Niemal 3,5 tysiąca żołnierzy podczas ostatnich egzaminów z wf uzyskało Wojskowe Odznaki Sprawności Fizycznej. By je dostać, musieli zaliczyć test według norm dla wojsk specjalnych. – To wyróżnienie jest motywacją do systematycznego dbania o kondycję – mówi płk Wiesław Świtaj ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Odznaka to niewielki metalowy znaczek z napisem WOSF, przedstawiający kontur bieżni sportowej i trzy strzały symbolizujące sprawność fizyczną. Na lewej kieszeni munduru noszą ją najsprawniejsi żołnierze. – Premiujemy w ten sposób wysoką sprawność i aktywność fizyczną, a także propagujemy postawy prozdrowotne. Dla wielu żołnierzy to prestiżowe wyróżnienie – ocenia płk Wiesław Świtaj, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Szkolenia Sztabu Generalnego WP. Prawo do posiadania i noszenia odznaki potwierdza legitymacja WOSF.
Egzamin dla kandydatów na odznakę tylko pozornie jest łatwy. – Dla niektórych normy sprawnościowe, przygotowane dla danej grupy wiekowej, są czasem zbyt wysokie. Żołnierz walczący o odznakę musi zaliczyć test zgodny ze swoją grupą wiekową, ale według norm sprawnościowych obowiązujących dla m.in. wojsk specjalnych czy desantowo-szturmowych. A te są wyższe – dodaje oficer ze Sztabu Generalnego WP.
Dla przykładu, żołnierz służby mundurowej z jednostki zmechanizowanej, będący w drugiej grupie wiekowej (26–30 lat), aby zdobyć odznakę, musi przebiec trzy kilometry w ciągu 12 minut i 15 sekund (12,45 min na piątkę, ale bez odznaki), w czasie dwóch minut wykonać 70 skłonów tułowia w przód (bez odznaki 60 powtórzeń) oraz 16 razy podciągnąć się na drążku (zwykła norma 12 powtórzeń). Żołnierze wojsk specjalnych lub np. ci, którzy skaczą ze spadochronem, wyboru nie mają. – Zawsze zdają oni testy według najwyższych norm. Dlatego w ich wypadku uzyskanie oceny bardzo dobrej jest równoznaczne z otrzymaniem odznaki – tłumaczy płk Świtaj.
Podczas ostatnich, ubiegłorocznych sprawdziany według wyższych norm zdało 3460 żołnierzy. –To sporo, ale sądzę, że w roku bieżącym będzie ich jeszcze więcej – ocenia oficer. Choć najwyższą ocenę średnią ze sprawdzianu sprawności fizycznej uzyskali oficerowie, to odznak najwięcej przyznano podoficerom, stanowiącym najliczniejszy korpus w wojsku. Wśród grup wiekowych najlepsza była grupa 26–30-latków. O WOSF-kę walczyli też żołnierze najstarsi, powyżej 55 lat. Aż 25 z nich udowodniło, że zasługuje na miano najsprawniejszego żołnierza.
Zanim żołnierze przystąpili do egzaminu, musieli zadeklarować, czy chcą walczyć o odznakę. – W 1 Brygadzie do testów z wf podeszło w 2013 roku 1334 żołnierzy. Potencjalnie każdy z nich mógł spróbować swoich sił, jednak wielu zdaje sobie sprawę, że zdobycie i utrzymanie odznaki wiążę się z wysiłkiem i dużą sprawnością. Dlatego do walki stanęło w sumie 25 żołnierzy. Trzynastu udało się ją zdobyć – mówi mjr Tadeusz Kaczmarski, szef sekcji wychowania fizycznego i sportu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.
Przyznane odznaki żołnierze będą musieli potwierdzić już niebawem, na corocznym egzaminie z wf. – WOSF-ka ma motywować mundurowych do systematycznego dbania o kondycję. Jeśli podczas kolejnego testu żołnierz nie wykaże się sprawnością wymaganą do zdobycia odznaki, prawo do jej noszenia zostanie zawieszone – zapewnia płk Świtaj.
Choć przepisy nie przewidują dodatkowego wyróżniania najsprawniejszych żołnierzy, to posiadanie odznaki może zwiększyć szanse na inne nagrody. W niektórych jednostkach praktykuje się premiowanie najlepszych i dowódcy chętnie z tej możliwości korzystają. – Dla dowódcy naszej Brygady odznaka ma duże znaczenie. Żołnierze mający WOSF są w różny sposób wyróżniani, np. przy opiniowaniu – mówi mjr Kaczmarski.
Odznaka została wprowadzona Decyzją nr 260/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 września 2012 roku.
****
W 2013 r. 3460 żołnierzy SZRP uzyskało Wojskowe Odznaki Sprawności Fizycznej (WOSF).
W poszczególnych grupach wiekowych:
I (do 25 lat) – 443
II (od 26–30) – 1081
III (31–35 ) – 836
IV (36–40) – 592
V (41–45) – 314
VI (46–50) – 122
VII (51–55) – 47
VIII – (powyżej 55 lat) – 25
W poszczególnych korpusach:
– szeregowi – 881
– podoficerowie – 1358
– oficerowie – 1097
– podchorążowie (kandydaci na żołnierzy zawodowych) – 124.
autor zdjęć: ARch. 10 BKPanc
komentarze