Z Placu Piłsudskiego wchodzisz do budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. Możesz zwiedzić salę tradycji i obejrzeć gabloty z eksponatami albo od razu wejść do gabinetu dowódcy garnizonu i poznać gen. bryg. Wiesława Grudzińskiego. Żeby zwiedzić Plac Piłsudskiego nie trzeba już dziś wychodzić z domu, wystarczy wejść na stronę Dowództwa Garnizonu Warszawa.
– Wirtualny spacer ma tę przewagę nad prawdziwym, że można się na niego wybrać o każdej porze i nie trzeba mieszkać w Warszawie, by z bliska zobaczyć na przykład Grób Nieznanego Żołnierza – zachęca ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy DGW. Wystarczy wejść na stronę Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Na pomysł stworzenia strony z wirtualnym spacerem pracownicy Dowództwa Garnizonu Warszawa wpadli po tym, kiedy zauważyli jak duże jest zainteresowanie obiektami podczas Nocy Muzeów. – Przychodziło do nas mnóstwo wycieczek, ale też pojedyncze osoby, które chciały obejrzeć na przykład naszą salę tradycji – wyjaśnia ppłk Klejszmit. – Nasz wirtualny spacer powinien ułatwić możliwość dokładnego zwiedzenia całego kompleksu wszystkim zainteresowanym.
Zdjęcia szczegółowo pokazują na przykład eksponaty Sali tradycji DGW. – Można na spokojnie, nie śpiesząc się, obejrzeć broń ręczną z końca XVIII wieku, albo przeczytać historię Grobu Nieznanego Żołnierza. Obejrzeć archiwalne zdjęcia, podziwiać kolekcję podpisów, w której znajdują się m.in. autograf prezydenta Baracka Obamy, królowej Elżbiety II czy papieża Jana Pawła II – zachęca Adam Stasiński, kustosz sali tradycji. Dzięki bardzo dokładnym, panoramicznym zdjęciom, każdy eksponat można zobaczyć z każdej strony. – Podczas „zwykłego” zwiedzania trudno tak dokładnie przyjrzeć się temu, co znajduje się w gablotach – mówi ppłk Klejszmit.
Dzięki wirtualnemu spacerowi można też zajrzeć do gabinetu dowódcy garnizonu gen. bryg. Wiesława Grudzińskiego, który na specjalnie przygotowanym filmie osobiście opowie o DGW. – Otwieramy nasze drzwi i z prawdziwą przyjemnością, zapraszamy Państwa na multimedialną prezentację najważniejszych obiektów położonych w tzw. Osi Saskiej – mówi gen. Grudziński. – Są to budynek Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz sala tradycji naszej instytucji a także Grób Nieznanego Żołnierza.
autor zdjęć: arch. DGW
komentarze