Odznaka pamiątkowa to symbol instytucji i jednostki wojskowej pozwala kształtować tradycję. Pobudza zainteresowanie historią i inspiruje do szukania swych korzeni i tożsamości.
Organem, który może wystąpić z inicjatywą przyjęcia symboliki wojskowej jest zebranie wszystkich żołnierzy jednostki lub instytucji wojskowej. Uchwała zebrania żołnierskiego stanowi podstawę dla dowódcy jednostki lub instytucji wojskowej do wystąpienia z formalnym wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej. Do wniosku koniecznie jest dołączenie projektu, regulaminu oraz wzoru legitymacji. W przypadku odznaki pamiątkowej Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia wymagania te zostały spełnione. Odznakę pamiątkową wprowadzono decyzją 240/MON z 2 lipca 2010 roku. Odznaka pamiątkowa ma kształt tarczy o wymiarach 42 mm wysokości i 37 mm szerokości. Tarcza jest koloru srebrnego z nitowanym obrzeżem, nawiązuje do tarcz obronnych stosowanych w Europie na przestrzeni dziejów. Połączone węzły w tle odpowiadają przyjętej zasadzie sieciocentryczności systemów teleinformatycznych. Na górze tarczy umieszczono skrót CWMSD wywodzący się od Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia.
W dolnej części odznaki zastosowano datę sformowania Centrum. Pośrodku tarczy znajduje się symbol procesora, nawiązujący do zinformatyzowanych systemów dowodzenia i systemów kierowania środkami walki. Dodatkowo na tle chabrowo czarnym umieszczono znak korpusówki informatycznej. Jak mówi Pani Agnieszka Orłowska właścicielka firmy "GRAVART” odznaki powstały przy użyciu najwyższej, jakości technik jubilerskich. Tarcza oraz element procesora zostały wytłoczone z miedzi metodą sztancowania, z ręcznie dopracowanych, hartowanych matryc stalowych wytrzymujących uderzenie prasy o mocy dochodzącej do 100 ton. Po ręcznym ich wycięciu element procesora został wyemaliowny emaliami piecowymi tak zwanymi porcelanami. Pozostałe elementy, czyli szarfa ze skrótem CWMSD oraz logo w formie nakładki na procesor zostały odtworzone z alpaki, metodą tak zwanego traconego wosku z ręcznie wykonanych modeli, z których wykonano formy gumowe umożliwiające powielenie odpowiedniej ilości. Następnie wszystkie elementy po poddaniu ich obróbce szlifowania i polerowania w celu uzyskania efektownych lśniących powierzchni zostały połączone ze sobą za pomocą sztyftów lutowanych do poszczególnych części i nitowanych na odwrocie tworząc tak zwaną perełkę. Cała odznaka została finalnie powleczona galwanicznie powłoką prawdziwego srebra, a w odznakach honorowych dodatkowo wyzłocono datę 2008. Kolejnym krokiem jest powołane rozkazem komendanta, dowódcy komisji. W przypadku CWMSD w skład komisji weszli: przewodniczący komisji: zastępca komendanta, mąż zaufania korpusu oficerów, mąż zaufania korpusu podoficerów, rzecznik dyscyplinarny, przedstawiciel korpusu oficerów młodszych, przedstawiciel korpusu podoficerów, przedstawiciel pracowników wojska. Do właściwości komisji należy wyrażanie opinii o nadaniu odznaki, akceptowanie bądź odrzucanie wniosków o jej nadanie oraz prowadzenie ewidencji nadanych odznak pamiątkowych. Opinia komisji jest wiążąca dla komendanta Centrum Wsparcia Mobilnych Systemów Dowodzenia, który nadaje odznakę. Odznakę pamiątkową wręcza się w czasie uroczystych obchodów świąt.
Tekst: por. Andrzej Bogdański
autor zdjęć: por. Andrzej Bogdański
komentarze