do szkolących się pododdziałów dołączy 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Jarosławia. Pododdziały 5 bsp będą doskonalić kondycję strzelecką oraz umiejętności taktyczne, ćwiczyć będą kierowanie ogniem w dzień i w nocy. Głównym przedsięwzięciem artylerzystów z Jarosławia będą treningi kierowania ogniem baterii i dywizjonu ze strzelaniem amunicją bojową.
Od 22 do 24 lutego, w czasie szkolenia poligonowego, przeprowadzone będą zawody użyteczno-bojowe plutonów, w których wezmą udział plutony zmechanizowane wystawione przez jednostki brygady oraz pluton czołgów. Zawody są zarazem eliminacją do centralnych zawodów na szczeblu wojsk lądowych, w których wystartują najlepsi.
Przeprowadzony będzie też kurs szkoleniowo-metodyczny dowódcy 21 BSP, którego głównym celem będzie ujednolicenie zasad szkolenia w brygadzie.
Szkolenie poligonowe zaplanowano tak, że w jednym czasie w OSPWL Dęba przebywa ok. 500 żołnierzy. Łącznie na piaskach poligonu w lutym i marcu ćwiczyć będzie ponad dwa tysiące podhalańczyków.
Całość poligonowych szkoleń i ćwiczeń wojsk 21 BSP koordynowana jest na miejscu przez centrum kierowania szkoleniem. Zabezpieczenie logistyczne szkolących się pododdziałów prowadzi 1 Batalion Czołgów i 21 Batalion Logistyczny.
Tekst: kpt. Konrad Radzik
autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik
komentarze